Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Ettől a tiltakozástól sajnos nem fog megjavulni az oktatási rendszerünk

Ettől a tiltakozástól sajnos nem fog megjavulni az oktatási rendszerünk

JámborAndrás
Tetszik
0
2016. február 9. kedd, 18:14
oktatás tüntetés tanár tiltakozás pedagógus Fidesz

Bár más a kiindulópontom, és más következtetést vonok le belőle, alapvetően azt gondolom, egyet kell értenem Szőnyi Szilárd, a Heti Válasz szerzőjének azon gondolatával, hogy ez a mostani tiltakozás nem fogja azt eredményezni, hogy elinduljon felfelé az oktatás színvonala, hogy ne tegyük tönkre generációk jövőjét. Bár én azt gondolom, fontos a mostani tiltakozás, és fontos, hogy célt érjen, és megvédje a tanárok maradék szuverenitását és maradék munkakörülményeit, ha teljesítik is a Teleki és a Herman követeléseit, attól a problémák még nem lesznek megoldva.

herman2_1.jpg

Valóban igaz az, hogy nem 5 éve kezdődött el az oktatás színvonalának hanyatlása, már egy évtizede rosszabb és rosszabb szinten jövünk ki a felmérésekből, és egyre kevesebbet költünk az oktatásra. Csak sajnos Szőnyivel szemben én nem azt gondolom, hogy az oktatás megjavítására tett kísérleteket a szakszervezetek vagy valami pedagóguslobbi szabotálja el, én inkább azt gondolom, valójában nem is tettünk kísérletet az oktatás megjavítására. És ami ennél is rosszabb, hogy maguk a tiltakozóknak a követelései is csupán a túlélésről szólnak, a pedagógus pálya teljes ellehetetlenítésének megakadályozásáról (bár a tiltakozók részéről a realitás felmérése, hogy csupán ennyit érhetnek el). Ma százezrekkel kevesebbet költünk egy diákra, mint 5 éve, és a 2010-es GDP-arányos 4,85 százalék helyett, a nemzeti össztermék már csupán 3,95 százaléka jut az oktatásra.

Bár alapvető kérdés, hogy ne a tanár vegye a krétát az iskolában, ne kelljen ehhez a KLIK-nek közbeszerzést benyújtani, ne legyenek hülye tankönyvek, borzasztó adminisztratív terhek, és egy kicsivel jobb fizetés legyen, valójában ha ezeket a követeléseket jóváhagyják, csak életben marad a rendszer, de nem javul meg.

Nem lesz vonzó pálya a tanári továbbra sem, ahogy már egy évtizede nem az, nem fog egy osztály se negyedikben eljutni a jelenkor történelméhez, a középiskolából kijövők még mindig nem fogják tudni, mi az a nettó és bruttó bér, mi az a demokrácia, az adórendszer, nem fognak szembesülni a modern világ kihívásaival, és a tanárok is egyre távolabb kerülnek minden évben a diákjaiktól a modern eszközök használata nélkül. Anélkül, hogy megértenék, az elmúlt években miben változott meg radikálisan a fiatalok világképe, életfelfogása, és ami a legfontosabb, az információhoz való viszonya.

Közhely, de akiknek a médiafogyasztása 1 perces reklámokból, klipekből, rövid és tömör információkból áll, azok egy 45 perces órán sokkal nehezebben fognak figyelni, márpedig az elmúlt években radikálisan alakult át az információszerzéshez való viszony a fiatalabb generációkban.

De erről, és számos fentebb tárgyalt dologról még vita sincsen, és ez legkevésbé a tüntető tanárok hibája. Annak a kormányzatnak a hibája, amely az informatika oktatást, a nyelvtanulást akarja gyilkolni, de koncként olyan témákat dob be, mint a mindennapos éneklés, az egyenruha, vagy a be is vezetett mindennapos testnevelés, anélkül, hogy lenne elegendő tanterem. Az oktatási kormányzat a 21. századi oktatás követelményeiről, a megváltozott helyzetről nem is beszélt az elmúlt években, csupán avítt politikai termékekkel akart megfelelni saját szavazótáborának. Mintha tényleg a katonás rend, a pálcázás korában lennénk, és nem az okostelefonokéban és a Facebookéban.

A másik tényező pedig az a felülről irányított közvélemény, amely Sorosról, ellenzéki piócákról, tüntetésszervezőkről beszél az oktatás kapcsán, nem akar vitát nyitni, és nem hajlandó még megvitatni sem a pedagógusok, az életben maradásról szóló követelésein túlmutató kérdéseket.

Márpedig a közoktatás a nemzetgazdaság (ahogy ezt manapság hívják) számára a legfontosabb szegmens, itt kéne olyan alapvetéseket elsajátítani, ami után hasznos és jó állampolgár lesz az ember, ami képessé teszi a munkába állásra, a szakképzettség vagy az egyetemi munka elsajátítására és a ritmus felvevésére. Erre pedig a közoktatási rendszer ma nem képes, és az elmúlt évtizedekben egyre kevésbé volt képes.

Kedden, a nemzeti köznevelési kerekasztal után mindenki elégedetten nyilatkozott, a kormány nem mondott semmire sem nemet és nem mondott semmire sem igent. Mert a kormánynak érdeke a tüntetők leszerelése, a szakszervezeteknek érdeke saját pozícióik megtartása, a tüntetőknek pedig érdeke, hogy egy hosszú tiltakozás helyett, végre legalább a mostanihoz képest normális körülmények közé visszamenjenek tanítani.

Fájó, de ettől semmi sem fog sajnos megoldódni az oktatási rendszerben, de ha kis szerencsénk van, legalább nem omlik azonnal össze a tárgyalások végeztével.

Mert bizony, ha a további forráskivonások folytatódnak, ha nem lesz átfogó reform a közoktatásban, ha nem lesz vonzó pálya a tanári, ha nem alakul át a tanítás módszertana a gyerekek információbefogadási szokásaihoz igazodva, akkor úgy fog csődbe jutni a közoktatás, hogy észre sem vesszük, egyszerűen csak életképtelen állampolgárok milliói fognak kijönni az iskolapadból.

Szombaton ki kell menni tüntetni, erősíteni kell a most tárgyalók pozícióit, és a tanároknak meg kell védeniük pozícióikat, de nem kéne elfeledni, hogy ha a mostani követelésekben meg is állapodnak, attól az oktatási rendszerünk még mindig szar lesz, és nem kéne a kényelmes, ám de a szakadék felé vezető status quóval megelégedni.

Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!


Támogass havi 1000 forinttal:
További vállalásaink
és támogatási lehetőségek


A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 160 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
oktatás tüntetés tanár tiltakozás pedagógus Fidesz JámborAndrás 2016. 02. 09. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban? A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
  • Je suis KFC-s munkavállaló Je suis KFC-s munkavállaló
  • Az orosz művész felgyújtotta a francia jegybank épületét Párizsban, hogy a “rabszolgaság” új formái ellen tiltakozzon Az orosz művész felgyújtotta a francia jegybank épületét Párizsban, hogy a “rabszolgaság” új formái ellen tiltakozzon
  • Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr328376956

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása