Az elmúlt 21 évben a BKV kifizetőhellyé vált a várost uraló maffiakörök számára, talán ebben lett némi változás, egyelőre kínos korrupciós ügyek nem merültek fel, de jobbára úgy tűnik, hogy a BKV csupán játékszer a főpolgármester, a kerületi vezetők és Simicska emberei közt zajló nagy sakkpartiban - 2,5 millió Budapesten élő, dolgozó vagy tanuló ember közlekedése elveszni látszik a Fideszes hatalmi harcokban.
Persze lehet azt mondani, hogy mennyi pénzt költött már így is az állam vagy az önkormányzat az adófizetők pénzéből a BKV-ra - de ez valójában az az összeg, amit nem az utasok fizettek ki, hanem közérdekből az állam szektor vállalta át a költségek egy részét. A BKV európai összehasonlításban alacsony költséggel működik és a járművek alacsony színvonala beruházási hiányból adódik - egy harminc éves busz fantasztikus karbantartással is 30 éves busz marad.
A kormány jelenleg zárolta a BKV 32 milliárdos állami normatíváját (aminek összege 2006 óta változatlan), nem hajlandó kifizetni az általa előírt kedvezményes jegyek állami részét - 2002 óta ez kb. 50 milliárd forintot tesz ki. A cég évente körülbelül 33 milliárd forintnyi adót fizet a forgalom és az alkalmazottak után, a jegyeket a legmagasabb, 27%-os ÁFA-kulcs terheli. Ezek mellett a tartozása 67 milliárd forint és kb. 500 milliárdnyi elmaradt beruházásról beszélünk, járművekbe, felújításokba, karbantartásba.
A füstokádó buszok ellenére a BKV használata messze a környezetbarátabb a városi közlekedésben mint autóval járni – ráadásul a legtöbb budapesti számára autóval járni nem is megfizethető.
A MOL, a Rába megvásárlása, a Fradi-stadion vagy a Debreceni aréna kiemelt állami érdek, az elmúlt években a magyar kormányok több mint 100 milliárd forintot fizettek ki a Malév konszolidációjára, és miután múlt hét hétfőn az Európai Bizottság jogelenesnek nevezte a 100 milliárdnyi támogatást, az NFM közleményben állt ki a magyar nemzeti légitársaság szükségessége mellett. Ezzel nem is lenne baj, de míg a MALÉV-nak van alternatívája a közlekedésben és kicsit kevesebb embert is érint a sorsa, a BKV nem pótolható, esetleges leállásakor több tízezer ember nem tud majd normálisan eljutni a munkájába. A BKV konszolidációja azonban nem hogy nincs terítéken, de a kormány a túlélését sem akarja biztosítani, Fideszes belharcokban tűnik elvérezni, a kormány nem is hajlandó foglalkozni a BKK, a főváros vagy az LMP koncepcióival, amik pár év alatt nullszaldósra hoznák ki a BKV-t.
Hogy pontosan miről is van szó amikor a BKV fontossága mellett kiállunk arról itt van ez a videó, ami kiválóan szemlélteti a budapesti tömegközlekedés fontosságát.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: BKV, te vagy a mi élő reménységünk!? 2012.01.18. 10:01:51
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.