Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Az EU-val a magyarországi korrupcióért és ellen – Brüsszel +/-

Az EU-val a magyarországi korrupcióért és ellen – Brüsszel +/-

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2017. március 30. csütörtök, 19:45
korrupció Európai Unió brüsszel+/-

Közhely, hogy az EU a tagállamok működésének minden szintjére valamilyen hatással van. Nincs ez másképp akkor sem, amikor a korrupcióról beszélünk. Kérdés, hogyan befolyásolja az EU a magyarországi korrupciós helyzetet, várhatunk-e az EU-tól segítséget a korrupció visszaszorításában? Vagy éppenséggel csak növelik a közpénzekkel való visszaélés lehetőségét az ideérkező EU-s pénzek, ne adj isten uniós szabályok? E kérdések különösen azért izgalmasak, mert rengetegen messiásként tekintettek az EU-ra, mára jól látszik, az Unió leginkább csak egy lehetőség az újonnan csatlakozó országok számára. Most indult sorozatunk második darabját Léderer Sándor, a K-Monitor szervezet ügyvezetője jegyzi.

bpm02-korrupcio-3.jpg

Az EU mint közösség által képviselt értékek, a nyugat-európai államigazgatási, üzleti és termelési kultúra terjedése nyilvánvalóan önmagában jelentős befolyással van az itthoni szereplők viselkedésére, ahogy az onnan érkező formális és informális elvárások is. Az uniós piac mérete, a gazdasági hatások sokfélesége hozzájárult ahhoz, hogy a hazai gazdasági, kormányzati intézmények sokkal élénkebben figyelik, miként működnek más uniós országokban a dolgok, és még ha sok mindenben azonnal nem is alkalmazkodnak hozzájuk, de mindenképpen befolyásolja a gondolkodásukat, döntéseiket.

A magyar gazdaság elképesztő nagy arányban függ a külkereskedelemtől, a GDP növekedésének zömét is a kivitel adja. A gazdaság nyitottsága átlagon felüli, ráadásul az elmúlt években folyamatosan nőtt, ahogyan az EU szerepe is a külkereskedelemben: exportunk 80%-a az EU-ba irányul, és a behozatal mértéke is hasonló. Általánosítás, de a mindennapokban érzékelhető, hogy másképp működnek azok a cégek, amelyeknek külföldi/európai piacokon is helyt kell állniuk, és azok a kormányzati szervezetek, amelyek működése sok szálon kötődik az EU-hoz vagy más nemzetközi intézményekhez. A nagyobb elvárások sokszor nagyobb belső integritást és átláthatóságot vonnak maguk után.

Az EU-integráció következtében kialakult (részben kölcsönös) függőségek, az uniós piacra, támogatásokra való utaltságunk valamelyest megvédi az országot attól, hogy a kormányok teljesen kényük-kedvük szerint befolyásolják a gazdaság működését és az állami intézményeket. Ez bizonyos stabilitást, kiszámíthatóságot jelent, és garanciát arra, hogy teljesen nem lehet felforgatni az országot. Persze így is marad számtalan olyan csatorna, amellyel a kormány megkérdőjelezhetően átrajzolhat akár teljes ágazatokat (lásd trafik-ügy vagy szerencsejáték koncessziók), és olyan mértékben osztogat  újra közpénzeket, hogy az meghatározza a szereplők esélyeit, torzítja a piacokat. Az uniós keret viszont azt is lehetetlenné teszi, hogy a kormányok pl. alapjaiban megkérdőjelezzék a piacgazdaság hegemóniáját és alternatív utakkal kísérletezzenek.

Ennél sokkal kézzelfoghatóbbak azok az irányelvek, szabályok, amelyek EU-s tagságunk miatt Magyarországra is vonatkoznak, és amelyeket az EU intézményei több-kevesebb sikerrel betartatnak velünk. Ezeknek köszönhető, hogy a kormány például nem tudta eredeti szándékai szerint keresztülvinni a bírák kényszernyugdíjazását, hogy időnként az orrára koppintanak, amikor szemérmetlenül trükközik a közbeszerzésekkel.

Ezek közé tartoznak azok az előírások is, amelyeknek köszönhetően közzé kell tenni az agrártámogatások, EU-támogatások legfontosabb adatait, vagy egy összeghatár felett egy EU-s adatbázisba is meg kell küldeni a közbeszerzési dokumentumokat. Kényszerítő erejük általában nincs, de az EU különféle jelentései (pl. az európai szemeszter országjelentése, vagy a nemrég leállított antikorrupciós jelentés) is hozzájárulnak ahhoz, hogy a kormány kritikus visszajelzést és útbaigazítást kapjon tevékenységével kapcsolatban.

Kattints, és kövesd a Kettős Mércét, hogy ne maradj le egyetlen hírről sem!

Ha szerinted is fontos, hogy ezt megírtuk, támogass minket, hogy tovább működhessünk!

Sajnos az is igaz, hogy az EU rengeteg esetben nem tud érvényt szerezni a szabályoknak és elveknek, vagy csak olyan hosszadalmas, bürokratikus folyamatokon keresztül, amelyeken kevesen hajlandóak végigküzdeni magukat. Ez részben összefügg azzal, hogy a hatalmas brüsszeli vízfej ellenére korlátozottak az uniós intézmények hatáskörei és erőforrásai, így például a Csalás Elleni Hivatal is csak a felszínt tudja kapargatni, amikor az EU-s pénzekkel kapcsolatos visszaéléseket vizsgálja. De azzal is, hogy a Bizottság általában megtorpan, amikor összuniós célok érdekében konfliktust kellene vállalni a tagállami vezetőkkel.

Részben ennek következménye, hogy nem sikerül uniós irányelvet elfogadni a közérdekű bejelentők védelméről vagy az információszabadságról és reménytelennek látszik egy erős EU-s ügyészség felállítása is. Az uniós szabályok megsértésére továbbra sem sikerült működő, értelmes szankciókat kitalálni, a büntetésként kiszabott bírságok miatt pedig az adófizetőkön csattan az ostor.

Olyan érveket is hallottunk már uniós berkekből, hogy jelenleg semmi szüksége nincs az uniós vezetőknek olyan ügyekre, hírekre, amelyekből kiderülne, hogy hol mennyi EU-s támogatást loptak el, mert ez csak tovább csökkentené az Unió iránti bizalmat, és az EU-ellenes erők malmára hajtaná a vizet.

Magyarország számára, az EU régi tagállamaihoz felzárkózni próbáló országként, kétségtelenül az EU által biztosított támogatások jelentik, jelentették a legnagyobb lehetőséget. A kezdetek óta több mint tízezer milliárd forint érkezett hozzánk, és még több ezer milliárd várható a következő években. Az utalások összege a jelenlegi fejlesztési ciklus végére nagyságrendileg megközelíti annak az összegnek a felét, amelyet Németország kapott a Marshall-terv keretében a második világháború után az ország újjáépítésére.

Elkeserítő belegondolni, hogy mekkora lehetőséget hagyott ki Magyarország az EU-s pénzek koncepciótlan és korrupt elköltésének köszönhetően – ahogy azt már a Miniszterelnökség által készíttetett tanulmány is elismeri. Nem túlzás azt állítani, hogy a következő generációk jövőjét kártyázták el az elmúlt 10-15 év politikai vezetői. Természetesen EU-s pénzek nélkül is volt és lett volna korrupció Magyarországon, de a lehetőségeket minden bizonnyal növelték az uniós pályázatok.

A jó cél ellenére megkérdőjelezhető, hogy összességében mennyire vált az ország hasznára ez az elképesztő mennyiségű pénz, amely leginkább a politikai és gazdasági elit felhizlalására, és számtalan, igazából szükségtelen beruházásra ment el, sokszor olyan fejlesztésekre, amelyek karbantartásába, működtetésébe beleroppannak az azért felelős intézmények.

Nem megalapozatlan az az érvelés, amely szerint a támogatások végső soron ahhoz vezettek, hogy a kormányok elkényelmesedtek, valódi gazdaságépítés helyett, inkább az EU lélegeztetőgépén éltek. Ez persze csak részben az EU hibája, ehhez kellettek a felelőtlen, önérdekkövető nemzeti kormányok is.

A magyar társadalmat hideg zuhanyként fogja érni, amikor elfogynak az EU-s források, és megszűnnek a még a minimális hatékonyság mellett is érvényesülő pozitív gazdasági hatások. A politikai-gazdasági klientúra villáiból, földjeiből és pénzszivattyúként használt cégeiből nem épülnek kórházak, iskolák és nem létesülnek olyan munkahelyek sem, amelyekből a következő generációk megélni, gyarapodni tudnának, és adóikkal, járulékaikkal fenntartanák az ország szociális létesítményét, infrastruktúráját.

Mi lesz veled, Európai Unió?

Március 23-án indult Brüsszel +/- című sorozatunkban azt szeretnénk körbejárni, mi közünk is van az Európai Unióhoz. Hogyan befolyásolhatja a hazai viszonyokat az uniós tagság, és mi, magyar állampolgárként milyen eszközökkel rendelkezünk az EU politikáinak alakítására.

Vitaindítónkat itt találod, az eddig megjelent cikkeket pedig itt.

Az elpazarolt, ellopott pénzek jó részének tehát búcsút mondhatunk, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne kéne azért tenni, hogy a jövőben ez máshogy legyen. Ehhez elengedhetetlen az Unió demokratikusabbá tétele, az Európai Parlament szerepének és azon intézmények körének növelése, amelyek mögött az uniós állampolgárok szavazatai állnak, illetve olyan vezetők irányítják őket, akik nem az egyes tagállamoktól függnek.

Erősíteni kell a döntéshozatalban való részvétel fórumait (ilyen pl. a részvételi költségvetés, a jogszabályok véleményezésének lehetősége), közérthetőbbé kell tenni az EU működését. Fontos irány, hogy alakuljanak ki európai pártok, erős, tagállamok feletti politikai együttműködések, amelyek kellő legitimitás esetén a tagállami politikai érdekek és a vállalati lobbik ellensúlyává válhatnak.

Bátorítani kell az EU-szintű civil kezdeményezéseket és együttműködéseket, amelyeknek sokkal hatékonyabban kellene kontrollálniuk a brüsszeli apparátust és az azt körülfonó cégeket, mint azt jelenleg teszik. Az Európai Unió történelmi lehetőség az európaiak számára. Itt az ideje, hogy éljünk vele.  

Léderer Sándor 

 

Ez a cikk is a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!
Támogass minket bankkártyával:

Ha PayPalen vagy banki utalással támogatnál minket, klikk ide!
A Mércét nem támogatják oligarchák vagy pártpénztárnokok, csupán egyszerű magánemberek. Ez biztosítja a függetlenségünket. Támogass minket rendszeresen havi 1000, 2000 vagy 5000 forint átutalásával, hogy még több ilyen cikket írhassunk, és még több emberhez juttathassuk el, mi történik valójában az országban!
Kattints, és olvasd el, mit értünk el a ti támogatásotokból az előző hónapban!
Kattints, és támogass minket, hogy a Kettős Mérce tovább működhessen!
korrupció Európai Unió brüsszel+/- Kettős Mérce vendégszerző 2017. 03. 30. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Je suis KFC-s munkavállaló Je suis KFC-s munkavállaló
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban  Újabb sztrájk jön az Operaházban 
  • Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját
  • A felrobbantott máltai újságírónő fia: “Háborúban állunk az állam és a szervezett bűnözés ellen, melyek megkülönböztethetetlenné váltak.” A felrobbantott máltai újságírónő fia: “Háborúban állunk az állam és a szervezett bűnözés ellen, melyek megkülönböztethetetlenné váltak.”
  • Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr7112384471

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard