Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

200 ezer elnyomottért sztrájkolnak: a Fidesz béremelési politikája csak a hatalom megtartását szolgálja

200 ezer elnyomottért sztrájkolnak: a Fidesz béremelési politikája csak a hatalom megtartását szolgálja

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2017. július 11. kedd, 19:19
munka sztrájk közszolgálat dolgozók Fidesz bérharc

A Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete sztrájkot hirdet 200 ezer közalkalmazott elmaradt béremelése miatt. Mindezt a kormány nagyszabású béremelési hullámának közepén, ami egyrészt érint minden dolgozót a minimálbér emelések miatt, másrészt a közalkalmazottak jelentős részét az életpályamodellek jelentette emelések miatt. Csakhogy a kormány célja nem a bérhelyzet rendezése, hanem a hatalom megtartása. És ez óriási különbség.

55547_copy_1_szakszervezet.jpg

Kép forrása: kamaraonline.hu

A kérdés, hogy mi alapján dőlt el, hogy kik azok, akik a minimálbér emelésen kívül nem érdemelnek fizetésemelést az állami szférában, és milyen hatással bír így a béremelési politika. Ennek megvizsgálásával egyértelművé válik, hogy

ez a béremelési stratégia nem az egyre jobban elszegényedő és lecsúszó (állami) dolgozói osztály életének javítását szolgálja, csak a hatalom megtartását.

A béremelések ellenére is nálunk a legolcsóbb a munkaerő a régióban, ezzel pedig a kormány inassorsot szán Magyarországnak a világgazdaságban/globális munkamegosztásban. A nyugati, és főleg a német ipar kiszolgálására szabja a munkatörvénykönyvét, az adórendszert, és a közoktatás átalakításával már a jövő generációk lehetőségeit is ennek érdekében korlátozza.

Ahhoz hogy megértsük, mi volt a kormányzat célja, meg kell ismerni a béremelések módját és hatását. A közalkalmazottak béreit a jövőben életpálya-modellek alapján, fokozatosan emelik. Ez érinti az évek óta egyre rosszabb helyzetben lévő tanárokat és egészségügyi dolgozókat. Ezzel egyelőre sikerült a kedélyeket lecsillapítani, az utóbbi évek konfliktusainak (Tanítanék Mozgalom, Sándor Mária mozgalma) élét elvenni.

Ám a közalkalmazottakat tömörítő Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) épp ezért az eddigieknél szélesebb körben hirdetett sztrájkot július 17-re. Ennek oka, hogy a kormány nem egyenlő módon értékeli a központi igazgatás dolgozóinak munkáját. Az MKKSZ sztrájkja a közfoglalkoztatottak több csoportját is érinti: az állami intézményekben kisegítő munkát végzőkét, a Magyar Államkincstár és az önkormányzatok dolgozóit. Közös bennük, hogy az életpálya modellekből kimaradtak, a bérüket kilenc éve nem emelték. A fizetések vásárló ereje ez idő alatt (a 2008-as válság óta) 30-40 százalékkal csökkent, a hasonló munkákat ellátók bére a versenyszférában pedig jelentősen magasabb. A bérekre itt viszont csak a minimálbér emelések vannak hatással.

szazalek-banner-anim2.gif

Iratkozz fel hírlevelünkre:
Kövess minket Facebookon:

Az elkeserítő bérhelyzettel sikerült elérni, hogy a közszférában is jelentős munkaerőhiány lépjen fel, a bürokrácia csökkentés helyett pedig a kormány eredménye az, hogy az államgépezet fenntartása jelenleg egy folyamatosan túlterhelt és alulfizetett dolgozói réteg feladata. Hasonlóság az is, ahogy a minimálbér emelés kifejti hatását: a bérek az alul lévők esetén nőnek, a közép és felső szinteken (a tapasztaltabb, képzettebb, fontosabb pozíciót betöltők esetén) azonban nem változnak. A pályakezdők fizetése ugyanakkora, vagy legalábbis megközelíti a több évtizede dolgozókét. Ennek hatása drámai lehet: a bérkülönbségek összenyomásával a munkahelyi viszonyok egyenlőtlenné válnak, a felsőbb szinteken csökken a motiváció, romlik a morál. Ez többek között ahhoz vezet, hogy a képzett munkaerő kiáramlik a közszférából, a munkakörök betöltése ezért komoly feladattá válik, főként az önkormányzatoknál.

Az önkormányzat olyan intézmény, ami a problémákkal helyi szinten találkozik, és azokra (ideális esetben) a lehető legtöbb információt birtokolva tud reagálni. A települések (bizonyos mértékű) önállóságukat ezen keresztül gyakorolják, a helyi ügyeket ezek az intézmények látják el. A bérhelyzet itt a következő: közel 30 ezer dolgozó nem kapott emelést 2008 óta. Ugyanezen idő alatt a járási hivatalok (melyek az önkormányzati szint felett vannak) dolgozói kiérdemelték a kormány elismerését, ami fizetésemelésben nyilvánult meg.

Nem véletlen a kormány ellenállása az önkormányzati dolgozókkal szemben, hiszen a járási rendszer kiépítésének célja az önkormányzatok jelentéktelenné tétele.

Ez tökéletesen illeszkedik a központosító politikába, aminek eredménye a tovább duzzadó bürokrácia és a hatékonyság csökkenése. A döntési joggal járó hatalmat a helyi szintről egy magasabb, a központi hatalomhoz közelebb álló szintre helyezik át, ezzel az önkormányzatiságot, a helyi függetlenséget csorbítva. Ebben a helyzetben nem meglepő tehát, hogy az önkormányzati dolgozók már tavaly is sztrájkoltak, az azt megelőző tárgyalási folyamat ugyanis kudarcba fulladt, a helyzetet kezelő Rogán Antal úgy „oldotta meg” a problémát, hogy inkább nem is válaszolt. Ez a sztrájk tehát nem érte el a célját, a kívánt béremelés nem valósult meg.

A történet másik fontos szereplője, a Magyar Államkincstár a központi igazgatás egyik legfontosabb szerve, megfelelő működése elengedhetetlen az államgépezet működéséhez. Többek között itt történik a költségvetés nyilvántartása, kezelése, a pályázatok nyilvántartása, a családtámogatások intézése, és az állami dolgozók bérszámfejtése. Az önkormányzati, közoktatási és közegészségügyi szektorral szemben itt korábban nem voltak sztrájkok, erre a jogszabályi keretek kevés lehetőséget is adnak. Lázár János a Kormányinfón azt üzente „jól gondolják meg, hogy sztrájkolnak-e” az Államkincstár dolgozói... A sztrájkot ugyanis nem tartja megengedhetőnek, mivel az intézmény működése kritikus fontosságú, kockáztatni azt szerinte nem szabad. Ez a kijelentés mentes az együttérzéstől (és még valószínűleg törvénysértő is), de még nagyobb baj, hogy a helyzet teljes félreértéséről tanúskodik.

Látni kell, hogy a Magyar Államkincstár működését igazán a kilenc éve elmaradt béremelések, a munkaerőhiány és a munkahelyi környezet romlása veszélyeztetik. Csepreghy Nándor (aki már korábban világossá tette, hogy fogalma sincs a közszféra helyzetéről) kijelentette, hogy „a kormány nem enged a zsarolásnak”. Ez tehát az a szellem, amiben gondolkodnak és véleményt alkotnak a polgári Magyarország új urai, amikor szembe kerülnek az Államkincstár dolgozóival.

Ezért is fontos, hogy egyértelműen szolidaritásunkat fejezzük ki az állami dolgozókkal szemben, nem engedve a lejárató, megfélemlítő kormányzati kommunikációnak.

A közalkalmazottak sztrájkja fontos, nem elég egyszerű bérvitáknak tekintenünk, a kiváltó okok és a kormányzat hozzáállása a problémához ugyanis tökéletesen mutatja: a Fidesz az állami dolgozók helyzetének javítását aljas bűvésztrükké silányítja. A kormány megtagadja az érdemi tárgyalás lehetőségét a dolgozóktól, majd amikor azok a megcsonkított sztrájkjogaikkal próbálnak élni, arra a kormányzat arroganciával és fenyegetéssel reagál. Ez tükrözi a Fidesz-kormányzat demokratikusságát: párbeszédre még az általuk is fontosnak vélt dolgozókkal is képtelenek.

Csakhogy a növekvő egyenlőtlenségek, a lecsúszás veszélye sebeket hagy a magyar társadalom testén, az egyre erősödő idegengyűlölet, a mérgező nacionalizmus, és a jóléti sovinizmus térnyerésének a gazdasági helyzet nyújtott táptalajt, a kormányzati propaganda ezért lehetett ilyen hatásos.

Ami pedig nem változik: az alacsony bérek nagyon komoly gazdasági-társadalmi problémákat okoznak, és erre megoldás kell – de olyan béremelési politika, ami csak a hatalom megtartását szolgálja, nem lehet az.

A baloldalnak ki kell állnia a kiszámítható, igazságos béremelések mellett, ennek markáns képviselete nélkül egy párt nem képviselheti sokak érdekét.

Egyértelművé vált, hogy egy nemzet társadalmi és gazdasági problémáit nem lehet csak választások előtt végrehajtott, elkapkodott béremelésekkel és pénzosztásokkal megoldani. A magyar szakszervezeti helyzet rossz, a körülmények pedig egyre kedvezőtlenebbek. Ennek ellenére láthatjuk, hogy azok a sérelmek, amiknek hangot adnak ezek a szervezetek, nem egyéniek. Ezek a gondok a dolgozók széles rétegeit érintik, a szakszervezeti válasz pedig a párbeszéd, a szolidaritás és az összefogás. Ezek azok a válaszok, amik alternatívát jelenthetnek a gyűlölettel, a megosztó nacionalizmussal szemben, és amikkel lehetséges egy új rendszerváltás.

Kemény Bence

Ez a cikk is a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!
Támogass minket bankkártyával:

Ha PayPalen vagy banki utalással támogatnál minket, klikk ide!
A Mércét nem támogatják oligarchák vagy pártpénztárnokok, csupán egyszerű magánemberek. Ez biztosítja a függetlenségünket. Támogass minket rendszeresen havi 1000, 2000 vagy 5000 forint átutalásával, hogy még több ilyen cikket írhassunk, és még több emberhez juttathassuk el, mi történik valójában az országban!
Kattints, és olvasd el, mit értünk el a ti támogatásotokból az előző hónapban!
Kattints, és támogass minket, hogy a Kettős Mérce tovább működhessen!
munka sztrájk közszolgálat dolgozók Fidesz bérharc Kettős Mérce vendégszerző 2017. 07. 11. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban? A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
  • Je suis KFC-s munkavállaló Je suis KFC-s munkavállaló
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban  Újabb sztrájk jön az Operaházban 
  • Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak
  • Túlélhet-e az alternatív színtér? - A budapesti éjszakai élet nehézségei Túlélhet-e az alternatív színtér? - A budapesti éjszakai élet nehézségei

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr5912657675

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard