Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

A Brexit csak az utolsó figyelmeztetés

A Brexit csak az utolsó figyelmeztetés

JámborAndrás
Tetszik
0
2016. június 24. péntek, 13:28
eu brexit

A Brexit eredménye, azaz, hogy a britek többsége az Unió elhagyása mellett döntött, nem csupán a brit politika és az Európai Unió válságát mutatja. Ennél jóval többet. Azt a politikai és gazdasági válságot, amelyre a politikai elitek Nagy-Britanniától Magyarországig, a Fülöp-szigetektől az USA-ig nem tudnak választ adni a 2008-as válság óta. Vagy rossz választ adnak.

eu.jpg

A következő napokban sorra fogják elmondani az értelmiségi elemzők, hogy a kevésbé iskolázott, vidéki, idősebb korosztály szavazott az EU elhagyására. A válasz pedig erre nem az lesz, hogy azért, mert a kevésbé iskolázott, vidéki, idősebb lakosság szenvedte meg a legjobban a válságot, és élvezte legkevésbé az Unió hasznát, hanem valamiféle elitista konszenzus fog kialakulni, miszerint ők egyszerűen csak hülyék. Pedig nem hülyék, és ha még mindig komolyan gondoljuk a demokrácia nevű projektet, akkor azt kell figyelembe vennünk, hogy az ő szempontjukból ez a szavazat teljesen érthető volt.

Az egisztenciális ellehetetlenülésre és a megélhetés biztonságának elvesztésére, a lakhatási válságra, a biztos munkahelyek hiányára ugyanis senki se kínált nekik választ. A mainstream elit ignorálta a problémáikat, a dühüket pedig a jobboldal és a szélsőjobboldal az EU elleni népszavazásba csatornázta be.

De ne tegyünk úgy, mintha a Brexit egyedülálló és előzmény nélküli lenne. A tegnapi és mai nap történései, ha nem is megjósolhatóak voltak, de megvolt a valószínűségük, és ezt a valószínűséget az elmúlt évek, évtizedek rossz politikai és gazdasági döntései tették valósággá.

2008-ban a válság után a növekedésbe vetett töretlen hit, a jólétbe és a demokráciába fektetett  bizalom helyét átvette a kételkedés a rendszerek fenntarthatóságában, és abban, hogy a létező politikai rendszerek a közösségeink érdekeit, és személyes érdekeinket szolgálják. A bizalmatlanság kora jött el.

Ettől kezdve a politikai, gazdasági és média elitek nem tudtak választ adni az embereknek arra a kérdésre, hogyan fordulhatott az elő, hogy tőlük teljesen független okokból lényegében elvesztették a jólétüket, és az addig biztosnak tűnő jövőképüket.

Sőt, a választók többsége azóta sem lát biztosítékot arra, hogy ilyen többet nem fordul elő. Ellenben olyan lépéseket látnak, amelyek teljesen ellentétesek a felelősségvállalással. Az Európán végigsöprő megszorító politikákat még ha azt is gondoljuk, hogy gazdasági racionalitással indokolni lehetne, de politikaival, a közösségi felelősségválalás szempontjából nem lehet.

Miközben az átlag állampolgár nem érezte magát hibásnak a kialakult helyzetért (és nem is volt hibás), mégis őt sújtották a leginkább az Európán végigsöprő megszorítások, a jóléti kiadások lefaragása. Szintén nem volt olyan állampolgár, aki a 2008-as válságot ne érezte volna meg valamilyen módon. Az addig biztosnak tűnő jövő széthullott, és senki nem vállalta a felelősséget a helyébe lépő teljes bizonytalanságért.

Eközben pedig a polgárok azt látták, hogy azok a gazdasági és politikai szereplők, akik előidézték ezt a helyzetet, a helyükön maradhattak. Semmiféle következménnyel nem járt az a globális hiba, ami a gazdaság összeomlásához, és a többség számára a mindennapok válságához vezethetett.

Sőt, az azóta eltelt időben sem látszik semmilyen kiigazítás, rendszerjavítás, amely egy hasonló szituációban meg tudná védeni a rosszabb körülmények között élő embereket. Az elmúlt 10 évben nemhogy nem csökkentek a gazdasági egyenlőtlenségek, de nőttek, és nem csupán globálisan, hanem Európa és tagállamainak szintjén is.

Az Európai Unió lassú, rossz reakcióidejű, és távoli döntéshozatala miatt antidemokratikusnak látszó intézményrendszere azonban a legkevésbé sem tűnik olyan gépezetnek, amely segíteni tud ebben. Pedig ha valakitől az átlagpolgár elvárhatná, hogy reformokat hozzon a demokrácia és a jólét védelémben, annak pont az Uniónak kellene lennie.

A helyzet az, hogy azért nem történtek ilyen intézkedések, mert a 2008 után felszínre került problémákra nincsen a különböző, nemzeti és nemzetközi szinten pozicióban lévő politikai eliteknek olyan stratégiája, amely az eddig működő demokratikus modellen belül választ adhatna a felelősség kérdésére, és biztosítékot a jólét fenntartására, saját felelősségük és megszokott működésük feladása nélkül.
Vagyis valójában egyetlen válasz van, amit alkalmaznak az európai vezetők, és pont ez a válasz az, ami elhozta a Brexitet, és ezt a népszavazást: a jobbra tolódás, a válság után szárnyra kapó szélsőjobboldali pártok logikájának és programjának átvétele. A jóléti kérdések háttérbe szorítása  a biztonsággal szemben. A gazdasági modell kritikájának elfedése az idegenellenességgel, a szegényellenességgel. A szélsőjobboldali pártok ugyanis a status quo valamiféle megőrzését is kínálják. Nem bolygatnák alapvetően a gazdasági érdekeket, a jólét, és a jólétben való növekedés zálogának pedig nem a válsághoz vezető gazdasági modell átalakitását, hanem a válságért felelőssé tett társadalmi csoportok kisemmizését kínálják a választóknak.

David Cameron brit miniszterelnök egy éve azzal nyerte meg a választásokat óriási fölénnyel, hogy megígérte a tegnap megtartott népszavazást az EU-ról. Ez tartotta össze pártjának szavazótáborát, sőt növelte is pont abból a rétegből, akik tegnap kiszavazták a briteket az Unióból. Cameron azt a taktikát választotta, hogy a választási győzelem érdekében enged a UKIP által feltüzelt szélsőjobboldalnak, és pártja kilépéspárti vezetőinek és szavazóinak.. A választási győzelem meglett, ahogy a népszavazás is, csakhogy mindezt követte egy  történelmi téttel bíró vereség, pár órával ezelőtt pedig David Cameron lemondása is.

A helyzet az, hogy az a politikai és gazdasági válság, amelynek egyik következménye a Brexit (de ne felejtsük el az eddigieket se: a görög válságra vagy a menekülthelyzetre adott, és nem adott európai válaszokat, vagy akár a szélsőjobboldal térnyerését Ausztriában), még mindig itt van, és nem a rendeződés, hanem az eszkalálodás felé halad.

Az európai politikai, gazdasági, média és értelmiségi eliteknek pedig ideje lenne elgondolkodniuk a mindenkire vontakozó demokratikus válaszon. Amely nem a bezárkózást, a társadalmi csoportok egymás ellen forditását, hanem a demokratizálódás egy új szintjét, és a mindenkinek járó demokratikus és jóléti jogok visszaállítását tűzi ki célul, példaként tekintve a második világháború utáni szociáldemokrata konszenzusra. Egy olyan választ, ami  beszél a felelősség kérdéséről, beszél az elrontott vagy megcsonkított állami szerepek visszaállításáról, a gazdasági válság kialakulásának okairól, és ha megnyugtatni nem is tudja a morális pánikban fuldokló kontinenst, de legalább érvet ad azok kezébe, akik nem antidemokratikus rendszerekben,növekvő egyenlőtlenségekben, a gyűlölet által formált politikai káoszban szeretnék leélni az életüket.

A Brexitért a fő felelősség nem azokat a szavazókat terheli akik a leave (kilépés) mellé húzták be az x-et, hanem azokat a politikusokat, gazdasági szereplőket, akik létrehozták azt a könyezetet, amelyben a kilátátástalanság miatt teljesen evidens és lehetséges, az elkeseredésük és elitelenességük egyetlen válasza volt ez milliók számára Nagy-Britanniában.

Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!


Támogass havi 1000 forinttal:
További vállalásaink
és támogatási lehetőségek


A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 242 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
eu brexit JámborAndrás 2016. 06. 24. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Adjunk hitet magunknak október 23-án! Adjunk hitet magunknak október 23-án!
  • A német liberálisok nagy visszatérése A német liberálisok nagy visszatérése
  • Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját
  • Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett
  • Kormányra kerülhet-e újra Ausztriában a szélsőjobb? Percről percre az osztrák választásról! Kormányra kerülhet-e újra Ausztriában a szélsőjobb? Percről percre az osztrák választásról!

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr888837056

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard