Bokáig érő szemétben gázoltak a barcelonai El Prat repülőtéren átutazók és a dolgozók november 28-a és december másodika között, amikor a repülőtéri takarítók öt napra beszüntették a munkát, és papírszemetet szórtak szét a repülőtér területén. A takarítók azóta újra dolgoznak, de december 22-én és 23-án újra sztrájkra készülnek, hiszen munkaadójuk, a Valoriza nem teljesítette a követeléseiket.
(Kép forrása: EPA/Toni Albir)
A sztrájk hátterében az állt, hogy a Valoriza megszorításokat tervez bevezetni mind a munkaórákat, mind a szabadnapokat illetően. Az El País értesülése szerint a takarítóknak ugyanazt a munkát kellene elvégezniük egy órával kevesebb munkaidőben, és gyakorlatilag alacsonyabb bérért is, ugyanis megvonnák tőlük a vasárnapi és ünnepnapi bérpótlékot. Emellett a szabadnapokat is csökkentenék, ráadásul a munkavállalók csak október és június között mehetnének szabadságra. Értelemszerűen ezek a hónapok nem esnek egybe az iskolaszünettel. Carmen Jata Infante, az egyik, éjszakai műszakban dolgozó takarító szerint emiatt szinte alig tud időt tölteni a családjával. A sztrájkolók azt is kifogásolták, hogy miközben a reptér forgalma egyre inkább növekszik, az ő munkafeltételeik egyre kedvezőtlenebbeké válnak.
A sztrájkhoz a szakszervezeti források szerint körülbelül 350 dolgozó csatlakozott. A munkát nem szüntették be teljesen: a mosdók felét továbbra is takarították, és a szerves hulladékot is elvitték (ezek azok a minimum szolgáltatások, amelyeket a közigazgatási hatóságok megkövetelnek). Az öt nap lejárta után a takarítók felszedték a szemetet. A tárgyalások azóta is folynak a munkaadóikkal, azt azonban előre bejelentették, hogy ha nincs érdemi előrelépés, a karácsony előtti napokban újra megismételik a sztrájkot.
A sztrájk nem csak annyiban lehet hatásos, hogy a takarítók jobb munkafeltételeket tudnak kiharcolni maguknak, azt is megmutatja, milyen hihetetlen mennyiségű munkát végeznek a takarítók. A hatás még úgy is drámai, hogy a repülőtér egy részét ezekben a napokban is takarították. A takarítói munkával kapcsolatban, amely mindenhol a világon az egyik legalacsonyabban megfizetett munka, általában a „majd valaki úgyis elvégzi” a jellemző attitűd, ami nem csak a közös tereken felhalmozódott szemétben („majd a takarító felszedi/eltakarítja utánunk”), hanem a takarítók kedvezőtlen munkafeltételeiben, alacsony fizetésében is megnyilvánul. A sztrájk nem csak arra mutat rá, hogy a munkaadók mennyire kihasználják a takarítók alacsony státuszát, hanem arra is, hogy mi, mint társadalom mennyire hihetetlenül alulértékeljük a munkát, amit végeznek.
Ez a cikk a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!A Kettős Mércét nem támogatják oligarchák. Mi úgy őrizzük meg függetlenségünket, hogy a csak az olvasók támogatásából írjuk cikkeinket.Célunk, hogy a társadalom számára fontos kérdésekről beszéljünk: az egyenlőtlenségekről, a szegénységről, az egészségügyről, az oktatásról, a nők jogairól, és hogy támogassuk azokat az alulról jövő kezdeményezéseket, amelyek egy igazságosabb Magyarországért küzdenek!A Kettős Mérce fennmaradásához 600 állandó támogatóra van szükségünk. Jelenleg 340 állandó támogatónk van.Legyél te az egyik a hiányzó támogatók közül, támogass minket havi 1000, 2000, 5000 vagy 10000 forinttal, vagy egyszeri átutalással, és járulj hozzá ezzel a független sajtó fennmaradásához Magyarországon!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.