Fiskális restrikció, egyenlegjavító intézkedések, szükséges kiigazítások, nem, nem ment el az eszünk mi is tisztában vagyunk azzal, hogy ezek a megszorítások szinonimái egyedül talán csak a Fidesz kormány nincs tisztában vele. Vagy az is lehet, hogy a „nem megszorítások” kormánya nem akarja beismerni, hogy az elmúlt években folyamatosan megszorít.
A dolog apropója most az, hogy újabb megszorítást jelentett be Varga Mihály. A tranzakciós adó kétszeresére, 6 ezrelékre emelkedik, a vállalkozások telefonadója 2-ről 3 forintra nő, a változások augusztus elején léphetnek életbe.
„A kormány döntéseket hozott annak érdekében, hogy a 2004 óta hozott hibákat végleg le tudjuk zárni, és elkerüljük azon uniós tagállamok sorsát, melyek túlzottdeficit-eljárás alá kerültek” – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hétfői sajtótájékoztatóján.
Négy nappal korábban pedig, a Fidesz „Magyarország jobban teljesít” című rendezvénysorozatán tartott előadásán pedig még elődjét is szinte felülmúló optimizmussal beszélt a csökkenő államadósságról, a növekvő gazdaságról, a javuló munka-erőpiaci kilátásokról, a nagymértékben megemelt minimálbérről. Bizonyára négy nap alatt romolhatott el valami, ha mégis erre volt szükség.
Legyen szó bármilyen intézkedésről, valakinek mindenképpen fizetnie kell és ez itt a lényeg csekk-adó, bank-adó..stb adókat így vagy úgy közvetve vagy közvetlenül a lakosságra hárítják. Az elmúlt két évben nemhogy volt egy-két megszorítás, hanem ezek együttese rekord méretet öltött. Ha az ágazati különadókat is beleszámítjuk – miért is ne tennénk így, hiszen egyik piaci szereplő sem cáfolta, hogy beépítik az árazásaikba a plusz adókat – akkor az unortodox gazdaságpolitika nem szól másról, mint a folyamatos megszorításokról.
Eddig ha számításaink nem csalnak a mostanival együtt ez a tizenharmadik igen mindenki jól látja- megszorító csomag. Aki nem hisz nekünk, annak fel is soroljuk időrendbe:
1. Szél-Kálmán terv 1.0
2. Konvergenciaprogram
3. Pótlólagos intézkedések
4. A 2012-es költségvetés újratervezése
5. Tartalékzárolás
6. Szél-Kálmán terv 2.0
7. 2012-es konvergenciaprogram
8. Háttérintézmények pénzeinek zárolása
9. Első Matolcsy csomag
10. Második Matolcsy csomag
11. Ágazati különadók
12. Első Varga csomag
13. Végül a második Varga csomag
Kérdés az miért volt vajon szükség ennyi kiigazításra megszorításra? 2010-ben a Bajnai-kormány úgy adta át az államháztartást, hogy az akkori hiány 4 százalékos lett volna, +/- pár tized százalékos eltéréssel. (Ezt nem mellesleg az Európai Unió el is fogadta.) A Fidesz kormány gyorsan bejelentette, hogy ez a szám nem fog teljesülni, bár bizonyítani sosem sikerült , egy csontváz sem esett ki a szekrényből.
Elfogadták az egykulcsos és a családi adózást, ezek együttese pedig 500 milliárdos lyukat ütött a 2011-es büdzsében. Ezek után nem maradt más, mint a megszorítások politikája, hiszen az Európai Unió által elvárt deficitcélnak mégis csak teljesülni kellett valahogy. A magánnyugdíj államosítása miatt a 2011-es költségvetés végül többletes lett, azonban a ciklikusan kiigazított strukturális hiány így is 3 százalék felett volt, tehát további sürgős intézkedésekre volt szükség, hogy 2012-ben ne legyen probléma.
Akárhogy is nézzük a kormány nem csinál mást mióta megválasztották az emberek csak őket sarcolja, kérdés az ezt az emberek még meddig hagyják és vajon mi jöhet még ezek után?
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Mandiner blogajánló 2013.06.18. 14:25:59
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.