Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Munkáspárt munkások nélkül? - Hatalmas vereség vár a brit baloldalra a júniusi választásokon

Munkáspárt munkások nélkül? - Hatalmas vereség vár a brit baloldalra a júniusi választásokon

Pap Szilárd István
Tetszik
0
2017. május 19. péntek, 17:59
választás külföld baloldal Corbyn brexit Theresa May

Pár nappal ezelőtt, május 15-én, a választásokra készülő konzervatív brit miniszterelnök, Theresa May az egyik országos hírcsatorna élő műsorában válaszolgatott a polgárok online érkező kérdéseire. A műsor egy pontján egy bizonyos Jeremy Corbyn küldött be egy kérdést Facebookon, amelyik azt firtatta, a kormányfő miért nem ül le vele vitázni a június 8-ra időzített parlamenti választások előtt. A kérdéses úriember nem más, mint a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt elnöke, a jelenet pedig kiválóan mutatja az politikai erőviszonyokat a pár hét múlva esedékes választások előtt, amely a brit baloldal hagyományos pártjának az összeomlását is hozhatja.

theresamaycorbyn0205comp.jpg

Az elmúlt napok közvélemény-kutatásai magabiztos konzervatív győzelmet jósolnak, a kormánypárt előnyét az utolsó három felmérés 14-20 százalék közé lövi be, a konzervatívok támogatottságát 48-49, a Munkáspártét pedig 28-33 százalékra mérve. A csöppet sem arányos brit választási rendszerben egy ilyen szintű fölény akár elsöprő, kétharmadot is elérő győzelmet hozhat Maynek, a Munkáspárt frakciója pedig törpévé zsugorodhat.

A május 4-én tartott részleges önkormányzati választások is ezeket a méréseket támasztják alá. A Toryk 563 új önkormányzati képviselőt szereztek ezen a fordulón, miközben Corbynék veszítettek 382-t. Ami még aggasztóbbá teszi a helyzetet a Munkáspárt számára, hogy olyan tradicionális szavazóbázisaiba hatolt be az ellenfél, amelyekről pár évvel ezelőtt még elképzelhetetlen lett volna, hogy átszavazzanak a konzervatívokra.

A június 8-i választások megértéséhez a Munkáspárt szavazóbázisának lemorzsolódása, és egy ettől elválaszthatatlan kérdés, a Brexit ügye jelenti a kulcsot.

A Brexit mindent ver

Az egyáltalán nem meglepő, hogy a kortárs európai politika egyik legnagyobb földcsuszamlása, a tavaly júniusi Brexit-népszavazás, amelyen a brit polgárok közel 52 százaléka az EU-ból való kilépés mellett tette le voksát, erősen meghatározza a parlament választásokat. Amelyet egyébként taktikai okokból, saját hatalmának megerősítése céljából hozott három évvel korábbra Theresa May.

Kattints, és kövesd a Kettős Mércét, hogy ne maradj le egyetlen hírről sem!

Ha szerinted is fontos, hogy ezt megírtuk, támogass minket, hogy tovább működhessünk!

Bár May a népszavazási kampányban a maradáspárti táborban foglalt helyet, a referendum után határozottan a kilépés mellé állt, és miniszterelnökként is egy határozott kilépés levezénylésén dolgozik. És minden jel szerint, a közvélemény-kutatások és az önkormányzati választás eredményei szerint is, a választók díjazzák ezt az attitűdöt. May egyébként épp azzal érvelt az előrehozott választások mellett, hogy így majd erősebb mandátummal tud tárgyalni Brüsszellel a kilépés feltételeiről – ami mögött persze az is szerepet játszik, hogy egy hatalmas konzervatív többséggel a háta mögött Maynek nem kell saját belső, maradáspárti ellenzékével bíbelődnie, nem kell nekik engedményeket tenni a szavazataikért cserébe.

A Munkáspártnak ezzel szemben nehezen megoldható problémát jelent Brexit. A párt alsóházi képviselőinek több mint 90 százaléka a maradás mellett kampányolt, még az EU-kritikus hagyományhoz tartozó Corbyn is beleállt a maradás melletti kampányba, és bár mára már ők is csak a kilépés levezénylésének milyensége miatt kritizálják a kormányt, nem titok, hogy a párt politikusai lelkük mélyén ma is visszacsinálnák a tavalyi döntést. És itt van a probléma, hiszen a képviselők több mint 70 százaléka olyan egyéni választókerületet képvisel, amelyekben a többség a kilépésre szavazott. Létezhet olyan forgatókönyv, amelyben ezt az ellentétet ki lehet békíteni, de jelenleg úgy tűnik, a Brexit olyan erősen polarizáló téma, és a Munkáspárt megszólalásai annyira hiteltelenek a kérdésben, hogy minden más megfontolás, minden más politikai keretezés árnyékba kerül.

Vagyis az a fura helyzet állt elő, ahogyan arra a baloldali Spiked publicistája, Mick Hume rámutatott, hogy a hagyományosan a status quót képviselő konzervatívok jelentik ma Nagy-Britanniában a változást (mármint ha a kilépés-maradás tengelye mentén építjük fel a dolgokat), miközben a Munkáspárt képviseli a fennálló rendet. És a választópolgárok változást akarnak.

Munkáspárt munkások nélkül?

A Brexittől elválaszthatatlan másik kérdés a munkásosztály politikai preferenciáit érinti. Az nem meglepő, hogy a jobb módúak a konzervatívokra szavaznak, ám az a brit politikatörténet ismeretében szinte elképzelhetetlen, hogy munkásosztályhoz tartozók kezdjenek tömegesen átszavazni a Torykra.

Márpedig épp ez történik.

Egy friss Guardian/ICM felmérés szerint a konzervatívok átvették a vezetést a Munkáspárt számára létfontosságú két társadalmi csoportban is. A szakképzett munkások körében a Mayék 55-29 arányban vezetnek Corbynék előtt, a szakképzetlen munkások és munkanélküliek körében pedig 40-36 arányban vezetnek. A két évvel ezelőtti rendes parlamenti választásokon a Munkáspárt még mindkét csoportban népszerűbb volt.

corbyn.JPGA Munkáspárt és a Konzervatív Párt támogatottsága a szakképzett munkások (sötétkék), illetve a szakképzetlen munkások és munkanélküliek körében (világoskék) 2015-ben és 2017-ben (Forrás: Guardian)

Hasonlóan lesújtó a Labour helyzete azokban az egyéni választókerületekben, ahol két éve 15 százalék alatti előnnyel győztek a párt jelöltjei. Ezekben a kerületekben a Toryk 20 százalékot vernek a baloldal népszerűségi indexére..

Tavaly júliusban, Theresa May hivatalba lépésekor azt írtuk, az új miniszterelnök szörnyen veszélyes lehet a brit baloldal számára, hiszen már székfoglalójában igényt nyújtott be a baloldal hagyományos bázisának képviseletére. May azóta is folyamatosan több szociáldemokratának mondható ígéretet is tett, a mostani kampányban például azt ígérte, helyet adna a dolgozók képviselőinek a cégek vezető testületeiben, emellett a minimálbér-emelés, illetve a közüzemi díjakra kiszabott árplafon mellett is elkötelezte magát. Ezek mind olyan témák, amelyek egy-két éve még csak a Munkáspárt programjában szerepeltek. Javaslatai bejelentésekor May úgy fogalmazott, ez lesz a munkavállalói jogok legjelentősebb kiterjesztése, amit egy konzervatív kormány valaha is meglépett.

Persze ezen a szakpolitikai fronton a Munkáspárt továbbra is jobban áll – a Corbyn által bemutatott választási program rengeteg olyan szociáldemokrata ígéretet tartalmaz, amelyek Európa-szerte létező gyakorlatok, és Nagy-Britanniában is csak a 80-as évek óta változtatták meg őket.

Hatalomra kerülése esetén Corbyn újra-államosítaná a vasutat, a postát, a vízműveket, és az energiahálózatot. Többletforrásokat juttatna a koronagyémántként számon tartott állami egészségügyi rendszernek, és annak mintájára egy hasonló oktatási rendszert is létrehozna. Emelné a jövedelemadót a leggazdagabbak esetében (ám a legmagasabb két adókulcs még így is alacsonyabb lenne, mint Thatcher idejében), illetve a társasági adót is felemelné. Egymillió új bérlakás építését, és egy ambiciózus befektetési programot is meghirdetett Corbyn, amely révén az állam új infrastuktúrák kiépítésén dolgozna, így teremtve új munkahelyeket..

Tartalmi szempontból a Munkáspárt programja sokkal inkább fókuszál a bérből és fizetésből élők problémáira, a társadalmi igazságtalanságok leküzdésére, illetve a gazdasági fellendülésre is alternatívát nyújt a megszorításokkal szemben. Mindezt egy klasszikus, második világháború utáni szociáldemokrata keretben. A javaslatok ráadásul a társadalom többségének támogatását is élvezik. Egy 2015-ös YouGov-felmérés szerint, például, a britek 58 százaléka támogatja a vasút újraállamosítását, 52 százalékuk támogatja a legfelső adókulcsok emelését.

De a népszerű szakpolitika és kampányígéret mit sem ér, ha nincs hozzá egy mindent strukturáló nagy elbeszélés, amely a helyére illeszt minden apró részletet, egy központi tengely, amely köré minden felépíthető. Nagy-Britanniában ez jelen pillanatban a Brexit, amelytől sok szavazó azt várja, hogy egy varázsütésre megold minden problémát.

A brit szavazók egy jelentős része, amely hagyományosan a Munkáspártra voksolt, most egy rendes, becsületes Brexitet akar, - amely főként a bevándorlás leküzdésének a kulcsa sokak szemében -, és megoldásokat saját hétköznapi problémáira. A brit konzervatívok ezt a Brexitet, illetve a harcias bevándorlásellenes retorikát adják, mellé néhány langyos engedménnyel az alsóbb osztályok felé.

És úgy tűnik, ez lesz a nyerő kombináció.

Persze az sem segít, hogy sokak szemében Corbyn egy gyenge, kaotikus, sokszor sértetten puffogó vezető, és saját pártjának elitje is a pokolra kívánja őt. Nem segít az sem, hogy az önkormányzati választások eredménye is megerősítette: a Corbyn-féle igazságossági program ma inkább a nagyvárosi középosztályt és fiatalokat mozgatja meg igazán. A 18-24 éves kategóriában a Labour 57 százalékkal magabiztosan vezet, az egyetemi hallgatók körében támogatottsága még magasabb, 65 százalék. A kisebbségek körében a két párt szinte fej-fej mellett halad, enyhe baloldali vezetéssel.

Persze mindent azért nem lehet Corbyn nyakába varrni, a munkásosztálybeli szavazók elpártolása a Munkáspárttól már több évtizedes trend, ennek csak egy újabb állomását láthatjuk most.

Az már nem kérdés, hogy Theresa Maynek sikerült sokakkal elhiteti, hogy pártja többé nem a „szörnyű párt”, hanem a „nép pártja”, a „dolgozó emberek pártja”. Június 8-án csak az a kérdés, hogy ez a trend mennyire tud érvényesülni. Ha nagyon, akkor az akár a Munkáspárt létezését is veszélybe sodorhatja.

Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!

Ez a cikk is a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!
Támogass minket bankkártyával:

Ha PayPalen vagy banki utalással támogatnál minket, klikk ide!
A Mércét nem támogatják oligarchák vagy pártpénztárnokok, csupán egyszerű magánemberek. Ez biztosítja a függetlenségünket. Támogass minket rendszeresen havi 1000, 2000 vagy 5000 forint átutalásával, hogy még több ilyen cikket írhassunk, és még több emberhez juttathassuk el, mi történik valójában az országban!
Kattints, és olvasd el, mit értünk el a ti támogatásotokból az előző hónapban!
Kattints, és támogass minket, hogy a Kettős Mérce tovább működhessen!
választás külföld baloldal Corbyn brexit Theresa May Pap Szilárd István 2017. 05. 19. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Adjunk hitet magunknak október 23-án! Adjunk hitet magunknak október 23-án!
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
  • Je suis KFC-s munkavállaló Je suis KFC-s munkavállaló
  • Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett
  • Csúnyán befürödtek Orbán sorosozós haverjai a macedón önkormányzati választásokon Csúnyán befürödtek Orbán sorosozós haverjai a macedón önkormányzati választásokon

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr9912525929

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (59)
  • 2017 szeptember (64)
  • 2017 augusztus (66)
  • 2017 július (70)
  • 2017 június (64)
  • 2017 május (66)
  • 2017 április (72)
  • 2017 március (70)
  • 2017 február (63)
  • 2017 január (67)
  • 2016 december (67)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard