Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Nem szívás, csak sztrájk: az önkormányzati dolgozók ma a bérükért küzdenek

Nem szívás, csak sztrájk: az önkormányzati dolgozók ma a bérükért küzdenek

DiószegiHorváthNóra
Tetszik
0
2017. július 17. hétfő, 8:16
munka önkormányzat sztrájk szakszervezet béremelés dolgozók bérek bérharc

Vegyes érzelmekkel futhatunk neki a mai napnak: bár a múlt héten úgy tűnt, hogy jelentős eredményeket sikerült elérni a közigazgatáson belül a bérharc terén, továbbra is maradt olyan terület, ahol óriási a feszültség. Ma reggel 8 és 10 óra között több mint száz önkormányzat dolgozói tartanak figyelmeztető sztrájkot. Kérdés, milyen eséllyel?

o1_focuspoint_926x504.jpg

Csak az idei évben több mint 150 munkavállaló hagyta el a vízügyi területet, elsősorban azért, mert az ágazati bérek mintegy 35 százalékkal maradtak el a magyarországi bruttó havi átlagkeresethez képest. Jó hír volt tehát, hogy a múlt hét közepén a kormány egy kétütemű, 15-15 százalékos béremelést ígért be a dolgozóknak. 4000 munkavállalót érint az intézkedés, a vízügyben dolgozó közalkalmazottak így eltekintettek a sztrájktól.

Ugyanígy feladták a sztrájkot a Magyar Államkincstár munkavállalói is, miután a hivatal vezetése és a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) tárgyalásos bérrendezésben állapodott meg. Az Államkincstár vezetősége vállalta, hogy együttműködik a szakszervezettel, és külön bizottságot hoz létre a béren kívüli juttatások növelése és a bérrendezés érdekében. A megállapodás értelmében július elsejétől átlagosan 25 százalékos béremelésre számíthatnak az ágazatban dolgozók.

Ma reggel 8 és 10 óra között mégis lesz sztrájk: az önkormányzati dolgozók ugyanis hiába bíztak abban, hogy követeléseik a vízügyesek és az államkincstári dolgozók esetéhez hasonlóan, a közös nyomásgyakorlás erejével megoldódik.

Mostoha terület az önkormányzati dolgozóké: 2016-ban két alkalommal is sztrájkoltak, kézzel fogható eredmény nélkül. Akkor még Rogán Antal tárgyalt a szakszervezettel, ám érdemi választ a felvetéseikre nem kaptak. Az ágazatban dolgozók bére 9 éve(!) nem emelkedett, az áldatlan állapot miatt pedig (érthető módon) állandósult a szakemberhiány. 2015-ben vált igazán feszültté a helyzet, amikor a kormány egy új törvénnyel kívánta rendezni a közszolgák bérét (minek érdekében egységes állami tisztviselői kart hoztak létre), csakhogy ebből a körből kizárták az önkormányzati dolgozókat – mondván, hogy az ő bérükhöz nekik nincs közük, azt az önkormányzatok dolga rendezni.

Ezt végül egy tavaly megnyílt jogszabályi lehetőségnek köszönhetően 303 önkormányzat saját adóerejére alapozva – ilyen-olyan mértékben – meg is tette, és emelte saját tisztviselői illetményalapját, de a területen dolgozó 17.282 ember (58 százalék) bére továbbra is, lassan egy évtizede változatlan.

szazalek-banner-anim2.gif

Iratkozz fel hírlevelünkre:
Kövess minket Facebookon:

Talán érthető az is, hogy így még tovább nőtt a feszültség: míg egyes önkormányzatok találtak lehetőséget arra, hogy saját munkavállalóik bérét valamilyen mértékben rendezzék, másoknak ez a lehetőség sem adatott meg. Az ágazaton belüli egyenlőtlenségek igazságtalansága épp ezért sürgeti a helyzet egységes, mindenkire kiterjedő rendezését. Csakhogy az önkormányzatok jelentős része láthatóan nincs abban a helyzetben, hogy önerejéből finanszírozza meg a bérrendezést, míg a kormány láthatóan nem tekinti elsődleges fontosságúnak a kérdést.

Nemzetközi összehasonlításban sem állunk túl jól. A Policy Agenda kiszámolta, hogy a V4-ek országai közül Magyarország teljesít a legrosszabbul A nettó bérek a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás területén 17 százalékkal alacsonyabbak, mint Szlovákiában; 18 százalékkal kisebbek, mint Lengyelországban; és 22 százalékkal maradnak el a csehországiaktól. Ennél is rosszabb a helyzet Romániával összehasonlítva a magyar adatokat. Nettó értéken, euróban átszámolva 6 százalékkal kisebb a magyar bér, mint a román. Úgy, hogy 2010-ben még 34 százalékkal magasabb volt nálunk a nettó, mint a románoknál!

Az MKKSZ lassan három éve változatlan követelésekkel küzd a bérhelyzetért: idén októbertől 25 százalékos bérkiegészítést követelnek, aminek 2018. januártól be kell épülnie az alapbérbe. Erre épülne a jövőre esedékes béremelés, amelynek el kell érnie a bérminimum 12 százalékos emelkedésének mértékét, és ezt zárná a harmadik évben, 2019-ben további 7 százaléknyi béremelkedés. Amennyiben ezt nem sikerül elfogadtatni, az MKKSZ járható útnak látja azt is, hogy a kilenc éve változatlanul 38.650 forintnyi illetményalapot 2018. január 1-től 60.000 forintra emeljék.

És hogy mire számíthatnak mindebből az önkormányzati dolgozók? Sok jóra az eddigiek alapján biztosan nem. Az még csak hagyján, hogy a jelenlegi tárgyalások során folyamatosan falakba ütköznek, s immár nem is miniszteri szinten folynak a tárgyalások. Orbán Viktor a minap levélben arról tájékoztatta a szakszervezetet, hogy a kapcsolattartással Kovács Zoltán területi közigazgatásért felelős államtitkárt bízta meg...

És akkor abba már bele se gondoljunk, mit sugalltak Lázár János szavai, aki a múlt heti Kormányinfón a következő baljós kijelentéssel figyelmeztetett: „jól gondolja meg a szakszervezet, hogy sztrájkol-e.”

Az minden esetre beszédes lehet, hogy az ágazatban dolgozók bérhelyzetének rendezésére szolgáló fedezet egyáltalán nem szerepel sem az idei, sem a 2018-as állami költségvetésben.

Mindezek után pénteken eredménytelenül zárult az egyeztetés a szakszervezet képviselői és Felkai László helyettes államtitkár között, az álláspontok nem közeledtek érdemben egymáshoz.

Jön tehát a mai, 2 órás figyelmeztető sztrájk. Melyben több mint 100 önkormányzat több mint 6000 dolgozója vesz részt. Ezeken a helyeken az ügyintézés szünetel, de a sürgős esetekkel azért foglalkoznak majd.

Egészen sajnálatos, hogy a sajtó sok esetben a lakosság oldaláról közelíti meg a kérdést, mintha ez a kétórás munkabeszüntetés mindannyiunk életét meghatározó módon blokkolná le, s nem egy jogos követelésről lenne szó, melyben a tarthatatlan állapot megoldására szolgáló egyetlen nyomásgyakorló eszköz immár csak a sztrájk maradt.

Csak néhány példa a sajtóból:

„Hétfőn ne akarjon ügyeket intézni”
„Ha hétfőn intézne bármi hivatalos ügyet, az szívás lesz”
„Felejtsd el, hogy bármit elintézel az önkormányzatnál”
„Sztrájk béníthatja meg a hétfő reggelt„

Márpedig a munkavállalók tisztességes bérezése nem úri passzió, hanem alapja egy jól működő gazdaságnak és egy tisztességes társadalomnak. Az, hogy a magyar állam lassan egy évtizede tűri, hogy köztisztviselői megalázó bérekért dolgozzanak, elfogadhatatlan. Az pedig, hogy maga a kormány szítja tovább a feszültséget azzal, hogy az állami, kormányzati és önkormányzati tisztviselők helyzetét különféle módokon kezeli, az ágazaton belül egyesek bérét emeli, másokét pedig nem (s mindeközben a felelősséget hárítja), felelőtlenség.

Ez a két óra, ma reggel 8 és 10 között egy 9 éve tartó, egyre súlyosabb helyzet láthatóvá tételére szolgál. Ahelyett, hogy megbénulásról, szívásról elmélkednénk, jusson eszünkbe, hogy ebben a bődületes méretűre duzzasztott bürokratikus rendszerben is joga van mindenkinek tisztességes bérekért dolgozni, főleg akkor, ha közszolgaként (mely elnevezés már önmagában is dehonesztáló) mindeddig a sor végére volt kényszerítve.

Gyors, de tartós, az ágazatban dolgozó minden munkavállalót egyformán érintő megoldásra van szükség ahhoz, hogy a feszültségeket rendezni lehessen, hogy élhető bérekért dolgozhassanak mindazok, akikről 9 éve következetesen elfelejtkezik a rendszer.

Ez a cikk a Ti támogatásotok nélkül nem készült volna el.

A Kettős Mércét nem segítik oligarchák, pártok, nincs reklámbevétele nagy cégektől, a ti támogatásotoknak köszönhetően működik! Ez biztosítja a Mérce függetlenségét.

Kattints és támogasd havi 2000, 5000 vagy 10 000 forinttal a Mércét, és támogatásoddal erősítsd meg a független médiát Magyarországon!

Támogass minket egyszerűen bankkártyával:

Támogatom!

Más támogatási lehetőségekért és több infóért kattints ide.

munka önkormányzat sztrájk szakszervezet béremelés dolgozók bérek bérharc DiószegiHorváthNóra 2017. 07. 17. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Újabb sztrájk jön az Operaházban  Újabb sztrájk jön az Operaházban 
  • Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak
  • Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját
  • Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége
  • A szélsőjobb egyszer már csúnyán megbukott Ausztriában, kérdés, hogy kapnak-e újabb esélyt? A szélsőjobb egyszer már csúnyán megbukott Ausztriában, kérdés, hogy kapnak-e újabb esélyt?

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr5912668923

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard