Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Piketty: adóreformot, irányváltást az EU-ban, demokráciát az eurózónában!

Piketty: adóreformot, irányváltást az EU-ban, demokráciát az eurózónában!

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2015. június 13. szombat, 15:45
újbal adósságválság Európai Unió Görögország Franciaország Thomas Piketty

Milyen lenne egy baloldali gazdaságpolitika? – címmel indított sorozatot a Libération francia napilap, amely elsőként Thomas Pikettyt vonta kérdőre. A beszélgetésből részben kiderül, milyen viták folynak ma a francia baloldalon, de a mostanában a spanyol Podemosnak is tanácsokat adó közgazdász több olyan témát is érint, amelyek Európában és Magyarországon egyaránt izgalmasak.

Piketty felütésként viccnek nevezi a szocialista kormány ún. kínálattámogató politikáját, mert szerinte következetlenül szüntettek be jónak tűnő vállalatbarát mechanizmusokat, majd áttekinthetetlen módon indítottak újakat, és idővel majd visszatérnek a régiekhez. A több, mint egymillió példányban elkelt Tőke a XXI. században szerzője szerint, többek között a Franciaországban 10% körüli (a fiatalok körében 24%!) munkanélküliséggel szemben, mély adó- és társadalmi reformokra van szükség, nem efféle improvizációra, de főképp:

Módosítani kell az Európai Unió stratégiáján

A 2012-ben Sarkozy és Hollande által ratifikált fiskális paktum (TSCG) tévedés volt, és ma fel kell lépni ellene. Túl gyorsan akartuk felszámolni a deficiteket, ami betett a növekedésnek. Még az IMF is elismerte, hogy tévedett a megszorításokkal kapcsolatban, de Berlin és Párizs makacsul ragaszkodnak a stratégiához. Öt éve az eurózóna munkanélküli rátája annyi volt, mint az USA-é, ma pedig kétszer akkora, mint az amerikaiaké, akik rugalmasabbak voltak a költségvetéssel kapcsolatban, így újra tudták indítani a gépezetet. “Egyedül a saját hibánkból sikerült transzformálnunk az amerikai magánszereplők pénzügyi válságát az európai államadósságok válságává” – állítja Piketty, aki arra a kérdésre, hogy akkor most lehetséges-e egy baloldali gazdaságpolitika vagy sem, azt válaszolja: jó, ha ismerjük kicsit a történelmet, és hátra tudunk lépni, hogy a mai helyzetet objektívabban szemléljük, mert mindig vannak politikai alternatívák.

Az az elképzelés, hogy a népek bűnhődésének nincs alternatívája, történelmietlen: a múltban még a mainál durvább államadósságokat is találunk, és a belőlük való kilábalásra számos módszert alkalmaztak. Az Egyesült Királyság a XIX. században a lassú metódust választotta, nulla infláció mellett költségvetési többletekkel dolgozta le a napóleoni háborúkból örökölt, a GDP több, mint 200%-ára rúgó adósságát. A dolog működött, csak épp 100 évig tartott, miközben az ország többet költött arra, hogy a saját járadékokból élő tőkéseit finanszírozza, mint mondjuk befektessen az oktatásba. Ezt várjuk el ma Görögországtól: évi 4%-os költségvetési többletet a következő évtizedekben, miközben az egész felsőoktatási büdzséje alig 1%-a GDP-jének.

A franciák és a németek amnéziában szenvednek

1945-ben az ő adósságuk is a GDP 200 %-a felett volt, és soha nem fizették vissza! Adósságuk egy részét elengedték, a  többit inflációba fojtották. Ez tette lehetővé, hogy befektessenek az újjáépítésbe, az infrastruktúrába és a növekedésbe. Minket viszont a 2012-es fiskális vagy stabilitási paktum a XIX. századi brit stratégiára kényszerít, ami egy óriási történelmi tévedés, és egy gigantikus amnézia eredménye. Jelenleg Európa piti 2 milliárd eurót költ évente az Erasmus-ösztöndíjakra [ami az egyetemisták számára biztosítja, hogy kicsit közelebb kerüljön hozzájuk az európai kaland; KM], és 200 milliárdot arra, hogy visszafizesse saját magának az adósság kamatát. Fel kell hagyni ezzel az abszurd stratégiával! Az államadósságokat egy közös alapba kell gyűjteni, és az egészet újra kell strukturálni. A görögök esetében épp úgy, mint a többi ország esetében.

Lehet, hogy a baloldal tényleg elárulta az alsó vagy népi osztályokat, amelyeket aztán a szélsőjobb, pl. a francia Nemzeti Front hódít meg?

Az Unió az országok, régiók, a mobil és kevésbé mobil csoportok mindenre kiterjedő versenyeztetésének ideájára épült, mindenfajta szociális vagy fiskális kompenzáció nélkül. Ez csak fokozta és elmérgesítette azokat az egyenlőtlenségi trendeket, amelyek a globalizációból és a pénzügyi deregulációból eredtek. Ma közgazdászok, értelmiségiek, politikusok állítják, hogy ki kell lépni az Unióból. Még a baloldalon is azt halljuk. „Ne hagyjuk, hogy Marine le Pen kisajátítsa az euróból, vagy az EU-ból való kilépés kérdését, ezzel foglalkozni kell!” Ez a vita legitim, és nem lehet a végtelenségig kikerülni.

De akkor legyen az euróból való kilépés kvázi „zsarolási alap” – ahogy pl. Jacques Sapir vagy Frédéric Lordon népszerű közgazdászok szorgalmazzák?

Itt az ideje, hogy Franciaország, és főleg a francia baloldal azt mondja Németországnak: ha visszautasítják, hogy az eurózónán belül a demokrácia elvei érvényesüljenek, akkor mire jó egy közös fizetőeszköz?  Nem lehet közös a pénznem, ha közben nem bízunk a demokráciában, amit ma a vasszigorral kezelt költségvetési kritériumok és a fiskális kérdésekben szükséges konszenzus ellehetetlenítenek. A népi vagy alsóbb osztályok erőssége az, hogy sokan vannak: meg kell tehát változtatni az intézményeket, hogy Európa népei többségi elven valóban átvehessék a hatalmat az Unióban.

Véget kell vetni ennek a francia-német direktórium-szerűségnek, amelyben ráadásul Párizs igencsak bizarr szerepet vállal. Az a benyomásunk, hogy Franciaország semmiben sem dönthet, miközben a valóságban a beleegyezése nélkül semmi sem történhet meg. Ha összeraknánk a nemzeti parlamentjeinket, hogy az eurózóna igazi törvényhozását létrehozzuk, és mindenki a lakossága arányában kapna képviselői helyeket, biztos vagyok benne, hogy kevesebb lenne a megszorítás, több a növekedés és kisebb a munkanélküliség.

Ez a fórum dönthetne demokratikusan a deficit és az állami beruházások mértékéről, ez a „parlament” felügyelné az Európai Központi Bankot, a bankuniót és a stabilitási mechanizmust. Persze ehhez Németországnak el kellene fogadnia, hogy leszavazhatják. De ha holnap a franciák, spanyolok, olaszok, görögök ezt a javaslatot tennék le az asztalra, akkor a németek nem háríthatnák a végtelenségig. És ha nem mennének bele, akkor nehezen lehetne ellenállni az euróból való kilépés lehetőségének, de egyelőre semmi ilyesmi nincs napirenden.

Piketty szerint a baloldali politika esélyei részben az Unióban, részben a nemzetállamban dőlnek el

Azt mondja, harcolni kell azért, hogy az Unió megváltozzék. De ettől függetlenül végbe lehet vinni olyan nemzeti szintű reformokat is, amelyek a társadalmi haladás irányába mutatnak. Lehet baloldali adóreformot is kezdeményezni, csak éppen annak nem az áfaemelés megszavazásával kellene kezdődnie, mint 2012-ben, miközben ellenzékben a Szocialista Párt épp azt hangoztatta, hogy ez a legrosszabb megoldás.

Piketty szerint a francia társadalombiztosítás túlságosan nagymértékben támaszkodik a magánszektor béreire, de az áfa, a legigazságtalanabb adó emelése egy „jobboldali” megoldás. A baloldali alternatíva pedig az lenne, hogy a progresszív adó mindenfajta jövedelemre kiterjedjen, így az állami szektor béreire is, de a nyugdíjakra és a vagyonból származó jövedelmekre is, a globális jövedelemtől függő adókulcs szerint. A különféle pályák speciális nyugdíjkasszáinak egyesítése is baloldali reform lenne szerinte, ahol egy univerzális kassza alkalmazkodik az egyes emberekhez és a szakmai életútjukhoz, és nem fordítva; hogy a mai fiatalok számára is létezzen egy transzparens jövőkép a saját jogaik alakulásáról. Mindezen kérdésektől fényévekre van a gall szocialista kormány.  

És mikor lesz Pikettyből gazdasági miniszter?

A fess világsztár sajnos nem szereti a sós süteményeket. Ezért is tűnik számára érdekesebbnek , hogy a jelenlegi pozíciójából próbáljon a domináns ideák ellenében hatni, a dolgok ugyanis például így változtathatók meg. „A politikának nem egy foglalkozásnak kellene lennie. Ennek is fizetjük ma az árát. Olyan emberek irányítanak bennünket, akik összekeverik a retorikát és a realitást.”

újbal adósságválság Európai Unió Görögország Franciaország Thomas Piketty Kettős Mérce vendégszerző 2015. 06. 13. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Adjunk hitet magunknak október 23-án! Adjunk hitet magunknak október 23-án!
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban? A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
  • A német liberálisok nagy visszatérése A német liberálisok nagy visszatérése
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban  Újabb sztrájk jön az Operaházban 
  • A Filmművészeti Egyetem 114 hallgatója kéri a szexuális zaklatással vádolt Marton László felfüggesztését A Filmművészeti Egyetem 114 hallgatója kéri a szexuális zaklatással vádolt Marton László felfüggesztését

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr467538200

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard