Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Így ejtik csapdába magukat a tiltakozók, akik tagadják, hogy politizálnának

Így ejtik csapdába magukat a tiltakozók, akik tagadják, hogy politizálnának

JámborAndrás
Tetszik
0
2016. március 28. hétfő, 12:27
oktatás politika civil tüntetés tanár manipuláció párt tiltakozás pedagógus

Tüntetők, kommentelők, egyszerű emberek, sőt néha még politikusok is elutasítják, hogy amikor egy közügyben elmondják a véleményüket, akkor politizálnának. „Én szakmai véleményt mondok, nem politikait”, bírálja a szakértő a kormány egy intézkedését, majd hátradől és megnyugszik, hogy kikerülte a csapdát, hogy rossz embernek gondolják. Pedig a helyzet az, hogy belesétált a csapdába.

e46738f724903b06f2d8f4a4e5db721e9b6fa3f5.jpg

(Fotó: MTI / Marjai János)

Most a tanártüntetők, de korábban már jó sokan belesétáltak ebbe a csapdába, amely annak fel nem ismeréséből fakad, hogy ha megfogalmazok egy szakmai, szakmapolitikai követelést, és azt szeretném átvinni a döntéshozókon, ahhoz hatalmat kell szereznem, amivel rákényszerítem őket a döntésre.

Támogatókat és nyomásgyakorlási eszközöket kell szereznem, és meg is kell szerveznem a támogatóimat, majd olyan munkákat kell elvégeznem, amelyek túllépnek a szakmai tartalmakon. Tehát politizálni kell. Ha pedig a kormány ebbe nem megy bele, akkor meg kell küzdenem vele. Ez pedig már durván túllép a szakmai tartalmon. Ha viszont görcsösen ragaszkodom ahhoz, hogy nem politizálok, akkor hiteltelenné fogok válni, hiszen a napnál is világosabb, hogy azt teszem: hatalmat koncentrálok, támogatókat gyűjtök, közösséget hozok létre, és azt szervezem meg.

Nem kell magasabb labda annál bármilyen kormánynak a tiltakozás elnyomáshoz, mint rámutatni erre.

Az a tévedés, hogy a szakmai követelésekért való kiállás nem politizálás, két dologból ered. Egyrészt abból, hogy az emberek fejében elvált a pártpolitikai tér a valóságtól. Úgy tekintünk a pártok csatározásaira, mint egy olyan helyzetre, amelyben nem kell részt vennünk, vagy felesleges részt vennünk, mivel nincs hatásunk rá, és ennek sincs hatása az életünkre.

Ez persze önáltató hazugság, hiszen fizetünk adót, járunk egészségügyi intézménybe, iskolába, használjuk az utakat, a tömegközlekedést, igénybe veszünk állami támogatásokat, és hosszan sorolhatnánk, hány olyan cselekedetet hajtunk végre, amelynek köze van a pártpolitika alakulásához. Csakhogy minél kevésbé érezzük azt, hogy van beleszólásunk ezekbe a döntésekbe, annál kevésbé érezzük azt is, hogy ennek hatása van az életünkre. Olyasmi ez, mint a hideg szél, ami zavar ugyan, de tudjuk, hogy úgyse állíthatjuk meg, maximum felveszünk egy sálat. És nem gondoljuk, hogy közösen meg kell változtatnunk a szélirányt.

A magyar civil társadalom, az állampolgárok nagy része abban a tévhitben él, hogy van egy pártpolitikai mező, meg van egy civil mező, amelyik nem ér össze, amelynek a döntései nem találkoznak. Megúszható a politizálás, lehet anélkül is kicsit jobban élni. Megoldjuk magunknak.

Amikor pedig nem látszik más lehetőség, mint a hatalom ellen való felvonulás, mert már nem tudjuk megoldani magunknak, akkor belesétálunk a csapádba, és azt gondoljuk, a valóságban is elkülönül a pártpolitikai és a civil tér, és nekünk elegendő az utóbbiba belépni. Aztán jön a meglepődés, amikor a hatalom visszalő (pedig tényleg őszintén azt gondolják a magukat civilnek nevező tüntetők, hogy maga a „civil” szó megvéd attól, hogy a hatalom visszalőjön). Majd jön a második meglepődés, amikor mi visszalövünk a hatalomnak, és önkéntelenül belépünk a pártpolitikai mezőbe. A harmadik megdöbbenés pedig akkor jön, amikor egyre kevesebben hiszik el nekünk, hogy mi nem politizálunk. Arra pedig nem is gondolnak a tiltakozók, hogy ez azért történik, mert valójában politizálnak, ezért válik egyre hihetőbbé, amit az ellenoldal állít, hogy itt politizálás folyik, és egyre gyengébb és gyengébb lesz a kétségbeesett védekezés, hogy „de hát szakmai alapon”. Aztán jön a bedarálás.

Pedig a határvonal nem a politizálás és a nem politizálás, nem a civilek és a politikusok között húzódik, hanem azok között, akik meg akarják szerezni az államhatalmat, és azok között, akik befolyásolni szeretnék azt. Azaz a pártpolitika és a politika között. Mármint még mindig ugyanarról a térről beszélünk, csak nem ugyanazokról a célokról.

A politizáló állampolgár nem kívánja megszerezni az államhatalmat, nem indul választáson, ő azért gyűjt hatalmat, támogatókat, mert befolyásolni kívánja az államhatalmat, a törvényhozást,  a képviselőket, a kormányt: így akar célt érni. A pártpolitikus pedig élni akar az államhatalommal, és így kívánja jobbá tenni az országot.

És itt válik fontossá a valós megkülönböztetés. Ha a kérdésre, hogy maguk politizálnak-e vagy sem, nem azt feleli egy civil vezető, hogy „én nem politizálok”, hanem azt, hogy „én nem indulok a választáson, nekem ez az ügy fontos, és én ezért küzdök”. Az már hihető lesz. Ha azt válaszolja, „én nem politizálok, ez egy szakmai ügy”, akkor viszont hiteltelen lesz, hiszen politikai döntés a tárgyalás elutasítása, a tüntetés, a sztrájk.

A Fidesz pedig jól és pontosan látja, hogy ezek a valódi jelentéssel rendelkező szavak hogyan használhatóak fel és ki az ellenzéki mozgolódások ellen, és az elmúlt 6 évben így őrölte fel az ellenzéki tiltakozások sorát. Ugyanis a rágalomkampányoknak, a bajnai gárdázásoknak nem az a lényege, hogy ezek igazak, hanem az, hogy a politizálás tagadásának hitelvesztését erősítik.

Úgyhogy tessék szépen azt mondani,  én nem pártpolitizálok, de semmiképpen sem azt, hogy nem politizálok, hiszen a politika szó jelentése a közösség ügyeinek az intézése, márpedig egy szakmai vagy szakmapolitikai követelést se lehet jobban leírni ennél. Nem tudjuk megúszni, hogy ezt a differenciálást megtegyük a pártpolitizálás és a politizálás között.

UI: A cikk egyébként pontosan működik akkor is, ha a pártpolitika szót a kormányellenes tüntetéssel, a szakmait pedig a szakmai tüntetéssel helyettesítjük be. Ugyanis valójában egy tüntetés, amely a kormánytól követel változásokat, nem egy szakmai tüntetés, hanem egy kormányellenes tüntetés, szakmai tüntetés az, ha általánosságban próbálja felhívni a figyelmet egy-egy ügyre.

Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!


Támogass havi 1000 forinttal:
További vállalásaink
és támogatási lehetőségek


A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 212 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
oktatás politika civil tüntetés tanár manipuláció párt tiltakozás pedagógus JámborAndrás 2016. 03. 28. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban  Újabb sztrájk jön az Operaházban 
  • Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak
  • Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége
  • Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr438523572

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard