Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Valami tényleg történik Görögországban – holnap új fejezet kezdődhet az európai politikában

Valami tényleg történik Görögországban – holnap új fejezet kezdődhet az európai politikában

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2015. január 24. szombat, 17:50
újbal újbaloldal Görögország Sziriza Görögország választ

Görögország holnap választ: igazságosabb és egyenlőbb Európában akar-e élni, vagy tűri tovább a kilátástalan megszorításokat. Ha a Sziriza hatalomra kerül, azzal Görögország sokat szenvedett lakossága talán újra reményhez juthat, a kontinens maradék része pedig megtanulhatja: a kormányon évtizedekig dohosodó, fantáziatlan hatalomgyakorlókat igenis el lehet küldeni a fenébe. Hosszú poszt következik, melynek végén lesz szó a vörös kesztyűs forradalomról, majd kétszer is elhívjuk kocsmázni az Olvasót.

final-syriza-rally-to-be-held-in-omonoia-square_w_hr.jpg

Alexis Ciprasz pártelnök a Sziriza csütörtöki kampányzáróján, fotó: thetoc.gr

Görögország sorsa egy hónapja újra fokozott izgalomban tartja az európai közvéleményt, de különösen annak két szegmensét: Egyrészről a pénzügyi-politikai elitet, amely az Európai Unió gazdaságpolitikáját, válságkezelési stratégiáját meghatározza, és másrészt a válságra adott európai válaszokkal szemben kritikus, európai radikális- és újbaloldaliakat.

A Sziriza kormányra kerülése esetén az uniós válságmenedzselés élharcosai (különösen a német politikusok) előszeretettel rémisztgetnek a Grexittel is (azaz Görögország eurózónából való kilépésével), és az azt követő eurózóna válsággal, görög összeomlással is. Pedig egyre több mainstream gazdasági szakértő hűti le a vészjóslókat. Legutóbb még a balosnak egyáltalán nem mondható Morgan Stanley elemzése is azt mondta, hogy egyáltalán nem valószínű, hogy Görögország maga mögött hagyná az eurót. Jeffrey Sachs, világhírű közgazdász meg egyenesen a védelmébe vette a Sziriza adósságelengedési követeléseit.  

És bár a riogatók azt mondják, a Szirizával a populizmus – és ezzel együtt a szélsőjobb és az orosz befolyás – fog felülkerekedni a józan észen, mi úgy gondoljuk, az erősödő újbaloldal egy olyan értékrendet hoz vissza az Európai Unióba, amely - az utóbbi évtizedek európai politikáját figyelve úgy tűnhetett -  veszendőbe ment. A Sziriza (vagy a spanyol Podemos) arra hívja ugyanis fel a figyelmet, hogy az európai értékközösségnek igenis része az egymással szembeni szolidaritás, az elesettek védelme pedig olyasmi, amire a modern ember nem lehet érzéketlen. Ezek a pártok nem tesznek mást, mint újraartikulálják azt a régi gondolatot, miszerint a tömegek kirekesztésén, illetve kizsákmányolásán alapuló társadalom nem lehet sem gazdaságilag sikeres, sem boldog.

Muszáj kitérnünk arra a jelenségre, hogy a nemzetközi és a magyar mainstream sajtó jelentős része jobbára egy lapon kezeli, összemossa az Európa-szerte előretörő szélsőjobbos és újbalos szereplőket. (Akad persze bőven kivétel is, a brit Guardian például több ízben elemezte korrekt szerkesztőségi cikkben a görög helyzetet.) Ezek az orgánumok úgy fogalmaznak, mintha a szélsőjobb és a szélsőbal egyaránt veszélyes lenne az ‘Európai Értékekre’. Meglátásunk szerint a görög, spanyol, ír stb. radikális baloldal nem az ‘európai értékek’ tagadásán alapszik, hanem a szolidaritás egyetemes és európai hagyományokban is bővelkedő gondolatán, előretörése pedig annak köszönhető, hogy Európa és az európai nemzetállamok politikai és gazdasági intézményei nem jeleskednek e hagyományok ápolásában.

A görög helyzetről korábban már írtunk itt és itt, ezen a linken pedig az Európai Parlament szirizás alelnökével készített interjúnkat olvashatjátok. Az alábbiakban néhány pontban kifejtjük, szerintünk mi a jelentősége a holnapi választásnak.

1. Válságkezelés ≠ Megszorítás

Európában a „megszorítás” szó a válságkezelés szinonimájává vált, pedig sok példa mutatja, hogy ez a fajta gazdaságpolitika szociális és gazdasági katasztrófákhoz vezethet:  Görögországban a válságkezelés kezdete óta nemhogy csökkent volna, de másfélszeresére nőtt az államadósság. Szóval, ha lesz is említésre méltó gazdasági növekedés az országban, az még évtizedekig e terhek visszafizetésére fog menni, nem a munkahelyteremtésre vagy a nyugdíjakra.

Ma az egyetemről kikerülő görög fiatalnak leginkább két választása van, vagy nyugatra megy, vagy munkanélküli lesz. Ha papíron látható is valamiféle fejlődés (hisz ma már valamelyest növekszik a gazdaság), a gyakorlatban a görögök olyan terhek alatt nyögnek, amelyek alól nehezen tudnak majd kimászni. Ha a legtehetségesebb fiataloknak ma már lehetőségük sincsen arra, hogy otthon kipróbálják magukat, akkor mégis mitől várhatnák azt, hogy rendbejöjjön az ország (arról nem is beszélve, hogy Nyugat- és Észak-Európa pont ezeknek az elvándorlóknak a szaktudását használja gazdasága hajtóerejeként)?

A megszorításos válságkezelés katasztrofális gazdasági és szociális következményeiből egyre több közgazdász vonja le azt a következtetést, hogy ez az út járhatatlan. Hatalomra jutva a Szirizának lehetősége lesz véget vetni a megszorításoknak és növekedő pályára állítani a görög gazdaságot.

2. Lehet más a baloldali politika

A Sziriza által láthatóvá tett folyamatok új jelentést adhatnak a baloldaliságnak. A 80-as évek végétől kezdve az európai szociáldemokrata pártok nem tekintették feladatuknak, hogy a neoliberális hegemóniával szemben alternatívát dolgozzanak ki: a brit Munkáspárt, az amerikai Demokrata párt, a német Szociáldemokrata párt és megannyi követőjük által képviselt harmadik utas program lényegében a konzervatív riválisokhoz való felzárkózás politikáját jelentette az európai és észak-amerikai balközép pártok számára. Nagyrészt ennek köszönhetően sokan vallják azt a nézetet, hogy a ‘jobb’ és ‘bal’ ma már nem jelent semmit. A Sziriza sikere önmagában cáfolja ezt a tételt. 

26books-600.jpg

Tony Blair és Bill Clinton - a Harmadik Út apostolai

3. A válság tanulságainak újraértelmezése

Az új baloldali pártok előretörése abban is a segítségünkre lehet, hogy jobban megértsük, mi történt az utóbbi 3 évtizedben a nyugati világban, és melyek a legfontosabb problémák az uniós konstrukcióval. A neoliberális konszenzus egyik hozadéka az volt, hogy a politikai, a gazdasági és a médiaelit nagyjából ugyanazt a világértelmezést sugározta, a demokratikus vita margójára szorultak az alternatív elképzelések, miközben a lakosság egy részének érdekeit sem a politika, sem a sajtó nem kívánta tovább képviselni. A modellből fakadó problémák, csakúgy mint a modell vesztesei - a szegény és hajléktalan emberek, átvert hitelfelvevők, munkanélküliek - kiszorultak a képernyőkről, véleményük eltűnt a hasábokról, és helyettük olyan mesterségesen gerjesztett tematikák foglalták el a viták előterét, mint a “bevándorlókérdés”, a “terrorizmus elleni harc”, a “nemzeti identitás” vagy az ideális családmodell.

Ugyanez történt a 2008-ban indult válság nyomán is, a kezdeti kritikus hangok után nagyjából elfogadtuk a “Lusta Déliek és a Dolgos Északiak” meséjét, és az abból következő megoldási javaslatokat. Az újbaloldal remélhetőleg hozzájárul ahhoz, hogy lefolytassuk ezeket a vitákat és kiderüljön: van alternatíva. A görögök a “remény útjára” lépnének, a spanyolok pedig azt üzenik: Podemos. Képesek vagyunk rá.    

4. Új baloldal születik

A Sziriza győzelme újabb lökést adhat az – elsősorban Dél-Európában amúgy is  erősödő újbalos pártok és mozgalmak lendületének. Ami most vasárnap összejöhet a Szirizának, az sikerülhet decemberben az alig  egy éve alapított, de máris a közvélemény-kutatásokat vezető, szintén újbalos, progresszív politikát ígérő spanyol Podemosnak. Nem véletlen, hogy a napokban együtt kampányolt Ciprasszal Pablo Iglesias, a Podemos vezetője. De ott van még Írországban a Sinn Fein, Horvátországban az ORaH, Szlovéniában az Egyesült Baloldal vagy épp az Egyesült Királyságban hirtelen óriási tagnövekedést elérő zöldek is. Cipras és a Sziriza támogatói sem csak görögországi, hanem egész Európán végigsöprő változásokról beszélnek.

_grecia_f8371568.jpg

Alexis Ciprasz, a Sziriza miniszterelnökjelöltje és Pablo Iglesias a spanyol Podemos főtitkára a Sziriza kampányzáróján

5. A korrupt és érdemtelen politikai elitet el lehet kergetni

A Sziriza megmutathatja, hogy az establishment leváltása igenis lehetséges. Görögországban a hetvenes évek óta két politikai erő váltotta egymást. Talán nem is kell mondani, hogy mindkettő iszonyatosan korrupt, a választók pedig az alapján húzták be az x-et, hogy kit tartottak a kisebbik rossznak (vagy melyik érdekkör kegyéből kaptak munkát, azaz melyiküknek voltak teljes mértékben kiszolgáltatva). Ismerős helyzet?

6. Esélyt kaphat az EU-ban a szolidaritás

Ha pedig a Sziriza ténylegesen sikerrel tudja kormányozni az országot, azzal példát tud mutatni az európai közvéleménynek, hogy egy gazdaság működhet úgy, hogy a társadalom érdekeit is szem előtt tartja, hiszen a pénzügyi rendszer vagy a piacok elvileg azért jöttek létre, hogy az embereket szolgálják, nem azért, hogy igába hajtsák őket.

7. Párbeszéd Európáért

A Sziriza politikusai az elmúlt hónapokban többször is elmondták, hogy tárgyalni szeretnének a pénzügyi szereplőkkel és az európai politikai elittel is. Ha sikerrel járnak, azzal megmutatják, hogy igenis lehetséges a párbeszéd, még gyökeresen különböző érdekek képviselői között is. A sikerhez persze a másik fél hajlandóságára is szükség van.

+1. a vörös kesztyűs forradalom győzelme

Végül pedig emlékezzünk meg a vörös kesztyűs forradalom győzelméről. Hogy az mi? A BBC írt nem is olyan régen azokról a középkorú görög nőkről, akik takarítóként dolgoztak különböző állami intézményeknél, majd a megszorítások miatt az utcára kerültek. Többjük elvált, vagy megözvegyült, sokgyerekes anya, aki a végtelenségig vállalta a túlórát alulfizetett munkahelyén, hogy jövőt biztosíthasson gyermekeinek. Állásuk és megélhetésük elvesztését nem tűrték rezignáltan, hanem az utcára vonultak, és ha kellett, össze is csaptak a rendőrökkel. A súroláskor használt kesztyűik ma már emblematikus részei minden tüntetésnek.

_80308115_greece_cleaner_ap624.jpg

Vöröskesztyűs forradalom, fotó: AP

Egyikük pedig tavaly az EP-be is bevonult: Konsztantina Kuneva, bolgár bevándorlóként kezdett el takarítani Görögországban, és  idővel a takarítók egyik fő érdekvédője vált belőle. Ebben a minőségében támadták meg ismeretlenek, és öntötték le savval. Ma EP-képviselőként azért harcol, hogy az európai munkavállalók ne legyenek kitéve a munkáltatók jó- vagy rosszindulatának, hanem szabályozott keretek között dolgozhassanak, olyan fizetésért, amely nem sérti az emberi méltóságukat. Épp a héten szavazott a parlament nőjogi bizottsága arról a határozattervezetéről, amely az illegális munkavállalástól védené őket.

Ne feledjétek, hogy holnap élőben közvetítünk a görög választásról, és látogassatok el este a Kettős Mércére!

A Budapest nyolcadik kerületi Gólyában az európai és görög gazdasági és politikai helyzetben járatos meghívottakkal együtt tervezzük végigizgulni a vasárnap estét, a szervezők mindenkit várnak szeretettel.

Jövő csütörtökön (január 29-én) pedig Mérce-beszélgetést tartunk az Aurórában, ahol meghívott szakértőinkkel a választás eredményét fogjuk megtárgyalni.

Átal Dóri
B. Simon Krisztián
Papp Gáspár
Szekeres Ferenc

újbal újbaloldal Görögország Sziriza Görögország választ Kettős Mérce vendégszerző 2015. 01. 24. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án! Adjunk hitet magunknak október 23-án!
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
  • Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak
  • Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr407105165

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard