Az iszlám vallást vagy a hívőket érő kritika szimpla tabudöntögetés vagy egy olyan hatalmi diskurzusba is beilleszkedik, amely épp az egykori bevándorlók integrációja ellenében hat? Egyáltalán van-e köze az iszlámnak a január eleji merényletekhez? Nézzétek meg erről szóló videónkat.
Minket is meglepett az az érdeklődés, amivel a legutóbbi beszélgetésünk témáját fogadtátok. Majd 150-en vettetek részt az Aurórában a kéthetente jelentkező beszélgetés-sorozatunk „Mi jön a Charlie Hebdo után?” című darabján, és a két óra korántsem volt elég, hogy mindent átbeszéljünk.
Tényekről, okokról, következményekről és kilátásokról beszélgettünk meghívottainkkal:
- Gyöngyösi Csilla iszlám-kutatóval, az ELTE-BTK Filozófiai Intézetének doktoranduszával,
- Feledy Botond külpolitikai szakértővel, és
- Káldos János szociológussal
A beszélgetés moderátora Várnagy Emma, aktivista volt.
Pár fontosabb kérdés:
Tudunk-e azonosulni itt Magyarországon a Charlie vagy Ahmed nevekkel jelképezett, a tragédia után felkínált identitásokkal, és hogyan kapcsolódhatnak ezek egymáshoz? Érdemes-e újraértelmezni a Charlie Hebdót ért kritikák nyomán is a nyugati társadalmak tabuit, vagy legalább elgondolkodni e tabuk jellegéről? A holokauszt áldozatait vagy az iszlám követőit egyként jogunk van-e kifigurázni, nevethetünk-e rajtuk, a véleményszabadság nevében?
A többségi társadalom, vagy inkább a sokféle identitás egységét kereső közösségek vitáinak van-e valami köze a potenciális terroristák és a múlt heti merényletek konkrét szerzőihez? Egyáltalán van-e köze az iszlámnak a január eleji merényletekhez? Volt-e köze a kereszténységnek Anders Breivik tetteihez? Hogyan reagáltak az eseményekre a franciaországi muszlim közösségek? Mi lehet a hosszútávú társadalmi következménye a történteknek? Befolyásolja-e a Charlie Hebdo nevével fémjelzett tragédia a muszlim vagy afrikai gyökerű kisebbség és a többségi társadalom viszonyát? Lesz-e hatása ezeknek az eseményeknek az európai szélsőjobb olyan hajtásaira, mint pl. a Drezdából indult és meglepően oroszbarát Pegida?
Ilyen és hasonló problémákról is szól a következő videó, a vitát pedig folytatjuk!
A Kettős Mérce-beszélgetések kéthetente, csütörtökönként kerülnek megrendezésre, az eheti kiadásában a görög Sziriza választási győzelméről fogunk beszélgetni.
Sokak meglepetésére bejelentették, a jobboldali, bevándorlás-ellenes, és a néha még rasszista és homofób hangokat megütő Független Görögök Pártjával lépnek kormánykoalícióra. Mit jelenthet ez a görög és az uniós gazdasági, politikai folyamatok tekintetében? Mi lesz az ára a markánsan jobboldali Függetlenekkel való koalíciókötésnek? Képes valódi baloldali fordulatot hozni a Sziriza, és mennyi esélye lesz arra, hogy elérje kitűzött céljait?
Ha érdekel, gyertek el csütörtök este 7-re az Aurórába: https://www.facebook.com/events/1541820026087251/
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.