A mai bejelentés után nehezebb lesz tüntetéseket szervezni, és arra kivinni az embereket - nagyjából ez is a célja annak, hogy lényegi mondás helyett egy ködös bejelentés érkezett Orbán Viktortól arról, mi várható a felsőoktatás átalakításában. De egyvalami kristálytiszta: most folytatni kell a megmozdulásokat, és nem szabad abbahagyni a tiltakozást. Erre több érvem is van:
1. Lényegében nem tudjuk, mit tervez a kormány, csak sejtéseink lehetnek róla - de egy ilyen nagy rendszer reformjakor éppen az apró részletek döntik el, milyen irányba megy valójában a rendszer. Amíg nem tudjuk pontosan, mi az, amit Orbán Viktor mond, nem lehet azt mondani hogy teljesült a demonstrációk célja.
2. Az eddig a középiskolásokkal, vidéki helyszínekkel együtt több tízezer diák által elfogadott 6 pontra nem érkezett reakció. Pedig ezek a diákok pontos követelései, és ha a kormány annyira se hajlandó, hogy azt mondja, ezek a pontok hülyeségek, az azt jelenti, hogy a kormányt nem érdekli a hallgatók és diákok véleménye.
3. Sőt a bejelentés, bármilyen értelmezés szerint is, csupán bizonyos dolgokat érint. Nincs szó a forráskivonás megállapításáról, pedig a múlt héten elfogadott költségvetés még tovább nyírta a felsőoktatásba érkező pénzeket. Az egyetemi autonómia ügyében nincs is válasz, a röghöz kötést pont most erősítette meg Orbán, a közoktatás és a felsőoktatás problémáiról nincs is szó.
4. Csupán jövő hét szerdán dönt a kormány arról, miként számolják a pontszámokat, így a 240-es ígéret nem jelent semmit, hiszen még azt is teljesen átírhatják, mit jelent a 240 pont.
5. Van egy olyan lehetőség is, hogy a kormány tényleg egy 100 ezres felsőoktatásról dönt, csupán nem ad ehhez pénzt - ebben az esetben a magyar felsőoktatás nagyon szorult helyzetbe kerül.
6. Van már arra példa, hogy a felháborodás megváltoztatja a kormány álláspontját. Ez a családon belüli erőszak ügye. Csakhogy itt mi történt? "A kormány tervei szerint még az idén benyújtják azt a javaslatot, amelynek értelmében a családon belüli erőszak önálló tényállás lehet a büntető törvénykönyvben." - mondta Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter szeptember 15-én. A kedélyek le is csillapodtak, nem lettek nagy tüntetések. Ellenben hétfőn bezár a parlamenti menet, és azóta sincs napirenden a törvény. Ez azt jelenti, hogy a Fidesz ezt az ígéretét máris megszegte, és nem tudhatjuk, előkerül-e még ez az ügy, de az biztos, nem lesz már olyan társadalmi nyomás, ami újra előveszi ezt a követelést.
7. Ha a kormány nem érzi a nyomást, akkor bizonyos, hogy más döntéseket fog hozni a szerdai kormányülésen, illetve hangoztatni addig a kommunikációjában. S ha addig beszüntetődnek vagy marginalizálódnak a tüntetések - ami a kormány célja -, akkor egyszerűen még azok az engedmények is elveszhetnek, amiket most még lehet, hogy megtenne a kormány.
Úgyhogy folytassátok diákok, menjetek el hétfőn a Humán Platform, szerdán pedig a Télirózsás Diákforradalom tüntetésére!
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Ne csak tüntess, politizálj! 2012.12.16. 01:28:14
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.