A KEHI feljelentést tett a Nemzeti Nyomozó Irodánál az MFB által, a Gyurcsány-kormány idején a Quaestornak adott majdnem 17 milliárdos állami hitel miatt. Korábban, például a civil szervezetek zaklatásánál, már láttuk, a Fidesz miként használja az elvben független, de a miniszterelnökség alá rendelt KEHI-t, de a mostani esetben kirívó cinizmusról beszélhetünk.
Ugyanis a kormánypárt állításaival szemben a hitelnek volt fedezete, mégpedig a Győri ETO-stadion és az ETO Parkban hozzá tartozó létesítmények voltak a fedezet, ezeket az ügyészség le is foglalta a Quaestor-nyomozás során. A szerződés szerint nyolcféle biztosítéka és hétféle fedezete volt a hitelnek. Például jelzálogjog az ETO Park ingatlanjain (tehát a győri stadionon is), a cég mindenkori eszközein, a Quaestor készfizető kezességvállalása, 200 millió forint óvadék elhelyezése egy MFB-számlán, inkasszós jog a cég és a Quaestor valamennyi számláján.
A KPMG könyvvizsgáló cég az Indexhez került jelentésében problémás hitelnek minősítette az ügyletet, de nem várt nagyobb veszteséget, azt írta 2009 közepén, hogy a válság miatt „jövőbeni veszteségek valószínűsíthetőek", de csupán 1 százalék lehet a hitelállomány értékvesztése. Az ETO Parkhoz tartozó szállodafejlesztés 2012-ben, az Orbán-kormány alatt vissza nem térítendő támogatásként újabb 250 millió forintot kapott, ezt tudomásunk szerint nem vizsgálja a feljelentés.
Az ETO Parkhoz kapcsolódó beruházásokat Szijjártó Péternek is jóvá kellett hagynia, mint a Fideszes polgármester, Borkai Zsolt által irányított Győr város gazdasági bizottságának vezetője, sőt Szijjártó kiválónak minősítette a beruházást 2012-ben, amikor együtt adta át azt Tarsoly Csabával. Az MFB egyébként még az átadás előtt 2011-ben feljelentést tett az ügyben, ekkor ennek nem lett semmi következménye, lényegében eltűnt, most mégis megindulhat a KEHI feljelentése nyomán a nyomozás.
A 2005-ös, illetve 2008-as, a Quaestor csődjéhez lényegében nem kapcsolódó hitelek felemlegetése teljesen egyértelműen azzal a céllal történik, hogy a kormánypárt megpróbálja eltolni magától a felelősséget. Mindeközben nem zajlik vizsgálat a csődök miatt a brókerházaknál bent ragadt állami pénzek ügyében. De nem vizsgálja a piacot szabályozó MNB felelősségét sem senki, és a Fidesz uralta államapparátus nem hajlandó megszólalni a bennfentes kereskedelem gyanújának ügyében sem.
De nincs haladás a kártalanítás ügyében sem. Bár minden forrás ennek a hétnek a keddjére jósolta a BEVA döntését, ez mégsem született meg, miközben a kormánypárti képviselők, az MNB és más illetékesek egymásnak ellentmondó információkkal zavarják össze azokat a Quaestor-károsultakat, akik majd egy hónapja várják a pénzüket.
A kormánypárt magatartása azért cinikus, mert miközben saját felelősségüket nem vizsgálják, a károsultaknak pedig nem tudnak megnyugtató választ adni, addig megpróbálják a közvélemény figyelmét elterelni az ügy egy MSZP-hez és DK-hoz kapcsolódó szálával. Ám ha abban valódi hibát állapítanak meg, akkor is felmerül a kormánypárt érintettsége. Ez a kamikaze küldetés pedig kiválóan megmutatja, mennyire lehet valójában sáros a Fidesz a Quaestor-ügyben, és mennyire fontos számára elterelni az ügyet a jelenlegi irányból. Az MFB-hitel miatti feljelentés ugyanis csak erre lehet jó, megoldást nem hoz a károsultaknak, és az ügyből olyan tanulság se vonható le, amely hosszú távon elkerülhetővé teszi a hasonló ügyeket, mivel a csődhöz vajmi kevés köze volt a Fejlesztési Bank hitelének.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.