Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Aleppó: Aszad serege áttört, máris több tízezer menekült torlódott föl a török határnál

Aleppó: Aszad serege áttört, máris több tízezer menekült torlódott föl a török határnál

Tóth Csaba Tibor
Tetszik
0
2016. február 6. szombat, 19:24
külföld háború szíria törökország menekült Oroszország ISIS menekültügy

A csütörtöki aleppói orosz-aszadista offenzíva után két dolog kezd biztossá válni: a szíriai lázadók elveszítik a háborút, és Európa elhúzódó menekültválságra számíthat. A törökök egyelőre azt tették, amit szíriai válsághelyzetben eddig mindig: most éppen az eddig szinte folyamatosan működő kiliszi határátkelőt zárták le a negyvenezer, Aszad megtorlása és a mészárlás elől menekülő ember elől. Előbb-utóbb azonban valószínűleg megnyitják. Még ha elvonul is Szíria e tájáról a háború, azt a damaszkuszi rezsim hírhedten kegyetlen megtorlásai követhetik.

turkish-soldiers-stand-guard-syrian-refugees-wait-behind-border-fences-1024x533.jpg

A csütörtöki nap folyamán az Aszadot támogató orosz légierő döntő csapásra szánta el magát Szíriában. Klasszikus villámháborús taktikával először mindennél hevesebb bombázásokkal megtisztította a terepet, amelynek nyomán a rezsim szárazföldi erői mélyen benyomultak az Aleppó körüli, lázadók által ellenőrzött területre, bekerítéssel fenyegetve az évek óta a hadseregek között megosztott város lázadó kerületeit.

A katonai akciónak a lázadók egyelőre nem tudtak ellenállni, és Aszad katonái elől megindult az érintett területekről a menekülők áradata, akik életüket és maradék tulajdonukat mentve a török határátkelő, Kilis felé vették az irányt. A török hatóságok a legutóbbi hírek szerint a határátkelőt a hirtelen áradat elől lezárták, így helyi becslések szerint több mint negyvenezer ember ragadt a kerítés szíriai oldalán. Szíriai segítők a hírek szerint csak ma kezdhettek el nagyméretű sátrakat felállítani számukra.

A legújabb hírek szerint pedig a Szíria észak-nyugati csücskében található, a kurd YPG által ellenőrzött Afrin kanton megegyezett a szomszédos lázadó parancsnokokkal arról, hogy nagy számú aleppói menekültet fogad be területére.

Az egyik legerősebb lázadó alakulat, a politikai iszlamista Ahrar al-Sham (Szíria Felszabadítása) brigád egyik parancsnoka szerint Aszad előretolt támadó alakulatai elsősorban külföldi, siíta milíciákból (afgán hazara, iráni, iraki siíta katonákból) áll. Ugyanakkor damaszkuszi palotai források egy kuvaiti médiumnak úgy nyilatkoztak, éppen Amerika az, aki „bárkit, aki oroszellenes, támogat Szíriában.” Így a dzsihádista Al-Nuszra és más szélsőséges szervezetek, és részben csecsen, ingus, üzbég zsoldosokból álló egységek is meg tudták vetni lábukat a lázadó területeken, amely viszont egyértelmű orosz célponttá tette Aleppót. 

Egyrészről egyértelmű bizonyosságot nyert az, amit már eddig is nagyjából tudtunk: az orosz légierő elsősorban nem az „Iszlám Államot” hanem ezeket az ISIS-szel és Aszaddal is harcoló lázadókat támadja és morzsolja föl. Az ISIS legyőzése ugyan talán céljai közé tartozik, de nem a legfontosabb.

Amiről eddig viszont csak a tippversenyek mentek, tehát hogy mi lesz pontosan a háború utáni Szíria sorsa, most nagyjából körvonalazódni látszik: a konfliktus a felemás nyugati katonai stratégia kudarcával fog végződni. Az amerikaiak és NATO-szövetségesei, valamint az arab Öböl-államok és Szaúd Arábia ugyanis a szunni fegyveres alakulatokat támogatták Aszad, majd az ISIS elleni harcban is. Ezek, most olybá tűnik, végleg vesztésre állnak. A hadszíntéren tehát három fő fél látszik kialakulni, amennyiben a lázadó zónát Aszad és az oroszok sikerrel számolják föl:

  • A siíta kormányerők és külföldi segítőik (Hezbollah, Irán, Oroszország)
  • Az „Iszlám Állam”
  • A kurd szövetségi kantonok

A felek közül hivatalosan mindegyik ellenséges mindegyikkel, a kurd kantonok azonban elsősorban az ISIS ellen harcolnak, és még ha időről-időre voltak is fegyveres konfliktusaik az Aszad-rezsimmel, ők az egyetlen szíriai harcoló ellenzéki frakció, amelyet az oroszok eddig nem bombáztak. Ha szövetségre lépésük teljesen elképzelhetetlen is, valamiféle megegyezés a két fél között erősen valószínűsíthető, amennyiben közös határaik lesznek.

Ez azonban a dzsihádista terroristák és a megtorlásra szomjazó rezsim közé rekedt szunni többség számára kevés vigaszt jelent. Ha az események a mostani mederben haladnak tovább, az kétségtelenül kőkemény politikai megtorlóakciókat és etnikai tisztogatásokat fog jelenteni Nyugat-Szíriában, amint eljön a tavasz.

Ez pedig a jelenleg egymillió menekültet fogadó Európa és a több mint négymillió üldözöttet elszállásoló környező országok felé is további milliós embertömegek érkezését fogja jelenteni. És akkor a többségre, akiknek nincs szándékában vagy nem áll módjában elhagyni az országot, még ki sem igen tértünk. Ahogyan az egy, jelenleg Aleppó városában tartózkodó szír aktivista interneten terjedő összefoglalójából kiderül, a forradalom vagy valamiféle politikai cél már kevés szírt érdekel:

„A civileknek nincs beleszólásuk abba, mi fog történni Szíriában. A legtöbben egy tál rizzsel készülnek a jövőre: ha Aszad nyer, ünneplő tömegként szórják majd a rizst a katonák lábaihoz, ha bevonulnak az oroszok, oroszul tanul majd mindenki, ha bevonulnak az amerikaiak akkor meg angolul. Ha a szaúdiak jönnek, akkor pedig manszafot fűzünk majd nekik a rizsből.”

Nagyjából mindegy tehát, csak béke legyen. És egy darabig épp az nem lesz.

A szíriai béketárgyalások kudarca

Öt nap tárgyalás után holtpontra jutottak a „Genf-3” béketárgyalások Szíria ügyében. A különböző harcoló feleket támogató hatalmak tárgyalását fel kellett függeszteni, mivel alapvető pontokban sem tudtak megegyezni. A lázadó szíriai csoportok eleve bojkottal fenyegettek, amennyiben Aszad alapvető humanitárius fegyverszünetnek sem tesz eleget a tárgyalások idejére. Aszadék és az oroszok erről hallani sem akartak, hiszen épp nyerésre állnak. A másik fontos probléma persze az, hogy a harcoló felek követelései nem teljesíthetőek. Az ellenzéki csoportok ugyanis alapvető feltétlenek tartják, hogy a szír elnök elhagyja pozícióját. A damaszkuszi rezsim elitje azonban továbbra is kiáll az elnök mellett. Jellemző a helyzetre, hogy amikor Moszkva tavaly megpróbálta őt elmozdítani, még Putyin is kudarccal járt. A nyugati szövetségesek azonban nem akarják addig folytatni a háborút, ameddig sor kerül Aszad lemondására, hiszen ez további vérontással járhat. Összességében a béketárgyalások, a nyugati Szíria-stratégia sarokkövéből az utóbbi hónapokban egyszerű kommunikációs fórummá váltak a harcoló felek között, hiszen amíg a siíta Irán és a vahabita-szunni Szaúd Arábia régiós konfliktusát nem sikerül rendezni, ilyen egyeztetéseken sem várható áttörés. Közben pedig a hadi helyzet Aszadéknak kedvez. (A Vox nyomán)


Támogass havi 1000 forinttal:
További vállalásaink
és támogatási lehetőségek


A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 135 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
külföld háború szíria törökország menekült Oroszország ISIS menekültügy Tóth Csaba Tibor 2016. 02. 06. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
  • Je suis KFC-s munkavállaló Je suis KFC-s munkavállaló
  • A Filmművészeti Egyetem 114 hallgatója kéri a szexuális zaklatással vádolt Marton László felfüggesztését A Filmművészeti Egyetem 114 hallgatója kéri a szexuális zaklatással vádolt Marton László felfüggesztését
  • Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége
  • Megint Orbánék állhatnak az EU fejlődésének útjába Megint Orbánék állhatnak az EU fejlődésének útjába

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr728365936

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard