Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Radikális baloldali társat választ Hillary Clinton?

Radikális baloldali társat választ Hillary Clinton?

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2016. július 7. csütörtök, 13:36
választás baloldal elnök USA Clinton Hillary Clinton Warren Trump Bernie Sanders

Múlt hétfőn az ohiói Cincinnatiban: Két közép-idős nő, majdnem összeillő kék blézerben egymás mellett áll egy ujjongó tömeg előtti színpadon és szidja Donald Trumpot. Az egyiküket már jól ismeri a hazai közönség is: Hillary Clinton, demokrata elnökjelölt volt, aki a legutóbbi felmérésátlagok szerint 4,5 százalékkal vezet republikánus ellenfelével szemben. A másik Elizabeth Warren, massachusetts-i szenátor, kedvelt a baloldali, populista nézetei miatt a fiatal, bérmunkából élő demokrata választók között. 

0627-pa_clinton_warren_ac_04.jpg

Utóbbi hevesen kritizálta a Clinton-párt - például egy csődeljárási törvény módosítását, mely a gazdagokon segített, de egyedülálló anyák helyzetét rosszabbította –, és még februárban felhívta a figyelmet a bankszektor szabályozásának hiánya és a Wall Street felől érkező kampánypénzek közti kapcsolatra, ezzel indirekt módon kritizálva Clintont. De a múlt héten Warren a frissen választott elnökjelölt Clinton mögé állt, és biztosította támogatásáról.

Ahogy ott egy színpadon álltak, Clinton nem tudta visszatartani örömét Warren talpraesett energikusságát látva. A kék blézerek, a paliság, amivel egymáshoz viszonyultak, azt mutatta: ez a két nő egyetért és együttműködik. A közös fellépés után a sajtó automatikusan elkezdte ontani magából a híreszteléseket: netán Warren lenne Clinton alelnökjelöltje?

Hillary Clinton a kampány e stádiumában egy running mate-et, vagyis egy társat keres, aki a novemberig hátramaradó időben vele dolgozik, illetve több szavazót szerez neki. Az amerikai rendszer szerint a novemberi választócetlin két név lesz minden pártból: az elnök- és az alelnök-jelölt , vagyis a running mate. Ez a döntés fontos. Clinton és kampánystábja mindent arra tesz, hogy a helyettes személyével minél szélesebb választói szegmenseket nyerjen meg.

A mostani helyzet azt mutatja, hogy Clintont a nők, a latinó származású kisebbség tagjai, és az idősebb demokraták támogatják inkább. De a Demokrata Párt megosztott, és azok, akik eddig Bernie Sanders radikális szociáldemokrata ötleteit pártolták, az előválasztás lejárta után Hillary Clinton állítólagos „hazug” és gazdagpárti politikáját nem szeretnék támogatni.

Talán épp ezért a demokrata elnökjelölt csak 4,5 százalékkal jár a narancshajú republikánus előtt. Clinton az establishmenthez tartozik, a gazdag pártelithez, és mind Trump, mind Sanders ez ellen indította választási kampányát. Elizabeth Warren inkább az establishment elleni táborba sorolható be, maga is munkásosztályból származik, és a jogprofesszor sok éves szenátusi tapasztalattal rendelkezik, ahol a demokraták baloldali szárnyához való tartozását bizonyította be.

De Warren a legújabb híresztelések szerint egy a három alelnökjelölt közt, melyet Clinton stábja választott. Lehet hogy tényleg Warrent fogja választani, aki a republikánusok szerint legszocialistább szenátornak számít? Nem lesz túl nagy összecsapás a két politikus ideológiája közt?

Egy alelnökjelöltnek az USA kontextusában két funkciót kell betöltenie: egyrészt egy politikai víziót kell reprezentálnia, amivel a választók azonosulni tudnak, és amely az elnöki választókört ki tudja bővíteni. Másrészt elég adminisztratív és politikai tapasztalattal kell rendelkeznie, hogy szükség esetén átvehesse az elnöki feladatokat. Warren ezeket a feltételeket teljesíti. Egy progresszív, egyenlőségi politikát képvisel, mely a fiatal Bernie-szavazóknál és a bérből élő embereknél egyaránt előny. Sok energiát visz a kampányba, sőt még hívő keresztényeket is vonzhatna - a szenátor régebben vasárnapi iskolát vezetett.

A demokrata szavazók mindenesetre a sajtó szerint jobban bíznak benne, mint Clintonban, aki sok amerikai szemében egy hazug politikus, csak saját érdekeit látja, és azok szerint változtatja meggyőződéseit. Ebben nem segít, hogy Clinton egy személyes e-mail-rendszert használt, amin keresztül titkos ügyeket is tárgyalt külügyminiszteri pozíciója idején. Ez főleg akkor vált fontossá, amikor 2012. szeptember 11-én a líbiai Benghaziban négy amerikai diplomata, köztük a nagykövet egy robbanásban életét vesztette. A Kongresszusban egy külön bizottság, illetve az FBI is kutatja máig, hogy a személyes szerveren keresztül küldött e-mailek felvilágosítást adnak-e arról, hogy a Fehér Ház és a külügyminiszter, Hillary Clinton elháríthatta volna-e a terrorcselekményt. Míg Clinton valószínűleg nagyobb bukás nélkül kijön az esetből, sok vihart keltett a nyomozás, emiatt jól jönne egy feddhetetlen társ.

De Warren ellen is erős érvek szólnak: A szenátusban Warren egy fontos demokrata, aki a kampány alatt hiányozna a baloldali szárnynak. Az amerikai sajtóban olyan hangokat is hallani, melyek nem bíznak abban, hogy a két nő eddigi ellentétes politikája össze tud forrni. Már ha Warren, aki eddig nem szólalt meg az ügyben, egyáltalán elvállalná a pozíciót. Az is nehézségeket okozhat, hogy a szenátort nézetei miatt nem túlzottan kedveli a Clintont finanszírozó pénzügyi bázis, és már megfenyítették az elnökjelöltet: amennyiben Warrenre esik a választás, elapadhatnak a vízcsapok.

Ahogy a cincinnati fellépés mutatta, legalább közönség előtt működik a két nő együttműködése. Ez egy teszt volt, a társ választása még nem zajlott le. Két másik jelölt is szóba jön: Julian Castro, mexikói származású építésügyi miniszter és Tim Kaine, fehér Virginiai szenátor. Clinton és kampánystábja óvatosan figyeli a közvélemény-kutatásokat, és a közönség reakcióját a különböző politikusokra.

Biztos, hogy végül a számokon fog múlni, hogy kit választ Clinton. Sok lesz az elemzés, hogy melyik társ tudja a legtöbb választót szerezni. De Cincinnatiban bizonyos volt: ahogy a blézerük kéke (egyébként a kék a demokraták színe is) kicsit eltér egymástól, úgy a politikai nézőpontjaik sem egyformák. Clinton felső-osztálybeli családból származik, Bill First Lady-jeként járta be a világot. Warren szülei eladó és házmester voltak, az útja mégis Harvardba vezette jogászprofesszornak, és mind az egyetemen, mind a szenátusban egy egyenlőbb társadalomért küzd.

A két nő politikája a Demokrata Párt megosztottságát mutatja, mely az elnökjelölt-kampányban világossá vált: egyik oldalon a centrista, liberális establishment, a másikon a frusztrált fiatalok, dolgozók, akik tényleges változásokat akarnak elérni. Bernie Sanders elindított egy mozgalmat, és bár nem nyerte meg az elnök-jelöltséget, Clintonnak mégis veszélyes ez a megosztottság. Ezért esetleg az lehet a célja, hogy Warren mint a Demokrata Párt baloldali szárnyának kiemelt figurája, közelebb vigye a Bernie-szavazókat saját választási kampányához.

Trump egyre triumfál és a Clinton elleni propagandadobot erőteljesen veri. Warrennel végre egy erős kihívó lépett a ringbe Trump ellen, aki határozottan és hitelesen üt vissza. És mi lenne Trumpnak nagyobb vereség, mint egy női jelölt ellen veszíteni? Igen, KÉT női jelölt ellen veszíteni!


Támogass havi 1000 forinttal:
További vállalásaink
és támogatási lehetőségek


A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 263 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
választás baloldal elnök USA Clinton Hillary Clinton Warren Trump Bernie Sanders Kettős Mérce vendégszerző 2016. 07. 07. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
  • Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak
  • Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége
  • A felrobbantott máltai újságírónő fia: “Háborúban állunk az állam és a szervezett bűnözés ellen, melyek megkülönböztethetetlenné váltak.” A felrobbantott máltai újságírónő fia: “Háborúban állunk az állam és a szervezett bűnözés ellen, melyek megkülönböztethetetlenné váltak.”
  • Megint Orbánék állhatnak az EU fejlődésének útjába Megint Orbánék állhatnak az EU fejlődésének útjába

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr388868922

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard