Péntek délután került ki a hír a különböző portálokra, hogy a Velencei-tó környékén, Agárdon és Gárdonyban a kormányhivatal bezáratja a szabadstrandokat. Persze ez így nem volt pontosan igaz, a nyitott strandokat záratják be, de ez is elég durván csökkenti majd a tó befogadóképességét.
Nyitott partszakasz
Elméletileg nem lehet fürödni, nem is lehetne lépcső, a tulajdonos vagy üzemeltető szedhet a mosdó használatáért díjat, szedhet parkolódíjat, bérleti díjat a büfésektől. Nem kell vízmintát venni, nem kell elsősegélynyújtó hely, nem kell vízimentő.
Szabadstrand
Lehet fürödni, kötelező a lejáró, szedhet parkolódíjat és bérleti díjat a büfésektől az üzemeltető, de nem kérhet pénzt a mosdó használatáért. Természetesen itt ugyanazoknak az előírásoknak kell az üzemeltetőnek megfelelnie, mint egy fizetős strand esetén, vagyis kötelező a vízmintavétel, a vízimentő és az elsősegélynyújtó hely is.
Péntek este pedig megjelent a Magyar Közlönyben egy kormányhatározat, amely szerint a tavaly átadott Kisvárdai Várfürdő fejlesztésére 2,5 milliárdot ad a kormány.
Kép forrása:http://zeroz3ro.tumblr.com/
Az elmúlt hónapokban többször is elterjedt egyébként az a pletyka, hogy a Balaton környékén is be akarják zárni, a nyitott partszakaszokat és szabadstrandokat. Arról pedig mi is írtunk, hogy a bulinegyedben illetve a Balaton partján elkezdték büntetni a köztéri italfogyasztást, ezzel kényszerítve be a fiatalokat a vendéglátó helyekre, vagy tüntetve el a turisták szeme elől.
A kérdés az, hogy ez a 2,5 milliárd forint miért egy tavaly átadott magánvállalkozáshoz kerül, amely belépőjegyet szed, és nem természetes része a magyar strandolási kultúrának. A kormány miért nem fordítja a támogatást a szabad partszakaszok felújítására, ahelyett hogy bezáratná őket. Hiszen évente több százezren fürdenek ezeken a helyeken. Budapest és az agglomeráció lakossága is a Velencei-tavat szokta választani a legmelegebb nyári napokon.
Ha van az államnak két és fél milliárd forintja fürdőfejlesztésre, akkor azt miért Seszták fejlesztési miniszter egyik haverja kapja, hogy magánbizniszt csináljon, és miért nem a közjóra fordítják, a mindenki által használt, mindenki által hozzáférhető helyek fejlesztésére?
Ugyanis senkit se fog megállítani a tiltás. A beszámolók szerint a tiltó táblát maguk a strandolók távolították el például egy Velencei-tavi strandon, és szerelték fel a lépcsőt, amit most a nyitott partszakasz üzemeltetőinek le kell szerelniük. A hely kevés a tó partján, kereslet pedig így is sokkal nagyobb, mint amennyi szabad hely van a strandolásra.
Nem véletlenül használják az emberek a nyílt partszakaszokat, a magánstrandokra drága a belépő, és borzasztó nagy zsúfoltság van így is a Velencei-tó környékén nyáron. A nyitott partszakaszok bezárásával pedig pont ez a zsúfoltság fog még inkább megnőni, és nagyon sok magyar adófizető állampolgár még a mostaninál is kevésbé kényelmesen fogja majd tudni használni a tavainkat. A kormánynak pedig feladata az, hogy ezen a helyzeten javítson a közösség és a közjó érdekében, és nem pedig egy magánvállalkozóéban. A kisvárdai magánstrandra menő 2,5 milliárdból évekig lehetne elhárítani az összes hiányosságot, amit az ÁNTSZ most kifogásol a Velencei-tónál.
Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!
Támogass havi 1000 forinttal:További vállalásaink
és támogatási lehetőségekA Kettős Mércét nem támogatják pártok vagy oligarchák, nem használunk állami vagy külföldi pénzeket. A Mérce egy független baloldali portál, melynek a működése rajtad is múlik! Ha szeretnél még több cikket olvasni a köztereinkhez való hozzáférésről, támogass minket!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.