Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

A választási térkép, ami a Trianonban rajzolt térképeknél is jobban kiszúrt a magyarokkal

A választási térkép, ami a Trianonban rajzolt térképeknél is jobban kiszúrt a magyarokkal

Pap Szilárd István
Tetszik
0
2017. október 16. hétfő, 9:15
választási rendszer gerrymandering Fidesz közös ország mozgalom

Magyarországon talán nem kell magyarázni, hogy egy térkép megrajzolása is lehet igazságtalan, elég csak annyit mondani: Trianon. Pedig nem ez az egyetlen alkalom, amikor a térképek kiszúrtak a magyar néppel, vannak ennél sokkal frissebb és a hétköznapi életünkre sokkal komolyabb befolyással rendelkező térképek is, amelyek jócskán megnehezítik az életünket. Ezek a választási térképek.

kepernyokep_2017-10-11_14-03-59.png

Az utóbbi időszakban, a Közös Ország Mozgalomnak hála, elég sokat hallhattunk a Fidesz választási rendszerének visszásságairól. A 2011-ben, különösebb egyeztetések nélkül áterőltetett választási törvény egy olyan rendszert hozott létre, amely több ponton is a Fidesznek kedvez. Néhány aránytalanság, például a győzteskompenzáció vagy az egyfordulós modell már széles körben ismert. De ezekkel kapcsolatban azt szokták mondani, nem kimondottan a Fidesznek kedveznek, hanem a legnagyobb pártnak – vagyis ha valaki képes nagyobbra nőni, mint a Fidesz, akkor neki.

De van a választási rendszernek egy másik aspektusa is, amelyik nem ennyire „színvak”, hanem kimondottan a Fidesznek kedvez. Ez nem más, mint a választási térkép, vagyis az a mód, ahogyan az egyes egyéni választókerületek (evk) határai meg vannak rajzolva.

Választókerület-manipulációs kisokos

Gerrymandering – így nevezik azt, amikor egy párt úgy rajzolja át a választási körzethatárokat, hogy magának minél nagyobb győzelmi esélyeket biztosítson Azért nevezik így, egy ilyen csöppet sem magyar szóval, mert a jelenség nem hungarikum, hanem a világ bármely táján megfigyelhető. A kifejezés maga az Egyesült Államokból származik, az 1800-as évek legelejéről, és egy ottani kormányzó, bizonyos Eldridge Gerry nevének és a szalamandra szó angol alakjának összerakásából jött létre.

Magyarul kissé körülményesebben választókerület-manipulációnak nevezhetnénk ezt a világszerte elterjedt politikai gyakorlatot.

Ha megfelelő információkkal rendelkezünk egy ország lakosságának politikai preferenciáiról, akkor a dolog igazán egyszerű. A választókerület-manipulátorok célja, ugye az, hogy minél több saját maguk által megnyerhető körzetet hozzanak létre, miközben csökkentik azon kerületek számát, amelyekben az ellenzékiek nyerhetik meg a legtöbb szavazatot.

Ehhez két módszer áll rendelkezésre: a gettósítás és a hígítás.

A gettósítás lényege, hogy a riválisok szavazatait minél kevesebb választókerületbe zsúfoljuk be. Képzeljük el, hogy van három választókerületünk és két versenyző pártunk, az A párt támogatottsága 60 százalék, a B párté pedig 40. Alapból arra tippelnénk, hogy akkor a három körzetből kettőben A párt, egyben pedig B nyer, és ebben az esetben A párt a mandátumok 66, B párt pedig a mandátumok 33 százalékát szerzi meg. Nem teljesen egyforma a szavazatarány és a mandátumarány, de azért nagyjából rendben van. Viszont egy ügyes választókerület-manipulátor meg tudná úgy húzni a határokat, hogy az A párt szavazóinak nagy része egyetlen körzetbe szoruljon, a másik kettőben pedig csak elenyészően legyenek jelen, és a mandátumok aránya máris megfordult, a B párt pedig megnyerte a választásokat.

A második módszer, a hígítás célja, hogy ahol nem lehet minél kevesebb, egyszínű kerületbe beszuszakolni a rivális szavazatait, ott úgy kell rajzolni a térképet, hogy a rivális szavazói minél több körzetbe oszoljanak szét, és ezért felhíguljon az erejük.

Mi is itt a probléma?

Magyarországon a Fidesz mindkét módszert széles körben alkalmazta, ahogy az mind a 444 válogatásából, illetve a szép emlékű Haza és Haladás Alapítvány tanulmányából is jól látszik. Csak  egyetlen példa: a hagyományosan balosnak számító Nyíregyházán két választókerület volt, ezeket úgy rajzolták át, hogy létrejöjjön egy balos gettó, a város másik részéhez pedig hozzácsapták az időközben jobbikossá vált Tiszavasvári kerületét, és tád-dám, egy balos körzettel máris kevesebb. Szegeden annyira igyekeztek gettósítani a város balos szavazóit, és leválasztani róluk a vidéki jobbosokat, hogy egy olyan kerületet is rajzoltak, amely nem egybefüggő területet fed le.

A gerrymandering kritikusai szerint ez egy mélységesen antidemokratikus gyakorlat, hiszen olyan rendszert hoz létre, amelyben egyes polgárok szavazata többet ér, mint másoké.

A fenti kis példánkban a B párt szavazóinak voksa ért többet, hiszen bár ők voltak kisebbségben, mégis az ő pártjuk szerezte a több mandátumot. Ez pedig komoly alkotmányossági kérdéseket vet fel, hiszen egy demokrácia az egy ember – egy szavazat elvén nyugszik, illetve jogegyenlőségen és a képviseleti kormányzás eszméjén. A választókerület-manipuláció azonban sérti ezeket az alapvető elveket és jogokat.

A gyakorlat védelmezői ezzel szemben azt állítják, hogy képtelenség teljesen igazságos térképeket rajzolni. Az általam felhozott példa alapesetében is megfigyelhető egy kis aránytalanság, hiszen bár az A párt nyert, melynek támogatói többségben voltak, a győzelem (66 százalékék) mégis nagyobb arányú volt, mint a rá leadott szavazatok aránya (60 százalék). Vagyis az A párt szavazóinak voksa picit többet ért, mint a rivális szavazóké.

A védelmezők tehát amellett kardoskodnak, hogy ne akarjunk igazságossági szempontokat érvényesíteni, hiszen a választási törvények szükségszerűen torzítanak, tehát manipuláltak, ezzel pedig együtt kell élni.

Az valóban igaz, hogy nehéz olyan választási térképet rajzolni, amelyben minden szavazat egyformán hasznosul majd, egyforma értéken. A kérdés igazából az, hogy van-e értelme mégis próbálkozni, hogy minél fairebb kerületeket rajzoljunk. Illetve, hogy van-e olyan szintű manipuláció, amely már tényleg szembemegy az egyenlő választójog és a képviseleti kormányzás elveivel.

A választ várhatóan egy éven belül, a gerrymandering szó szülőhazájából, az Egyesült Államokból kaphatjuk meg.

Az amerikai eset

A hónap elején az amerikai Legfelsőbb Bíróság szóbeli érveléseket hallgatott meg Gill v. Whitford nevű ügyben, amely épp a választókerület-manipuláció alkotmányosságának kérdését feszegeti. A jövő nyárra várható döntésben a testületnek arról kell döntenie, hogy alkotmányt sért-e Wisconsin állam 2011-es választókerületi reformja, amely az amúgy az államban több szavazóval rendelkező Demokrata Pártot vereségre kárhoztatja.

Hasonló esetek már korábban is kerültek a Legfelsőbb Bíróság elé, a kilenctagú testület pedig rendre durván megosztott, és rendre döntésképtelennek bizonyul. A korábbi esetek nyomán azonban annyit már tudunk, hogy a Bíróság nyitott annak a gondolatára, hogy a szélsőséges gerrymandering lehet alkotmányellenes, ám abban nem foglalt eddig állást, hogy mik is lennének a kritériumok, ami alapján el lehet dönteni egy rendszerről, hogy rendben van-e vagy sem.

A mostani eset azonban erre a kérdésre is választ adhat. A felperes, vagyis a wisconsini demokrata szavazók jogi képviselői ugyanis felállítottak egy három szempontból álló tesztet, amely alapján szerintük akkurátusan lehet lemérni egy adott választási térkép alkotmányosságát.

Az első feltétel az, hogy a térkép megrajzolásának szándéka az volt-e, hogy egyik pártnak kedvezzen, a többieknek pedig nem. A második, hogy van-e a választókerület-manipuláción kívül más választási földrajzi oka annak, hogy egy adott párt folyamatosan hátrányt szenved el.

A harmadik és legfontosabb szempont pedig az ún. hatékonysági rés, amely azt mutatja meg, hogy a leadott voksok hány százalékát teszik ki azok a nem hasznosult, tehát mandátumra nem beváltott voksok, amelyeket a rendszer által leghátrányosabban érintettet pártra adtak le a szavazók. (A pontos képlet ebben az angol nyelvű tanulmányban megtalálható.) A felperesek azt javasolják, hogy egy adott szint fölött (az állami törvényhoó testületek esetében 8 százalékos hatékonysági rés fölött) egy adott választási térkép számítson alkotmánysértőnek.

Ez az utóbbi formula egy az egyben nem átültethető Magyarországra, hiszen két teljesen különböző pártrendszerről és választási rendszerről is beszélünk – itthon mindkettő bonyolultabb, mint az USA-ban. Az első két kérdésre azonban tudjuk a válaszokat, és mindkettő ugyanabba az irányba mutat: a Fidesz által létrehozott választási rendszer sérti mindannyiunk alapvető demokratikus jogait.

21752333_1610803018941238_3101837711530042550_n.jpg(Forrás: Közös Ország Mozgalom)

Arra nézvést is vannak adataink – ahogy azt a Közös Ország Mozgalom fenti ábrája is mutatja –, hogy jelenleg a Fidesz jóval nagyobb mandátumaránnyal (képviselővel) rendelkezik, mint amekkora szavazatarányt szerzett a választásokon, miközben az ellenzéki pártoknál ez pont fordítva van. Vagyis az ellenzéki szavazatok sokkal kevesebbet érnek, mint a Fideszre leadott voksok. Ez több tényező eredménye, és nem csak a választókerület-manipuláció játszik benne szerepet.

Ám a Haza és Haladás tanulmánya rámutat arra, hogy a jelenlegi választási térképpel a Fidesz már 2006-ban is nyert volna, az akkori választási rendszer körülményei között is. Tehát a térképrajzolás tagadhatatlanul kiadós előnyt biztosít a Fidesz számára.

A demokráciába vetett hit ma nem a legerősebb Magyarországon, és általánosan osztott vélemény, hogy a politikai elit nem képviseli azt, amit a társadalom elvárna tőle. A nép és a képviselői közötti kötelék gyakran teljesen szétszakadt, és ennek helyreállításához elsődleges fontosságú lesz egy olyan választási rendszer kialakítása, amely garantálja, hogy választott politikai elit valóban és nem csupán névleg képviselje az embereket. Egy mainál igazságosabb választási térkép fontos eleme kell, hogy legyen ennek az új rendszernek.

Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!

Ez a cikk a ti támogatásotokból készült el.

A Mérce cikkeit ingyen olvashatjátok, de nem ingyen készülnek, hanem a ti támogatásotokból és a mi munkánkból! A Mércét nem támogatják pártok, oligarchák, hanem 100%-ban az olvasók hozzájárulásából működik, ez biztosítja a függetlenségünket, és pont ezért csak akkor maradhatunk fenn, ha te is beszállsz!

Kattints és támogasd a Mércét rendszeres havi 2000, 5000 vagy 10 000 forinttal, hogy tovább működhessen és még jobb lehessen!

Támogass minket egyszerűen bankkártyával:

Támogatom!

Más támogatási lehetőségekért és több infóért kattints ide.

választási rendszer gerrymandering Fidesz közös ország mozgalom Pap Szilárd István 2017. 10. 16. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án! Adjunk hitet magunknak október 23-án!
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
  • A Filmművészeti Egyetem 114 hallgatója kéri a szexuális zaklatással vádolt Marton László felfüggesztését A Filmművészeti Egyetem 114 hallgatója kéri a szexuális zaklatással vádolt Marton László felfüggesztését
  • A szélsőjobb egyszer már csúnyán megbukott Ausztriában, kérdés, hogy kapnak-e újabb esélyt? A szélsőjobb egyszer már csúnyán megbukott Ausztriában, kérdés, hogy kapnak-e újabb esélyt?

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr2012954007

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (59)
  • 2017 szeptember (64)
  • 2017 augusztus (66)
  • 2017 július (70)
  • 2017 június (64)
  • 2017 május (66)
  • 2017 április (72)
  • 2017 március (70)
  • 2017 február (63)
  • 2017 január (67)
  • 2016 december (67)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard