A Kettős Mérce-blog történetében nem először tettük fel ezt a kérdést. Az elmúlt 5 évben alatt végigkövettük már a Zöld Pardon, a Sirály, a Kultiplex és a Tűzraktér bezárását. De szerveztünk flashmobot a Szimpla-kert bezárása ellen, ami végül happy enddel zárult, idáig. Ugyanis a Rogán Antal által elfogadott kábítószer és prostitúció ellenes jogszabályra hivatkozva zárnák be sorra egyes kerületekben éjfél után a kocsmákat. Az 5. kerületben már egy sor kocsma be is zárt.
Az Index cikke főleg a 6. és 7. kerületi kocsmákról, a klasszikus romkocsmákról és ezek vegzálásáról szól. Pedig a téma általános Budapesten. Az V. kerületben úgy zárattak be kocsmákat, hogy fél-egy évig nem adtak nekik működési engedélyt, majd miután megkapták, másnap kiszállt a rendőrség és tűzszerészeti, vagy egyéb problémára hivatkozva bezáratta a helyeket. De van olyan vendéglátó-ipari egység, amelyet az önkormányzat az utolsó engedéllyel nem hagyott megnyitni, hiába alakították ki a helyiséget több tízmillió forintból. Ellenben más szórakozóhelyek rendőrségi vegzálás nélkül, kiválóan működnek.
A 6. és a 7. kerületben más a helyzet: itt régóta vívják harcukat a romkocsmák az önkormányzatokkal és egyes lakókkal, a problémát pedig most tovább élezte, hogy a vendéglátóhelyeken nem lehet, rágyújtani így a szórakozó tömeg az utcára kényszerül, ha cigarettázni akar. Ez pedig nem feltétlenül segíti a környező házakban lakók éjszakai pihenését. Pedig Budapestnek szüksége van a lakók pihenésére, de ezeknek a szórakozóhelyeknek a hírére, adóbevételére is.
A megoldás az lenne, ha az önkormányzatok nem csupán az egyoldalú beavatkozásokban, illetve a kenőpénzrendszerű üzemeltetésekben gondolkodnának. Eddig minden helyzetben, amiről tudomásunk van, azt láttuk, hogy vagy a vendéglátó-ipari egységek teljes ellehetetlenítése volt a cél (legyen szó szocialista vagy fideszes önkormányzatról), vagy az egyszerű pénzfejés, persze nem a megoldás érdekében. A belsőkerületi vendéglátósok többször több helyen is elmondták, hogy szívesen szállnak be a rendőrök költségeibe, a Kazinczy utcai helyek, anno még az arra járókat csöndre intő rendőröket is vettek fel, hogy csökkentsék a zajártalmat. Sőt a Szimpla-kert több a belsőudvarra néző több lakás hangszigetelését is kicserélte.
Tehát a kocsmatulajdonosok áldoznának rá, hiszen a bevétel egy részét érdemesebb erre fordítani, mint nem bevételt szerezni. Csakhogy az önkormányzatok nem akarnak áldozni abból a pénzből, amit iparűzési adó révén ezektől a helyektől szednek be. Az önkormányzatok, se forrást, se energiát nem tesznek bele abba, hogy együtt tudjanak élni szórakozóhelyek és aludni kívánó állampolgárok. Pedig az alvásra és a szórakozásra is szükség van, a pénzről nem is beszélve.
De azt se felejtsük el, mi is tehetünk azért, hogy ezek a konfliktusok csökkenjenek. Akár csak annyival, hogy éjszaka részegen is csöndesebbek leszünk, megkeressük a megfelelő helyet kisdolgunk elvégzésére. Már csak azért is, mert ez az elvárható kulturális minimum.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Éjjel korlátozzák egyes kocsmák nyitva tartását 2012.12.28. 14:30:17
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.