Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Beterelnék a diákokat a szakképzésbe, de a cél pont nem az, hogy a helyzetükön javítsanak

Beterelnék a diákokat a szakképzésbe, de a cél pont nem az, hogy a helyzetükön javítsanak

DiószegiHorváthNóra
Tetszik
0
2017. július 18. kedd, 10:01
oktatás szakképzés pölöskeiné

Pölöskeinéről akkor hallottunk érdemben utoljára, amikor eltávolították a Klik éléről. Bár persze az sem volt megoldás a rosszul központosított oktatási rendszer problémáira (a Klik regnálása alatt ugyebár csak kisebb részekre bomlott, de el nem tűnt…), legalább gondolhattuk, hogy egy szakemberrel kevesebb ül olyan pozícióban, ahol csak ront a helyzeten. Pölöskeiné viszont bebizonyította, hogy új posztján is hasonló vehemenciával tevékenykedik.

04_poloskeine_hz-600x400_0_1.jpg

kép: magyaridok.hu

Pölöskei Gábornéról többnyire annyit szoktunk tudni, hogy ő is a családbarát kormány egyik jó magasra ültetett embere, Áder János húga. Aztán ő lett a 2013 óta fennálló Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) leggyorsabban leváltott elnöke is (két elődje másfél-másfél évig bírta, ő egy évig sem vezethette a csúcsintézményt, igaz, a botrányok sem kerülték el). Persze nem hagyták az út szélén, a szintén menesztett Odrobina László szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár helyére ültették be.

Most megmutatta azt is, ezen a poszton mennyire elemében van.

„...úgy gondolom, hogy a szakképzés a gazdaság igényeire kell hogy fókuszáljon, és nem elsődleges feladata a hátránykezelés. A hátrányos helyzetű gyerekek helyzetének javítása következmény. Nem mindegy, hogy mi a cél és mi a következmény. A cél a gazdaság igényeinek kielégítése, és ezért jó helyen van itt az oktatás” 

-  nyilatkozta a minap a jó Pölöskeiné.

szazalek-banner-anim2.gif

Iratkozz fel hírlevelünkre:
Kövess minket Facebookon:

Mi a baj ezzel az érveléssel?

Elsősorban természetesen az, hogy az oktatásnak (mindegy, milyen oktatásról beszélünk) csak és kizárólag a gyerek érdekeit kell a legfontosabbként kezelnie. A gyerek: őt oktatjuk, őt készítjük fel az életre, az ő tudását bővítjük, ő áll a fókuszban. Gyerek, gyerek, gyerek. Minden más másodlagos. Mert ha a cél az, hogy a gyerek jó minőségű oktatásban részesüljön, annak lesz következménye az, hogy megtalálja a helyét a társadalomban és a gazdaságban is.

Természetesen tisztában vagyunk vele, hogy jelen kormány számára az esélyegyenlőség, a hátrányos helyzet leküzdése nem kiemelten fontos szempont – bírálják is ezért eleget. Na, nem mintha ez foglalkoztatná őket, de azért tény: a tankötelezettség korhatárának csökkentése, az állami iskolák alulfinanszírozása és központosítása, az egyházi iskolák túlfinanszírozása, a tankönyvhasználat korlátozása, a szegregáció eltűrése és bebetonozása mind-mind egy irányba mutatnak...

Ma az iskola Magyarországon nem az az intézmény, amelyben minden gyerek egyenlő esélyekkel indul, ma az, hogy hol születik, alapvetően határozza meg azt, hogy ki hol, milyen intézményben tanul (vidéken vagy fővárosban, gimnáziumban vagy szakképzésben), ez pedig azt, hogy milyen életpályát választhat magának.

És ez nincs így jól. Az intézményrendszer egyre kevésbé átjárható, a továbbtanulási esélyei közel sem azonosak egy gimnáziumban érettségiző diáknak és annak, aki szakiskolában tanul.

Miért?

Mert a szakképzést, mint olyat, egészen módszeresen verte szét a kormány. A folyamatos átszervezések, a forráskivonás, a bizonytalan kilátások hatására egyre kevésbé vonzó ez az intézménytípus (és akkor most már az idei érettségi-botrányt is számítsuk ide) – ezt a problémát pedig természetesen egy felülről kényszerített, keretszámokkal a szabad iskolaválasztást korlátozó javaslattal igyekszik „orvosolni” az oktatási kormányzat.

A Nemzetgazdasági Minisztérium számára érthető módon nem annyira kedvező folyamatokat egy ideje igyekeznek – legalábbis szóban – megfordítani, Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke (s mint ilyen, nyilván érdekelt az egyes szakmák felfuttatásában) durcás kisgyerekhez méltó érveléssel igyekszik időről időre elhinteni, hogy igenis a gimnáziumokat be kellene zárni, és hogy rossz beidegződés, ha a szülő azt hiszi, egy érettségivel a gyereke előtt minden ajtó nyitva áll.

Csakhogy ez persze nem így működik: míg Parragh és az oktatási kormányzat számára puszta számok és statisztikai sorok ezek a gyerekek (csak a miheztartás végett: az elmúlt 5 évben 84 ezer diák esett ki végzettség nélkül a szakképzésből), valójában pont ők azok, akik zálogai lehetnek a (vágyott) gazdasági fellendülésnek.

Pölöskeiné azonban rávilágított arra, mitől is válik igazán embertelenné ez a rendszer: mert az nem cél, maximum járulékos következmény, hogy a hátrányos helyzetű gyerekek helyzete javuljon.

Az egész szemlélet rossz. A gazdasági fejlődés záloga nem az, hogy értelmetlen módon beterelünk gyerekeket egy olyan oktatási intézménytípusba, ami semmilyen garanciát nem ad arra, hogy a végén valóban jól jöhetnek ki belőle.

Hol vannak azok a számok, amelyek igazolják, hogy valóban értelmes életpályát fog tudni adni ez a végzettség a fiataloknak? Hol látjuk azokat a makrogazdasági folyamatokat, melyek átstrukturálják a munkaerőpiacot, és biztos (tehát vonzó) elhelyezkedést garantálnak számukra? Egyáltalán mi a garancia arra, hogy az amúgy sem túl jó színvonalú szakképzés valóban versenyképes tudást biztosít majd nekik? És ha már itt tartunk: ha van versenyképes tudás, mi garantálja, hogy a fiatalok sok más társukhoz hasonlóan nem külföldön akarják majd kamatoztatni azt? Vagy netán röghöz kötik majd őket (is)?

Szóval sántít ez az egész érvelési rendszer, mégis azt látjuk, hogy be van akadva a lemez, Parragh után Pölöskeiné is ódákat zeng a szakképzésről (Pölöskeiné ráadásul uniós pénzek elköltését lengeti be, mint mézesmadzagot…).

Az persze más kérdés, hogy Pölöskeiné ráadásul kimondja azt, ami amúgy 2010 óta egyre nyilvánvalóbbá válik.

Az oktatás számukra nem arról szól, hogy minden gyerek a képességeinek és igényeinek megfelelő legjobb színvonalú oktatást kaphassa meg. Hanem kísérletek sora, folyamatos bizergálása egy állandóságot igénylő rendszernek, amiben ide-oda pakolgatják a diákokat, egyre jobban leterhelik őket, miközben egyre messzebb kerülnek attól a bizonyos versenyképes tudástól, ami a jövőjüket garantálná.

S hogy ebben az amúgy is ezer sebből vérző rendszerben ne a hátrányos helyzetű gyerekek helyzetének javítása legyen a cél (maximum kétes kimenetelű következmény)? Ezzel mégis mit akart mondani a szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár? Felelőssége teljes tudatában?

Az oktatás célja mindig az (kéne, hogy legyen), hogy egy gyerek számára megadja a lehetőséget képességei kibontakoztatására. Egy igazságos és esélyegyenlőségre építő oktatási rendszerben pedig épp ezért a hátrányos helyzet leküzdése kiemelten fontos cél (kell, hogy legyen). Ez ugyanis a záloga annak, hogy gazdaságilag is fejlődőképes országot és nem szélsőségesen egyenlőtlen társadalmat építhessünk magunk köré. Egy olyan országot, melyben mindenki megtalálhatja a számára örömöt jelentő munkát, vagy legalább a megélhetését. Nem a gombhoz kell varrni a kabátot, nem a ló elé kell fogni a kocsit.

A hátrányos helyzetű gyerekek száma egyre nő az országban – nem függetlenül attól, hogy a kormány gyakorlatilag elengedte a leszakadók százezreinek a kezét. Gazdasági fejlődést viszont csak akkor várhatunk, ha versenyképes tudású fiatalok megfelelő munkaerő-piaci körülmények közé léphetnek ki az oktatásól. Jelenleg egyik feltétel sem adott: a munkaerőpiac ezer sebből vérzik, de versenyképes tudással sem állunk túl jól, pláne nem a szakképzésben.

Épp ezért ijesztő az, amit most látunk: félő, hogy erőből terelnek majd diákokat a szakképzésbe, ami erre nincs felkészülve. Márpedig ez nem csak a szabad iskolaválasztás korlátozása, nem csak az igazságos és esélyegyenlőségre építő oktatási rendszer (újbóli) szembeköpése, de bizonytalan kimenetelű kísérlet is, egy teljes generációnyi gyerek életével. Amit egyetlen kormány sem engedhet meg magának, felelőssége teljes tudatában.

Ez a cikk a Ti támogatásotok nélkül nem készült volna el.

A Kettős Mércét nem segítik oligarchák, pártok, nincs reklámbevétele nagy cégektől, a ti támogatásotoknak köszönhetően működik! Ez biztosítja a Mérce függetlenségét.

Kattints és támogasd havi 2000, 5000 vagy 10 000 forinttal a Mércét, és támogatásoddal erősítsd meg a független médiát Magyarországon!

Támogass minket egyszerűen bankkártyával:

Támogatom!

Más támogatási lehetőségekért és több infóért kattints ide.

oktatás szakképzés pölöskeiné DiószegiHorváthNóra 2017. 07. 18. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban? A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
  • A német liberálisok nagy visszatérése A német liberálisok nagy visszatérése
  • A szélsőjobb egyszer már csúnyán megbukott Ausztriában, kérdés, hogy kapnak-e újabb esélyt? A szélsőjobb egyszer már csúnyán megbukott Ausztriában, kérdés, hogy kapnak-e újabb esélyt?
  • Túlélhet-e az alternatív színtér? - A budapesti éjszakai élet nehézségei Túlélhet-e az alternatív színtér? - A budapesti éjszakai élet nehézségei

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr4912671507

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard