A politikai logika azt diktálta a Fidesznek, hogy addig ne engedje el a NAV-elnök kezét, amíg erős támadások alatt van, hiszen azzal teljes egészében magára húzta volna a felelősséget. Éppen azért a nyári uborkaszezon kellős közepén távozott, hogy a NAV botrány visszhangja a Balaton hőmérsékletének a hírével versengjen a nyilvánosságban. A belengetett változások sokkal rémisztőbb képet festenek. Ha a pártpolitika közvetlenül maga alá gyűri az adóhatóságot, a gazdasági gyarmatosítás még fokozottabb tempóra kapcsolhat.
A NAV botrány kirobbanása után másfél évvel mondott le Vida Ildikó. Amikor több közérdekű bejelentő is azzal állt a nyilvánosság elé, hogy visszaélések folynak a NAV-nál, azzal válaszolt, hogy két nap alatt kivizsgálta magát. Nem mondott le. Az eredményt igyekeztek eltitkolni, ki kellett perelni az anyagot a NAV-tól. Amikor az USA korrupciós ügyletek miatt megtiltotta, hogy a területére belépjen Vida és más adóhatósági dolgozók, akkor sem mondott le. Elment inkább tolmács nélkül csevegni az amerikai követségre Goodfrienddel, majd Orbán kérésére beperelte a diplomatát. Amikor tízezres tömegek tüntettek, hogy távozzon a hivatalából, akkor is maradt a helyén, és beperelte az őt kritizálókat. Amikor Lázárék kisöpörték Simicska embereit az államigazgatásból, Vida Ildikó akkor is érinthetetlennek tűnt. Most „a NAV szervezetét és személyi állományát alapjaiban érintő kormányzati elképzelésekre” hivatkozva távozott.
Az elnök távozása után egyre több olyan információ jön ki a narancsuralmi rendszer politikai boszorkánykonyhájából, hogy az adóhatóságot szorosabb politikai irányítás alá veszi majd a Lázár vezette Miniszterelnökség. Tállai „Magyarországon magyarul adózunk” András államtitkár személye a garancia arra, hogy a kiegyensúlyozott szakmai vezetőtől a politikai komisszárig terjedő skálán az utóbbi véglet felé fog tendálni a NAV-vezetés. Vida Ildikó és csapata több évet húzott le az adóhatóságnál. Hiába van Tállainak adószakértői papírja és sok éves politikai vezetői tapasztalata, a NAV saját belső logikája szerint működik évek óta. Egy húszezres személyi állományú mamut hivatal szervezeti kultúráját és működési rendjét nem lehet megváltoztatni egyik napról a másikra. Pláne úgy nem, ha a szakemberek menekülnek a szervezettől. Tállai remélhetőleg nem fog úgy ordibálni az adóhatósági dolgozókkal, ha rosszul teljesítenek kaotikus viszonyok között, mint ahogyan a focicsapatával kiabál az öltözőben.
Az adóhatóság szorosabb politikai irányítása azért veszélyes, mert a legfontosabb gazdasági szabályozó eszköz kerül a pártpolitika kezébe. Emlékszünk még a hosszúbájtok éjszakájára? A Simicska vezette APEH-ban volt olyan dolgozó, akinek az volt a feladata, hogy az elnöknek kérjen le adatokat olyanokról is, akiknél nem volt indokolt. Az első Orbán kormány idején történt az is, hogy piaci szereplő a Magyar Fejlesztési Bank megbízásából szerzett adatot az adóhatósági adatbázisból. A Fidesznek az elmúlt években történt gazdasági gyarmatosítása a trafikokkal, földekkel, kaszinókkal, építkezésekkel, világítástechnikával, … , arra enged következtetni, hogy egyre kevésbé visszafogottak, ha a saját gazdasági hátországuk érdekéről van szó. Az adóhatóságnak az adófizetőket kell szolgálnia és nem politikusok által hizlalt oligarchacsoportokat. Vida a volt főnökének, Simicskának, valamennyivel kiegyensúlyozottabb működési módjában irányította a NAV-ot, és tudjuk, hogy ez is mivel járt. Mi lesz most, amikor a stadionpáholyokban verbuválódott oligarchák fognak kopogni Tállai elnök úr ajtaján? Ezért van a félelmem, hogy vissza fogjuk még sírni Vida Ildikót.
Vágó Gábor
A Mércét nem támogatják pártok vagy oligarchák, nem használunk állami vagy külföldi pénzeket. A Mérce egy független, baloldali portál, melynek a működése rajtad is múlik!
Ha szeretnél a Fidesz korrupciójának működéséről még több cikket olvasni, támogass minket!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.