Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Tüntet a francia baloldal a rendpárti 'szocialista' kormány ellen

Tüntet a francia baloldal a rendpárti 'szocialista' kormány ellen

SzekeresFlóra
Tetszik
0
2014. április 24. csütörtök, 14:30
Franciaország Francois Hollande Manuel Valls

A mindennapi csörték zajában hajlamosak vagyunk megfelejtkezni arról, hogy magyarországi csatáink egy tágabb kontextusba is illeszkednek. Kínáig most ne menjünk (bár épp történelmének egyik legnagyobb sztrájkja folyik állítólag), de számos hazai politikai jelenség párhuzamát könnyen fellelhetjük Európa-szerte. Megzuhant népszerűségű és „megújulásra képtelen” „szocialista” pártokkal pl. kis túlzással Dunát lehet rekeszteni (azt ismeritek, amikor Schröder, Papandreu, Zapatero és Gordon Brown versenyeznek, melyikük járt a legközelebb a magyar szocik 2010-es buktájához?) De ha a túloldalt nézzük, akkor is nehéz tagadni a magyar folyamatok trendi voltát. A szélsőjobb szerte Európában a politika fontos alakítójává lépett elő, már nemcsak a megszorult jobboldal másolja a franciáktól a dánokig, de alkalmasint a balközép is onnan venne recepteket.

A kitekintésnek persze nem a máshol is szar/balfék a baloldal/fasiszta befolyás alatt a kormány megállapítások kedvéért lehet értelme. Segíthet ellenben helyén kezelni a nehézségeinket, megóvhat attól, hogy túlságosan naívak legyünk a „nyugat” vagy az Európai Unió demokratikus értékrendjével kapcsolatban, főképp pedig mintákat kínál. Máshol sem a semmiből támadtak egykor a szociális vívmányok vagy a jóléti állam, és a hagyományos érdekképviselet meggyengülése-eltűnése nemcsak nálunk hagy betöltetlen űrt.

Manuel Valls és a francia „rendpárti baloldal”

Itt van pl. Franciaország, ahol alig egy hónapja kemény vereséget szenvedett az önkormányzati választásokon a 2012 óta kormányzó Szocialista Párt (Parti Socialiste, PS), amely az általános vélekedés szerint a kormánypolitikát meghatározó köztársasági elnök, François Hollande népszerűtlenségéért vitte el a balhét. Miért lesz rövid idő alatt rekordnépszerűtlen egy „szocialista” államfő, aki a jobboldaltól 17 év után foglalja vissza az elnöki széket? Feltehetően azért, mert a kampányban megcsillogtatott ígéreteket feledve, Hollande a hatalomban azt bizonyította, hogy nem lát esélyt baloldali alternatívára. Margaret Thatcher örökzöldje – There is no alternative (TINA) – a francia szocialisták esetében azt jelenti, hogy a nagyjából a jobboldal (és nem mellesleg Brüsszel és Berlin) által kijelölt pályán haladva, folytatják a megszorításokat, a jóléti állam és a közszolgáltatások leépítését. Azaz az előd Nicolas Sarkozy egyértelműen gazdagbarát adópolitikáját némileg korrigálták ugyan, de az újraelosztás legnagyobb vesztesei továbbra is az alsóbb rétegek; miközben az állam a lakosságra terheli a versenyképesség hátrányának korrekcióját (a vállalati szférának nyújtott támogatásokkal). Továbbá nem érdemes az Unió reformján agyalni; Franciaországnak fontosabbak a saját bankszektora rövidtávú érdekei, mint a pénzügyi szféra meghirdetett reformja; ráérünk még az ökopolitikákra, ne siessük el az atomerőművek leépítését sem; Afrikának pedig továbbra is szüksége van a gall „rendfenntartókra” (Líbiától, Malin át Közép-Afrikáig).

IMG_8722_1.JPG

Ez a program egyben azt is jelenti, hogy azok, akik már vagy évtizede szűkölködnek, és életszínvonaluk tartósan stagnál esetleg süllyed – ez a lakosság nagyobbik fele –, illetve azok, akik a hosszú távú munkanélküliségre kénytelenek berendezkedni vagy fiatal pályakezdőként szembesülnek a kilátástalansággal, 2012 óta sem élnek jobban, mint korábban. Sőt, ha abban bíztak, hogy Hollande idővel majd icipicit lazít a nadrágszíjon, kilátásaik a közeljövőben sem javulnak.

A liberális gazdasági receptek keltette keserűséget a kormány olyan klasszikus „rendpárti” stratégiával próbálta feledtetni, mint a nagyjából változatlan, restriktív bevándorlási- vagy menekültpolitika, a „közbiztonság javításának” propagandisztikus hirdetése, a roma táborok látványos felszámolása, az autoriter igazságügyi szabályozás stb. E konzervatív ideák, melyekből szükség szerint az intézményes baloldal is merít, lényegében azt üzenik az életesélyeik miatt aggódó és/vagy kirekesztő megoldásokra amúgy is vevő választóknak: Ne aggódjatok, megvédünk titeket a még szegényebbektől! Azt a keveset, amit szétoszthatunk közöttetek, főleg a franciáknak adjuk, az idegenek legfeljebb a sor végére állhatnak be. A rendbontóknak pedig lesz nemulass.

Az ilyen, általában a szélsőjobb formációknál kikristályosodó elképzelések (a retorika gyakran feledteti, hogy a szélsőjobb hagyományosan szegényellenes, csak épp jogot formál arra, kijelölje ki a rossz és jó szegény) legautentikusabb képviselője a szocialista kormányon belül az a Manuel Valls volt, aki a magyar médiában az ún. Leonarda-ügy kapcsán tűnt fel. A koszovói kislány családjának kitoloncolása egy váratlan diák-tiltakozást hozott tavaly ősszel, miközben tovább növelte a belügyminiszter népszerűségét. Manuel Valls első döntése a főrendőri székben az volt, hogy sztornózta Hollande ígéretét az elsősorban az arab és fekete lakosságot diszkrimináló rendőri igazoltatások reformjára vonatkozóan. A látszólag apró gesztus azt üzente az ügyben évek óta kampányoló srácoknak, hogy az állam továbbra is potenciális bűnözőkként tekint rájuk, és eszébe sincs enyhíteni az utóbbi évtizedben számos tragédiát okozó feszült viszonyon a rendőrség és az ún. népi negyedek (quartiers populaires) lakói között.

Valls a PS jobb szektorának képviselőjeként alig 6 százalékot szerzett a 2011-es szocialista előválasztásokon. Belügyminiszterként azonban úgy vált a legnépszerűbb kormánytaggá, hogy megítélése a baloldalon (ezen a PS bal szárnyát és a kisebb baloldali pártokat, szakszervezeti aktivistákat, civil egyesületi szférát értve), ha lehet, tovább romlott. François Hollande ezt az ambíciózus és máris az Elysée palotára kacsingató fiatalembert kérte fel kormányalakításra az önkormányzati választások másnapján. Lényegében kinyilvánítva, hogy politikáján nem óhajt változtatni, a kivetelezést pedig egy olyan személyre bízza, akit gyakran még ellenfelei is jobboldalinak tartanak.(Valls „ellenzéke” nemcsak saját pártjában jelentős: kinevezésének hírére az eddig a szocialistákkal koalíciót formáló Zöldek is kiléptek a kormányból.) Ez a mindkét politikus számára kockázatos döntés azt is jelentheti, hogy a szocialisták jobbról szeretnék megnyerni a következő választásokat. És akkor a kérdés nemcsak az, milyen társadalmi következményekkel járhat egy újabb jobbra tolódás, hanem az is, beléphet-e az így támadt űrbe egy hihető baloldali alternatíva.

„Hollande, elég volt!”

Épp ezt a kérdést próbálta feltenni a maga módján egy április 12-ére szervezett párizsi tüntetés, ahol tízezrek vonultak föl egy baloldali alternatíva védelmében, konkrétabban „A megszorítások ellen, az egyenlőségért és a javak elosztásáért”. A kurtábban az „Hollande, elég volt!” jelszó alatt összegyűlt tömeg az utóbbi hónapok leglendületesebb és népesebb „vörös” megmozdulását hozta, gyógyírként az önkormányzati választások buktájára, ami nagyjából az egész baloldal számára tragikus eredménnyel járt. A választók, már ha egyáltalán elmentek szavazni, szívesebben adták ugyanis a szocialistákat büntető voksokat a jobboldali néppártra (Union pour un mouvement populaire, UMP) vagy a 11 várost bekebelező szélsőjobbra, mint a 4 baloldali formáció változó összetételű szövetségeire.

Az ötlet még januárban indult útjára, amikor Olivier Besancenot antikapitalista pártja (NPA, Nouveau Parti Anticapitaliste) felvetette a „baloldali lázadás” hétvégéjének javaslatát. Akkor az elsődleges cél még az utca visszafoglalása volt a melegházasság elleni mozgalom margóján egyre látványosabban erőre kapó szélsőjobbal szemben. A közbeszédet hónapokra jobbra sodró konzervatív offenzíva nyomában egyre magabiztosabb homófób, xenofób, sovén és erőszakos csoportok lépéselőnyére későn eszmélő baloldal számára tragikus figyelmeztetés volt tavaly nyáron Clément Méric, egy antifasiszta aktivizmusáról ismert fiatal srác halála. Az azóta többé-kevésbé tudatosan folytatott építkezés eredményei ma már tapinthatóak; nemcsak az antifa kollektívák aktivitása pörgött fel, de szélesebb frontok építésére is történtek erőfeszítések. Így talán nem véletlen, hogy a szombati tüntetés egy hónap alatt már a harmadik balszélről indult, de plurális összefogást eredményező manifesztáció volt. Március 8-án alternatív nőnapi felvonulást kezdeményezett a párizsi medence legszegényebb megyéjének radikális feminista csoportja, 22-én pedig a „papírokkal” nem rendelkező bevándorlók hirdettek antirasszista-antifasiszta megmozdulást egy görög felhívás apropóján.

IMG_8782.JPG

Április 12-re tovább tágult a spektrum, bár az összegyűltek száma messze volt a válság elején kb. hasonló jelszavakkal rendezett, vagy a nyugdíjreform ellen létrejött megatüntetésekétől. A néhány tízezernyi felvonuló derékhadát az önkormányzati választásokra szétváló, az uniósokra ismét összebútorozó baloldali pártok (a kommunisták és a Baloldali Párt), plusz az anarchisták és az NPA alkotta. Megjelentek a leépítések és a megszorítások által leginkább érintett területek (közszolgálat, vasút, oktatás) szakszervezeti szekciói. „Harcolni kell, szerveződni, szakszervezetbe és az utcán, mert nem a szalonokban és nem az Elysée palotában érjük el a céljainkat!” – hirdették a hangszórók. A hangos forgatagban ott voltak a lakhatási jogokért küzdők; fáradhatatlan dobszólókkal és táncosokkal a nemzeti uniójukat újjáépítő „sans papiers”-k, a legális státusszal nem rendelkező bevándorlók és támogatóik. Az egészségügy átalakítása és a kórházleépítések ellen létrejött lakossági kollektívák; az antirasszista, antikolonialista, antifasiszta csoportok; meg az olyan szellemi műhelyek, mint az éppen a transzatlanti szabadkereskedelmi szerződés ellen szervezkedő ATTAC, a médiakritikus Acrimed és más alternatív magazinok. A menet élén az előadóművészeti dolgozók státuszának reformja ellen létrejött kollektíva menetelt, az új prekariátust egyesítő szlogenjével: „Munkanélküliek, marginálisok, bérmunkások papírokkal vagy anélkül, szolidaritás!”

Egy ilyen tüntetés, ahogy a szervezők is megállapították, nem jár konkrét politikai következménnyel, de a (szélső)jobb térfoglalása vagy a választási logika által meghatározott, illetve az akció-reakció csapdájába szorult kezdeményezéseken túl, érdemes lehet esélyt adni az önálló dinamikára. Ahol, legalább egy délután erejéig, a szétszakadt, konfliktusaikba vagy a status quo-ba ragadt csoportocskák összegyűlnek a sértődésben nem érintetekkel, és kiderül, hogy együtt már nem is olyan láthatatlanok. Ahol a forgatókönyvet végre nem ők, hanem mi határozzuk meg. Ahol a tét nem valamiféle számháború és nem is annyira a konfrontáció, hanem inkább mindannak a kifejezése a köztereken, amit a hétköznapokban margóra szorítanak az erőviszonyok. A dalok, szlogenek vagy a köztársaság téri Marianne szoborra akasztott transzparensek arról is szólnak, hogy egyáltalán nem így képzeltük a rendet. Hogy a szabadság csak kevesek kiváltsága marad testvériség és egyenlőség nélkül. Hogy a baloldali alternatíva sikere a történelem során talán kevésbé múlt a progresszív politikusokon, mint a szervezetten fellépő polgárok küzdelmén. Hogy érdemes egy napra azt felmutatni, magunk és a társadalom számára, ami közös bennünk, és nem azt, ami szétválaszt. A különféle ügyek és küzdelmek mögé jelképesen mindannyiunknak odaállni, mert igazi előrelépés csak akkor valószínű, ha senki sem marad hátra.

 

Kattints ide és íratkozz fel a Kettős Mérce hírlevelére

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!
Franciaország Francois Hollande Manuel Valls SzekeresFlóra 2014. 04. 24. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
  • A német liberálisok nagy visszatérése A német liberálisok nagy visszatérése
  • Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak
  • Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr156072110

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard