A világ nyolc leggazdagabb embere ugyanakkora vagyonnal rendelkezik, mint a világ lakosságának szegényebb fele – derül ki egy hétfőn napvilágot látott jelentésből. Az Oxfam nemzetközi jótékonysági szervezet által végzett kutatás arra is felhívja a figyelmet, hogy folyamatosan növekszik a szakadék a gazdagok és a szegények között, és ez a „groteszk” mértékű vagyonkoncentráció egy maroknyi ember kezében magyarázhatja az olyan politikai jelenségeket, mint a Brexit vagy Donald Trump felemelkedése.
A világ legbefolyásosabb gazdasági és politikai vezetőit tömörítő davosi Világgazdasági Fórum éves csúcstalálkozójának kezdetére időzített jelentésből kiderül, hogy a leggazdagabb nyolc milliárdos 426 milliárd dollárnyi (ami az átlagember számára értelmezhetetlen 122 billió forintnak felel meg) vagyona körülbelül megegyezik a világ szegényebb felének, vagyis 3,6 milliárd embernek a vagyonával. Az Oxfam tavalyi mérése szerint a 62 leggazdagabb ember rendelkezik ilyen arányú vagyonnal, ám azóta pontosítottak statisztikáikon és így jött ki ez a még ijesztőbb eredmény.
A nyolc szupergazdag ember listáját Bill Gates, a Microsoft alapítója vezeti, második helyen Amancio Ortega, a spanyol ruházati áruházlánc alapítója, a harmadikon pedig Warren Buffett befektetési üzletember áll. Őket Carlos Slim Helú mexikói telekommunikációs mágnás, az Amazon-alapító Jeff Bezos, a Facebook-alapító Mark Zuckerberg, Larry Ellison, az amerikai Oracle vezetője és Michael Bloomberg New York-i ex-polgármester és médiamágnás követi.
„Miközben a bolygón kilencből egy ember éhesen fekszik le ma este, egy maroknyi ember olyan hatalmas vagyonnal rendelkezik, hogy több életen keresztül tudná csak elkölteni. A tény, hogy ez a szupergazdag elit ennyire tud virágozni a többiek kárára, megmutatja mennyire torz is lett a gazdaságunk” – nyilatkozta az Oxfam brit ágának vezetője, Mark Goldring a Guardiannek.
A gazdasági egyenlőtlenségek és a vagyonkoncentráció olyan hatalmas mértéket öltött, hogy pár éve már a Világgazdasági Fórum napirendjére is felkerült. A davosi csúcstalálkozót is szervező testület szerint ez a tendencia nem „a kapitalizmus vastörvénye”, hanem a megfelelő szakpolitikai döntésekkel alakítható és megfékezhető. Azonban nem sok változás történt az elmúlt években és ezt a testület statisztikái is alátámasztják. A Világgazdasági Fórum által közölt adatok szerint a 103 vizsgált ország 51 százalékában csökkent az inkluzív fejlődési index, vagyis az a szám, amely azt mutatja, a gazdasági fejlődés mennyire érinti a széles tömegek életminőségét. Ugyanezek a számok arról is tanúskodnak, hogy 2008 és 2013 között a legfejlettebb 26 országban is csökkent a medián jövedelem 2,4 százalékkal.
Az Oxfam 2015 óta arra is rendszeresen rámutat, hogy a világ leggazdagabb egy százalékának vagyona eléri a többi 99 százalék vagyonának mértékét. És felszólítják a világ vezetőit: olyan döntéseket hozzanak, melyek révén a gazdaság mindenki, nem pedig csak a kivételezett kevesek javára dolgozhat.
Az elmúlt években a gazdasági egyenlőtlenségek egyre fontosabb helyet foglalnak el a politikai közbeszédben, egyre több politikai projekt jelenik meg, jobb- és baloldalon egyaránt, azzal a céllal, hogy csökkentse az elit és az átlagemberek közötti szakadékot. Eleddig inkább a populista jobboldal tudott profitot kovácsolni a gazdasági egyenlőtlenségek és igazságtalanságok ostorozásából, ám ahogy azt Donald Trump példája is mutatja, a populista jobboldal valójában csak tovább erősíti a szomorú tendenciát ahelyett, hogy fékezné azt.
Az Ipsos 2016 őszén készített felmérésből kiderül, a magyarok 56 százalékát is komolyan foglalkoztatja a szegénység és a gazdasági egyenlőtlenségek kérdése, ám a politikai elit itthon sem jeleskedik ennek a kérdésnek a kezelésével. Nem is áll különösebben érdekében, hiszen számára is jól tejel a gazdaság. A hazai számok azt mutatják, hogy a száz leggazdagabb magyar vagyona 2002 és 2015 között 2000 milliárd (2 billió) forinttal nőtt - 632 milliárdról 2597 milliárdra, vagyis megnégyszereződött. A fennmaradó, közel 10 millió magyar összvagyona ehhez képest sokkal lassabban nőtt – és lévén, hogy ebben a csoportban is rengeteg gazdag ember van, aki nem fért be a top 100-ba, könnyen feltételezhető, hogy az átlagmagyar vagyona alig növekedett az elmúlt másfél évtizedben.
Ez a tendencia jól mutatja, hogy hogyan is néz ki a magyar társadalom „felzárkózása” a nyugathoz: az elit vagyona a fejlettebb országok gazdagjainak vagyonához is fogható, miközben az átlagemberek életminősége alig növekszik, ha egyáltalán, és továbbra is jócskán elmarad a fejlett országok átlagától. Ilyen körülmények között a magyar társadalom számára első számú prioritás lenne egy olyan politikai erő, amely az anyagi javak egyenlőbb elosztásával – többkulcsos adózás, minőségi egészségügy, oktatás és jóléti ellátások, illetve jól célzott állami befektetések segítésével - próbálná növelni az emberek életminőségét.
Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!
Ez a cikk a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!A Kettős Mércét nem támogatják oligarchák. Mi úgy őrizzük meg függetlenségünket, hogy a csak az olvasók támogatásából írjuk cikkeinket.Célunk, hogy a társadalom számára fontos kérdésekről beszéljünk: az egyenlőtlenségekről, a szegénységről, az egészségügyről, az oktatásról, a nők jogairól, és hogy támogassuk azokat az alulról jövő kezdeményezéseket, amelyek egy igazságosabb Magyarországért küzdenek!A Kettős Mérce fennmaradásához és fejlődéséhez 1000 állandó támogatóra van szükségünk. Jelenleg 368 állandó támogatónk van.Legyél te az egyik a hiányzó támogatók közül, támogass minket havi 1000, 2000, 5000 vagy 10000 forinttal, vagy egyszeri átutalással, és járulj hozzá ezzel a független sajtó fennmaradásához Magyarországon!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.