Amióta kétharmad a kétharmad és NER a NER, azóta bukkan föl néha valakinek a neve, mint aki “fideszes, de azért jóravaló, még a fidesszel is hajlandó szembemenni”. Az egyik ilyen jelölt Pokorni Zoltán, aki évtizede gondosan ápolja szimpatikus imidzsét, így volt mire épülnie a Hoffmann Rózsával vívott oktatáspolitikai harca kapcsán ennek a felvetésnek. Két másik jelölt a de jure nem is fideszes Bús Balázs és Michl József KDNP-s képviselők, szociális munkás és szociális szervező végzettségűek, akik nemmel szavaztak 2011-ben a szabálysértési törvény hajléktalankriminalizációs célú módosítására, és bizony még jelen poszt szerzője is bedőlt ennek. A legújabb reménység pedig Ángyán József, az ember, aki nemmel szavazott a földtörvényre, majd a fidesz frakcióból kilépve Tisztességes Emberek Szövetsége néven mozgalmat indított, azt állítva, hogy „Aki 1990 óta részt vett a kormányzásban, szóba sem jöhet, mert mind sáros, mind összefonódott a többivel”. Amivel őszintén szólva könnyen egyet tudok érteni – de akkor mi a helyzet vajon vele, aki 2006 óta a fidesz listás országgyűlési képviselője, és másfél éven keresztül vidékfejlesztési államtitkára volt?
Félreértés ne essék: nem hiszem, hogy aki fideszes, abban ne lehetne jó szándék, vagy őszinte elkötelezettség egy társadalmi problémával kapcsolatban. Ahogy biztos vagyok benne, hogy Pokorni is őszintén szeretett volna egy gyermek- és tanárbarát oktatási rendszert látni, ahogy Bús és Michl valószínűleg sem a gyomrukkal sem vallásos meggyőződésükkel nem érezték összeegyeztethetőnek a legszegényebbek kriminalizálását, úgy biztos vagyok benne, hogy Ángyán is mélyen elkötelezett a földprobléma iránt, ami (pláne lemondásaival nyomatékosítva) attól függetlenül értékelendő, hogy egyetértünk-e velük ezekben vagy sem.
De a kérdés nem az, hogy akad-e morzsányi erkölcsi tartásuk ezeknek az embereknek. Amikor arról beszélünk, hogy egy országgyűlési képviselő „fideszessége ellenére tisztességes” (vagy pláne, ha ezt ő maga állítja magáról), akkor ennél tovább kell mennünk. Egy külsős szakpolitikai tanácsadó vagy hivatalnok esetén elégséges mérce lenne az, hogy lelkiismeretesen képviseli az ügyét a végsőkig. Itt azonban az ország legfőbb döntéshozó szervének, a törvényhozó és alkotmányozó hatalomnak a tagjairól van szó, akik tevékenysége legkevésbé sem a saját szívügyükre korlátozódik. Ők döntenek ugyanis minden egyes törvényről és módosításról, ők keltik életre a mindennapjainkat egyre intenzívebben befolyásoló szabályokat.
Régóta szerettem volna csinálni egy válogatást a NER legfájóbb törvényhozói cselekedeteiről, ezt most megtettem, és egyből hozzájuk csaptam, hogy a fenti fideszes képviselők miről hogyan szavaztak. Az eredmény lesújtó, lásd a felsorolást a poszt végén.
Ángyánról konkrétan azt kell tudni, hogy 2013. április 30. előtt (a jel szerint ekkor rágott be a kormányra) minden egyes fontos törvényt és módosítást megszavazott, amit csak ki tudsz találni (szerkesztés: a földtörvényt lehetővé tevő III. alaptörvény-módosítást kivéve**). Három csapás, bankadó, NMHH, ágazati különadók, manyup államosítás, médiaalkotmány, többszöri hajléktalankriminalizáció, egykulcsos adó, végkielégítések visszamenőleges különadója, AB jogköreinek szűkítése, sztrájkjog korlátozása, táppénz felezése, egypárti alaptörvény, annak átmeneti rendelkezései és minden módosítása a negyedikkel együtt, OÉT megszüntetése, közmunkaprogram, „információszabadság” törvény, MMA, korrupt közbeszerzési törvény, röghözkötés, egyházi törvény, bírók nyugdíjazása, 27%-os áfa, rendvédelmi dolgozók korengedményes nyugdíjának eltörlése, Munka Törvénykönyve, rokkantsági ellátás csökkentése, iskolák államosítása, választási törvények (három is), családjogi törvény, tranzakciós adó, trafiktörvények (ebből is három), valamint persze minden kicsinyes és sunyi Lex Haverok/Ellenségek és még hosszasan sorolhatnánk. Nagyjából ez igaz a másik három képviselőre is, és azt is láthatjuk, hogy egymás szívügyénél is gond nélkül beálltak a pártvonalba, ledominálva a renitenskedőt.
És ez megválaszolja azt a (tán legfontosabb) kérdést, hogy "mi lett volna, ha minden fideszes képviselő ugyanolyan, mint Ángyán?". És pontosan láthatjuk, hogy egészen idáig semmi. A Fideszt nem különösebben zavarja, ha ki-ki egy-egy hobbitémában néha kiszavaz, amíg a kétharmad ettől még megmarad. Akár mind a 262 képviselő eljátszhatta volna a lelkiismeretes szakpolitikust egy-egy témában - amíg különböző témákat választanak, és minden más témában követik a napi parancsot, addig a NER él. Precízebben a NER pontosan ettől él: hogy minden képviselője Ángyán elmúlt három évéhez hasonlóan betartja a játékszabályokat és maximálisan segít a rendszer létrehozásában.
Én továbbra is állom, hogy nagyra tartom, amiért egy kérdésben képes volt szembemenni az oligarchákkal egybenőtt kormánnyal. De a mérleg másik nyelvében az szerepel ott, hogy ez az ember, három éven keresztül nem csak asszisztált az ország maffiamódszerekkel történő kifosztásához és a demokratikus jogállam lerombolásához, de napi szinten megdolgozva a pénzéért, aktívan járult hozzá mindazon intézkedésekhez, amik ellen a parlamenten belüli és kívüli demokratikus ellenzék, valamint a civil társadalom küzdött.
Én hiszek a megbánásban és megbocsátásban. Szinte bárkiről el tudom képzelni, hogy felvállalva eddigi cselekedetei borzasztó következményét, hosszas munkával kompenzálva azokat, idővel feloldozást nyerjen, és újabb esélyt kapjon. De valakinél, aki a neopártállami rendszer 262 megteremtőjének és fenntartójának egyike volt, ez csak nagyon sok idővel, munkával, megbánással és alázattal lenne elképzelhető (nincsenek nagy reményeim ezügyben), és semmiképpen sem úgy indulna, hogy egy nem létező erkölcsi piedesztálról osztom ki (akár jogosan) a saját magam által létrehozott szörnyeteg ellen így-úgy évek óta küzdő ellenzéki szereplőket.
Mindemellett érdekes erkölcsi mérce lesz a Bajnaival való együttműködésük miatt a Párbeszéd Magyarországérttal szemben is számos kritikát megfogalmazó (hozzám egyébként közel álló) LMP-vel és kisebb mértékben (a tőlem végtelenül messze álló) Jobbikkal szemben, hogy ők mennyire lesznek hajlandóak együttműködni egy olyan, vélhetően szavazatokat hozó ismert névvel, aki parlamentbe kerülésük óta (az LMP esetében mindenben, a Jobbik esetében gyakran) velük homlokegyenest ellenkező álláspontot képviselt, így a szoros kapcsolat morálisan teljesen vállalhatatlan lenne. Az LMP esetében további nehézség, hogy miután hónapokon keresztül követelték listán bekerült egykori párttársaiktól a mandátumuk visszaadását (jóhiszeműen feltételezve, hogy tényleg nem önérdekből, hanem morális meggyőződésből ragaszkodtak ehhez), most kénytelenek lesznek a szintén listás Ángyánnal is hasonló szigorral fellépni.
Végül álljon itt a felsorolás, amiben az egyes törvények rövid szubjektív jellemzésén, valamint Ángyán, Pokorni, Michl és Bús szavazatain felül feltüntettem az egyéb Fidesz-KDNP-s ellenszavazókat, valamint az LMP/PM szavazatait is. A törvények és törvénymódosítások között szerepel egy házszabály-módosítás is, illetve pár alkalommal salátatörvényekben elbújtatott fontos módosító javaslatoknál külön szerepel a módosító, itt a szavazás értelemszerűen azon módosító-csomagra vonatkozik, amiben ez is szerepelt. Ahol bármilyen szavazatnál két érték szerepel, ott olyan sarkalatos törvényről van szó, ahol az illető(k) máshogy szavaztak az egyszerű többséget és a kétharmadot igénylő szavazásnál. A kormánypárti ellenszavazatoknál csak a határozott nemeket vettem figyelembe, és érdekességként hívnám fel a figyelmet arra, hogy ezek nagy része valószínűleg félrenyomás, hiszen sem az nem valószínű, hogy egy ismeretlen történelem-népművelő szakos tanár direkt lázadna fel a közbeszerzési törvény ellen, sem az, hogy Orbán Viktor szándékosan szavazott volna a családjogi törvény ellen egyedüliként. Az LMP/PM szavazatait pedig indikátorként használom (mint az egyedüli-kettedüli olyan demokratikus parlamenti erő, ami eddig nem volt kormányon). Mivel két kivétellel mindig ugyanúgy szavaztak, így általában közösen írom ki őket, méghozzá mindig a frakció/képviselőcsoportok leggyakoribb választását nézve. Ahol távol maradtak a szavazástól az vagy tudatos kivonulást, vagy konkrétan a parlamenthez láncolást jelenti.
A felsorolás garantált, hogy tartalmaz 1-2 hibát, hiszen néha nehéz visszaidézni, hogy pontosan melyik változás melyik módosításban is szerepelt, másrészt pedig a célja amúgy sem a részletes precizitás, hanem a szavazatok nagyságrendjének bemutatása. Szóval mindenki kezelje forráskritikával, és aki tárgyi hibát talál, jelezze kommentben. Valamint az is garantált, hogy legalább ugyanennyi fontos törvény kimaradt, ezek csak azok, amik hasraütve eszembe jutottak. És tegyük hozzá, hogy legalább ennyi ügy (kórházösszevonások, állami megrendelések Simicskáéknak, önkormányzati korrupciós ügyek, gyermekszegénység-elleni program teljes felszámolása, megszorítások egy része, pártfunkcionáriusok 9 évre kinevezése hatalmi ágak élére stb stb) nem szerepelhetnek a listában, mert vagy titkosan szavaztak róla, vagy nem is a parlament, hanem a kormány, az önkormányzatok, az állami cégek döntöttek róla, de ettől még ugyanúgy a Nemzeti Együttműködés rendszerének részei.
- 2010.06.08.: Büntető Törvénykönyv szigorítása, benne életfogytigos "három csapás"
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Dr. Tapolczai Gergely (Fidesz)
LMP/PM: Nem. - 2010.06.28.: Családi pótlék megvonása igazolatlan hiányzások esetén
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.07.05.: Lex Gadó, GVH alelnökeinek eltávolítása a mandátumuk lejárta előtt
(Sólyom az AB-hoz küldte a törvényt, ami megsemmisítette azt, de addigra Gadó és Wallacher már lemondott.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.07.12.: Salátatörvény, benne: bankadó, pálinkafőzés adómentessége,jegybankelnök fizetésének csökkentése, végkielégítések visszamenőleges 98+27%-os adója I., devize-jelzálog betiltása
(A törvény egyes rendelkezéseit az Alkotmánybíróság később megsemmisítette. A törvényhozás érdekessége volt, hogy hosszabbították a parlamenti ülésszakot, annak érdekében, hogy Sólyom László már leköszönjön, így Schmitt Pál házelnök már kivárhatta, hogy Schmitt Pál köztársasági elnöknek küldhesse a törvényt aláírásra.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.07.12.: Lex Járai I.: mentesség a bankadó alól (módosító javaslat)
(Először megszavazták, hogy bekerüljön a módosító, majd a törvény elfogadása előtt utolsó pillanatban kivették.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Riz Gábor (Fidesz), Sebestyén László (Fidesz)
LMP/PM: Tartózkodik/Nem. - 2010.07.22.: Lex Borkai: a honvédeknek 5 évig polgármesterséget tiltó törvényjavaslat véletlenül Győr polgármesterét is kizárta volna az indulásból, így gyorsan a neki megfelelő 3 évre csökkentették a tiltást.
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.07.22.: Fiatalkorúak elzárhatósága szabálysértés miatt
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.07.22.: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság létrehozása teljhatalmú, 9 évre miniszterelnök által kijelölt elnökkel
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.10.18.: Ágazati különadók (telkó, energia), Lex CBA: a kiskereskedői különadó nem vonatkozik franchise rendszerekre
A törvény miatt uniós eljárás indult az ország ellen.Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Dr. Varga István (Fidesz)
LMP/PM: Tartózkodik. - 2010.10.25.: Magánnyugdíjpénztári megtakarítások államosítása
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.11.02.: Sajtószabadságot korlátozó Médiaalkotmány
(A törvény egyes rendelkezéseit az Alkotmánybíróság később megsemmisítette.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.11.08.: I. hajléktalankriminalizációs törvény, azaz az építési törvény módosítása, ami lehetővé tette az Önkormányzatok számára a közterületek nem rendeltetésszerű használatának szabálysértéssé tételét.
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.11.16.: Lex Polt: legfőbb ügyész 9 éves mandátuma, 62 éves nyugdíkorhatárának 70-re emelése, ha a mandátum lejártakor nem sikerül kétharmaddal új legfőbb ügyészt választani, korlátlanul hivatalban marad
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Dr. Balsai István (Fidesz)
LMP/PM: Nem. - 2010.11.16.: Adócsomag: Egykulcsos adó, alacsony jövedelműek adójóváírásának eltörlése, magas keresetűek családi adókedvezménye
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.11.16.: Végkielégítések visszamenőleges különadója II.
(A törvény egyes rendelkezéseit az Alkotmánybíróság később megsemmisítette.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.11.16.: Alkotmánybíróság által vizsgálható törvények szűkítése az Alkotmányban
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.11.16.: Lex Szász: 200 milliós végkielégítése mentesül a visszamenőleges különadó alól (módosító javaslat)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.11.24.: Lex Járai II.: a frissen kinevezett MNB FB-elnök fizetése 1.2 millióra emelkedett (módosító javaslat)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Tartózkodik. - 2010.11.24.: Költségvetési tanács felszámolása
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.11.29.: Lex Szapáry: a kormányfő felmentést adhat a nagykövetek 70 éves korhatára alól - a már kiválasztott Szapáry washingtoni kinevezése érdekében
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.12.13.: Graffiti börtönbüntetéssel sújtása
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.12.23.: Sztrájkjog drasztikus korlátozása
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.12.23.: Különadók áthárításának tiltása
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Tartózkodik/Nem. - 2010.12.23.: Munkanélküli segély megvonhatósága "nem rendezett lakókörnyezet" miatt
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2010.12.23.: Közalkalmazottak indoklás nélküli azonnali kirúghatósága
(A törvény egyes rendelkezéseit az Alkotmánybíróság később megsemmisítette.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Kövér László (Fidesz)
LMP/PM: Nem. - 2011.03.07.: Lex Balsai, azaz a 2006-os zavargások rendőri tanúvallomásait eltörlő semmisségi törvény
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.03.16.: Táppénz összegének felére csökkentése (módosító javaslat)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.04.08.: Magyarország Alaptörvénye
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nincs jelen. - 2011.05.09.: Végkielégítések visszamenőleges különadója II.
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.06.06.: Az Alkotmánybíróság létszámának bővítése fideszes delegáltakkal
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.07.04.: Ügyészség jogkörének növelése, ügyáthelyezési jog, 120 órás elzárás
(A törvény egyes rendelkezéseit az Alkotmánybíróság később megsemmisítette.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Nincs jelen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.07.04.: Az Országos Érdekegyeztetési Tanács megszüntetése
Ángyán: Igen. Pokorni: Nincs jelen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.07.11.: Chips- és energiaitaladó
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.07.11.: Közmunkaprogram: rövidebb időtartam, megélhetésre alkalmatlan bérért, szociális segély közmunkához kötése, rendszeres szociális segély csökkentése
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.07.11.: Információszabadság törvény: csökkenő információ-önrendelkezés, szűkül a közérdekű adat fogalma
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.07.11.: Magyar Művészeti Akadémia létrehozása
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.07.11.: Új Közbeszerzési törvény, benne: 150 millió alatt közbeszerzés nélkül lehet építtetni, az ajánlatok üzleti titoknak számítanak.
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Horváth László (Fidesz)
LMP/PM: Nem. - 2011.07.11.: Hadkötelezettség (egyelőre csak adatszolgáltatással járó) bevezetése
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.07.12.: Felsőoktatási röghözkötés törvénybe foglalása
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Czunyiné Dr. Bertalan Judit (Fidesz), Ivanics Ferenc (Fidesz), Kontur Pál (Fidesz), Dr. Molnár Attila (Fidesz), Pogácsás Tibor (Fidesz), Potápi Árpád János (Fidesz), Varga Gábor (Fidesz)
LMP/PM: Nem. - 2011.07.12.: I. Egyházügyi törvény, egyházak többségének megszűntetése
(A törvényt az Alkotmánybíróság később megsemmisítette.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.10.14.: Lex Töröcskei: az Adósságkezelő összeférhetetlenségi szabályainak lazítása az érdekében, költségvetési salátatörvénybe ágyazva
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Csenger-Zalán Zsolt (Fidesz), Kucsák László (Fidesz)
LMP/PM: Nem. - 2011.10.21.: Bírói nyugdíjkorhatár 62 évre csökkentése
(A törvényt később megsemmisítette az AB, és az EB is elmarasztalta az országot.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.11.14.: II. hajléktalankriminalizációs törvény, azaz a szabálysértési törvény módosítása, ami önmagában szabálysértéssé tette a közterületen való életvitelszerű lakhatást.
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Nem. Bús: Nem.
LMP/PM: Nem. - 2011.11.21.: Adócsomag: 27%-os ÁFA, 37%-os EVA kulcs, TB-járulék helyett 27%-os szociális hozzájárulási adó
Ángyán: Nincs jelen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Földesi Gyula (Fidesz), Vigh László (Fidesz)
LMP/PM: Nincs jelen. - 2011.11.28.: Bírósági törvény: centralizált Országos Bírósági Hivatal 9 évre választott, érinthetetlen elnökkel, szinte korlátlan hatalommal és bírókijelölési jogkörrel
(A törvény egyes rendelkezéseit az Alkotmánybíróság később megsemmisítette.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.11.28.: Lex Baka: a Legfőbb Bíróság elnökének elmozdítása az LB Kúriára átnevezésével és egy alkotmánymódosítással
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.11.28.: Rendvédelmi dolgozók korengedményes nyugdíjának visszamenőleges eltörlése
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.12.13.: Új Munka Törvénykönyve: könnyebb elbocsátás, csökkenő szakszervezeti jogok, munkaadók nagyobb hatalma a munkavállalók fölött.
(A törvény külön szépsége, hogy a terhes nőknek innentől első dolga kell legyen a pozitív teszt után ennek írásos bejelentése, különben akkor sem vonatkozik rájuk a kirugástól való védelem, ha már a 9. hónapban vannak...)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.12.19.: Rendvédelmi szakszervezetek jogkörének szűkítése
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Dr. Tiba István (Fidesz)
LMP/PM: Nem. - 2011.12.19.: Lex Kónya: katonák politikai szerepvállalásának tilalma, ami miatt Kónya kénytelen volt leszerelni
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Nincs jelen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Ughy Attila (Fidesz)
LMP/PM: Tartózkodik. - 2011.12.19.: Önkormányzati oktatási, egészségügyi, államigazgatási, hatósági és katasztrófavédelmi szolgáltatások államosítása
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.12.20.: Szakképzési törvény, benne a 3 évre csökkentett szakképzési idővel
Ángyán: Igen. Pokorni: Nem. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Bodó Imre (Fidesz), Földesi Gyula (Fidesz), Horváth István (Fidesz), Dr. Mengyi Roland (Fidesz), Dr. Ódor Ferenc (Fidesz), Örvendi László (Fidesz), Dr. Selmeczi Gabriella (Fidesz), Varga Gábor (Fidesz), Vincze László (Fidesz)
LMP/PM: Nem. - 2011.12.20.: Rokkantsági ellátás drasztikus csökkentése, jogosultság szűkítése
(A törvény egyes rendelkezéseit az Alkotmánybíróság később megsemmisítette.)
Ángyán: Igen.. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.12.20.: Köznevelési törvény, benne az iskolarendszer államosításának alapjával, erkölcs- és hittanórával, mindennapos testnevelésórákkal, egésznapos napközivel
Ángyán: Igen. Pokorni: Nem. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2011.12.23.: Új szabálysértési törvény, benne a hajléktalankriminalizációval és a büntetési tételek drasztikus szigorításával, elzárásos szabálysértések megjelenésével.
(A törvény egyes rendelkezéseit az Alkotmánybíróság később visszamenőleges hatállyal megsemmisítette.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Nincs jelen. Michl: Nincs jelen. Bús: Nincs jelen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: László Tamás (Fidesz)
LMP/PM: Nincs jelen. - 2011.12.23.: Új választási törvény I.: fideszre szabott új választási körzetek, egyfordulós választások, győztesnek is járó töredékszavazat, határon túli szavazójog
(A törvény egyes rendelkezéseit az Alkotmánybíróság később megsemmisítette.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen, benyújtó. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nincs jelen. - 2011.12.23.: Új felsőoktatási törvény: röghözkötés, kancelláriák
(A törvény egyes rendelkezéseit az Alkotmánybíróság később megsemmisítette.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Nem. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Lasztovicza Jenő (Fidesz)
LMP/PM: Nincs jelen. - 2011.12.23.: Családjogi törvény: család fogalmának a házastársakra és a vérszerinti vagy örökbe fogadott egyenesági rokonokra korlátozása
(A törvényt az Alkotmánybíróság később felfüggesztette, majd egyes rendelkezéseit megsemmisítette.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen, benyújtó. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Orbán Viktor (Fidesz)
LMP/PM: Nincs jelen. - 2011.12.30.: II. Egyházügyi törvény, egyházak többségének ismételt megszűntetése
(A törvény egyes rendelkezéseit az Alkotmánybíróság később megsemmisítette.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nincs jelen. - 2011.12.30.: Parlamenti ellenzék jogainak szűkítése: sürgősségi tárgyalás és záró módosítók lehetősége (házszabály)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nincs jelen. - 2011.12.30.: Magyarország Alaptörvényének Átmeneti Rendelkezései, benne: az MSZP állampárti felelősségének megállapítása; az ombudsmanok összeolvasztása, adatvédelmi ombudsman menesztése; Legfelsőbb Bíróság megszűntetése; nemzetközi bírság költségének előteremtésére különadó kivetésének lehetősége.
(A törvény egyes rendelkezéseit az Alkotmánybíróság később megsemmisítette.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen, benyújtó. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nincs jelen. - 2011.12.30.: Kaszinókban dohányzás engedélyezése (módosító javaslat)
(A módosító igazán groteszk. Egy nappal szilveszter előtt "A víziközmű-szolgáltatásról" szóló törvényhez csatolták a módosítót, ami a kaszinókban lehetővé tette volna a dohányzást, de egy jogtechnikai malőr miatt azonnal hatályát vesztette a törvény.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nincs jelen. - 2011.12.30.: Új Büntető Törvénykönyv: szigorodó szabályok, így 12 évre levitt büntethetőségi korhatár, kábítószerfogyasztásért akár 8 év börtön
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Révész Máriusz (Fidesz)
LMP/PM: Nem. - 2012.06.04.: Lex Schmitt: volt köztársasági elnököknek is járjon az elnöki juttatás (módosító javaslat)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2012.07.09.: Lex L.Simon by L.Simon*
(Összeférhetetlenség miatt L. Simon László NKA elnök nem lehetett volna államtitkár, de szerencsére L. Simon László országgyűlési képviselő törvénymódosító javaslata megszűntette ezt a problémát. Emellett akkor már kibővítette a jogköreit is.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Kulcsár József Ferenc (Fidesz)
LMP/PM: Nem. - 2012.07.09.: Tranzakciós adó I.
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2012.09.11.: I. Trafiktörvény: a dohánykereskedelem állami monopóliumba vétele és a trafikok koncessziós pályáztatása
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2012.10.26.: II. alaptörvény-módosítás: választási regisztráció bekerülése az alaptörvénybe
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Borbély Lénárd (Fidesz)
LMP/PM: Nem. - 2012.11.18.: Adócsomag: Lex Járai III., tranzakciós adó II., magas jövedelműek szuperbruttójának eltörlése
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2012.11.26.: Oktatási intézmények államosítása a Klebelsberg Intézményfenntartó Központba
Ángyán: Igen. Pokorni: Nincs jelen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2012.11.26.: Választási törvény II.: regisztráció, kampány kizárása a kereskedelmi médiából
(A törvény egyes rendelkezéseit az Alkotmánybíróság később megsemmisítette.)
Ángyán: Igen. Pokorni: Nincs jelen/Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2012.12.11.: II. Trafiktörvény: szerencsejáték hozzáadása a megengedett tevékenységekhez
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2013.02.18.: III. Trafiktörvény: alkohol, energiaital, kávé, újság, üdítő és egyéb termékek hozzáadása
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Dióssi Csaba (Fidesz), Tóth Gábor (Fidesz)
LMP/PM: Nem. - 2013.03.11.: Negyedik Alaptörvény-módosítás, benne gyakorlatilag minden Alkotmánybíróság által visszadobott intézkedéssel
Ángyán: Igen, benyújtó. Pokorni: Igen, benyújtó. Michl: Igen, benyújtó. Bús: Igen, benyújtó.
LMP: Nem. PM: Nincs jelen. - 2013.04.08.: Választási törvény III.: újfent kampány kizárása a kereskedelmi médiából, hirdetések hosszának maximálása, határon túli szavazati jog
Ángyán: Igen. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2013.04.30.: Lex Átlátszó I.: a trafikpályázat adatait védendő a közérdekű információhoz hozzáférést drasztikusan korlátozzák.
(Áder János aláírás helyett visszaküldte a törvényt az Országgyűléshez.)
Ángyán: Tartózkodott/Nem. Pokorni: Igen. Michl: Nincs jelen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2013.04.30.: Osztálylétszámok megemelése 27-ről 32-re, egyházi iskolában etika helyett is lehet hittan
Ángyán: Tartózkodott. Pokorni: Igen. Michl: Igen, benyújtó. Bús: Igen.
LMP: Nincs jelen. PM: Nem. - 2013.05.21.: III. Trafiktörvény: a kiskereskedelmi árrés 10%-ra növelése
Ángyán: Nem. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: László Tamás (Fidesz), Dr. Pesti Imre (Fidesz)
LMP/PM: Nem. - 2013.06.11.: Lex Átlátszó II.: a trafikpályázat adatait védendő a közérdekű információhoz hozzáférést drasztikusan korlátozzák.
Ángyán: Tartózkodott/Nem. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
LMP/PM: Nem. - 2013.06.23.: Földtörvény
Ángyán: Nem. Pokorni: Igen. Michl: Igen. Bús: Igen.
Egyéb kormánypárti ellenszavazat: Bencsik János (Fidesz)
LMP/PM: Nem.
* Szerkesztés 2013.06.26. 20:34: A kiegyensúlyozott tájékoztatás érdekében álljon itt L. Simon László hozzászólásban megírt véleménye:
L. Simon László · www.lsimonlaszlo.hu 2013.06.26. 12:19:41
Már többször elmagyaráztam, ide is leírom, hogy a Lex L. Simon nem Lex L. Simon volt, hanem Lex Miniszter, a hasonlatnál maradva - kis túlzással - Lex Balog. Ugyanis az NKA elnöksége a törvény benyújtásáig sem volt összeérhetetlen az államtitkársággal, azaz nyugodtan maradhattam volna a kulturális államtitkári kinevezésem után is NKA vezető. A törvénymódosítással azt a lehetőséget teremtettük meg, hogy a miniszter lehessen úgy az NKA elnöke, hogy az operatív munkát továbbra is más végzi. Ezért kellett bevezetni az alelnöki pozíciót. Így most Balog Zoltán miniszter úr az NKA elnöke, s van egy alelnök, aki az elnöki jogkörök többségét szintén gyakorolja.
** Szerkesztés 2014.06.27. 01:00: Merker Iván hívta fel rá a figyelmemet, hogy ebben a formában nem igaz az állítás, miszerint április 30 előtt minden fontosat megszavazott volna, hiszen például földtörvény létrehozását alaptörvényi szinten lehetővé tevő III. Alaptörvény-módosításra szintén nemmel szavazott. Ez ugyan érdemben nem változtat a képen, de a tárgyi precizitáshoz fontos, köszönöm a helyesbítést.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Nincs makulátlan ember 2013.06.26. 21:16:28
Trackback: Mandiner blogajánló 2013.06.26. 13:41:24
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.