Egy nappal azután, hogy az Európai Központi Bank úgy döntött, többé nem fogad el fedezetként görög kötvényeket, azaz a görög bankok likviditását korlátozva falhoz állítja az alig tíz napja megválasztott görög kormányt, 300 közgazdász és kutató – köztük olyan nemzetközileg is elismert nevekkel, mint James Galbraith, Stephany Griffith-Jones vagy a francia Jacques Sapir – intéztek felhívást az európai kormányokhoz. Arra szólítják fel őket és a „trojkát”, hogy tartsák tiszteletben a görög választók döntését, és tárgyaljanak érdemben az új kormánnyal.
Felszólítjuk az európai kormányokat, az Európai Bizottságot, az Európai Központi Bankot (EKB) és az IMF-et, hogy tartsák tiszteletben a görög népnek azt a döntését, hogy új utat választ; és arra, hogy indítsanak jóhiszeműen tárgyalásokat az új görög kormánnyal, az államadósság problémájának megoldása érdekében.
A görög kormánynak igaza van abban, hogy alapvető irányváltásra van szükség, mert az eddig megvalósított politikák komplett kudarcot eredményeztek. Sem gazdasági fellendülést nem hoztak, sem pénzügyi stabilitást, sem munkahelyeket, de még külföldi befektetéseket sem. Felőrölték a görög társadalmat, és meggyengítették az intézményeit. Az eddig követett politika egyszerűen katasztrofális volt, és egyetlen olyan vívmánya sem volt, amit érdemes lenne megőrizni. Arra kérjük az európai partnereket, hogy vegyék tudomásul ezt a realitást, ami az új görög kormány megválasztásának alapját képezi.
Görögországnak azonnali, humanitárius intézkedésekre van szüksége, egy magasabb minimálbérre, munkahelyteremtésre, beruházásokra és olyan intézkedésekre, amelyek lehetővé teszik az olyan alapszolgáltatások visszaállítását és javítását, mint az egészségügy vagy a közoktatás. Az országnak szilárdabb és progresszívebb adórendszerre van szüksége, amely kevésbé nyugszik az áfán, és jobban adóztatja a jövedelmeket és a vagyont.
Az új kormánynak a korrupció ellen is fel kell vennie a küzdelmet, meg kell büntetnie és fel kell számolnia. Ahhoz, hogy ezeket a politikákat sikerre lehessen vinni, és megmutatkozzék hatékonyságuk, időre és költségvetési mozgástérre van szükség. Addig is az országnak szüksége van az EKB finanszírozására, hogy stabilizálja bankrendszerét. Arra kérjük az európai hatóságokat és a kormányokat, hogy hagyjanak költségvetési mozgásteret Görögországnak és garantálják ezt az újrafinanszírozást.
A görög kormánynak igaza van abban, hogy adósságának elengedését kéri az európai partnerektől. Ez az adósság fenntarthatatlan, és bármi is történjék, sosem lehet majd egészében visszafizetni. Azaz ez a döntés nem is járna gazdasági hátránnyal a többi ország és az adófizetőik számára. Viszont épp ellenkezőleg, egy új esélyt adna Görögországnak, lehetővé tenné a gazdasági aktivitás újraindítását, a jövedelmek növekedését, munkahelyek teremtését és ekképp a szomszédos országoknak is előnyére válna. Nyomatékkal kérjük Görögország hitelezőit, hogy ragadják meg e lehetőséget, és magyarázzák el ezeket a tényeket világosan és őszintén a saját polgáraiknak.
Nemcsak Görögország sorsa a tét, hanem az egész Unió jövője. Egy fenyegetésen, ultimátumon, makacs hajlíthatatlanságon és zsaroláson alapuló politika mindannyiunk számára az európai projekt erkölcsi, politikai és gazdasági kudarcát jelentené. Nyomatékkal kérjük az európai vezetőket, hogy tegyenek félre és utasítsanak el minden olyan eszközt, ami megfélemlítéssel vagy kényszerrel próbálna hatni a görög kormányra és Görögország népére.
Épp ellenkezőleg, Görögország sikere megmutathatja az utat az Unió fellendülése és stabilitása felé. Lehetővé tenné a demokrácia megújítását, és megnyitná a lehetőségeket a választási opciók újabb konstruktív változása felé. Támogatjuk Görögországot és az Európai Uniót, a demokrácia és a változás érdekében. Az európai vezetőknek el kell ismerniük azt a sorsdöntő, demokratikus választást, amit a görög nép szélsőségesen nehéz körülmények között hozott meg, hozzá kell látniuk a helyzet realista értékeléséhez, és késlekedés nélkül el kell magukat kötelezniük egy józan tárgyalási folyamat mellett.
Az aláírók neve a médiapart portálon olvasható.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.