Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Három érv, hogy miért ne mossuk össze Orbán rendszerét Kádáréval

Három érv, hogy miért ne mossuk össze Orbán rendszerét Kádáréval

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2017. augusztus 31. csütörtök, 9:28
kádár mkkp momentum NER

Az Orbán-rezsim értelmiségi hátterű ellenzékében mintha konszenzus lenne arról, hogy a jelenlegi kormány a Kádár-rendszert akarja visszaállítani. A Momentum 1948-1989 közti utcanévtáblákkal fogadja az Orbánnal találkozó Putyint, az MKKP az iskolaigazgatók elleni kormányzati bosszúhadjáratra reagál úgy, mintha az a „szocialista oktatás” visszatértét jelentené, prominens író nyilatkozik arról a hvg.hu-nak, hogy „Újra Kádár-kor van”. Bármennyire sokat halljuk mostanában, ez a párhuzam nem csak hamis, hanem az ellenzéknek politikailag is káros, mivel rosszul írja le a rendszer természetét, és egy szűk értelmiségi csoportot leszámítva nem találhat visszhangra. De miért is nem érdemes Orbánt Kádározni?224421_lenin_korut.jpg

kép: 24.hu

1. Orbán politikájának eredete és lényege az antikommunizmus

Az Orbán-rezsim ellenzéki diagnosztikájában a leggyakrabban elkövetett hiba, hogy nem veszi komolyan azt, amit Orbán állít saját magáról és rendszeréről. Márpedig a miniszterelnök egy szóval sem említette, hogy szimpatizálna a Kádár-korszakkal, vagy általában véve bármilyen kommunista vagy szocialista rendszerrel. Bár a retorikában az utóbbi években valóban a liberalizmus vette át a főellenség szerepét a kommunizmustól, a rendszer teremtéstörténetében és törzsszavazói bázisában továbbra is az antikommunizmusé a főszerep.

És nem is arról van szó, hogy Orbán valójában kommunista, csak titkolja.

Az a 1,5 millió szavazó, aki tűzön-vízen át Orbánra szavaz, éppen azért tesz így, mert őbenne látja egy egyenlősítő rendszer visszatértének a legnagyobb gátját.

Emiatt szavaznak rá a budai villanegyed rettegő nyugdíjasai, vagy az a sikeres  50-es korosztály, akinek a politikai ébredése az 1980-as évekre esett, és aki a haldokló Kádár-rendszerben látta fiatalkori előrejutásának kerékkötőjét. Ez volt az a réteg, akinek Orbán az egykulcsos adóval vagy a nemzeti középosztályt támogató családpolitikájával is igen sokat segített.  

2. Orbán demokratikus választáson került hatalomra

Orbán Viktor, ellentétben Kádár Jánossal, nem szovjet tankokon érkezett a hatalomba. Könnyen lehet, hogy azóta veszélyesen közel sodorta az országot Moszkvához, de igenis számít, hogy belső politikai folyamatokat kihasználva, a magyar nép demokratikus választásokon kifejtett akarata útján került kormányra.

Persze kérdés, hogy 2010-ben mire adott felhatalmazást a nép, és azt is fontos észben tartani, hogy 2014-ben kevesebben szavaztak a FIDESZ-re mint az elveszített 2002-es választáson. 2014-ben már csak az új választási rendszer és az ellenzék megosztottsága eredményezett 2/3-ot. De az tény marad, hogy a FIDESZ belföldi erőforrásokra építve ragadta meg 2010-ben a hatalmat, és az ellenzéknek sok fejtörést okoz, hogy hogyan lehet csupán belső erőforrásokra támaszkodva visszaépíteni a demokráciát.

Az Orbán-rendszer hatalomgyakorlási technikái is igen távol állnak a Kádáréitól: sokkal inkább épülnek a demokratikus szabályok eltorzítására mint azok teljes eltörlésére. Sokkal inkább a pereskedésre és a bulvármédia lejáratókampányaira mint a munkásőri és titkosrendőri erőszakra.

3. Kádárék nem maguknak kapartak

Ha a hatalomra jutás módja és a hatalomgyakorlás technikái az a terület, ahol még a 2017-es Orbán-rendszer is eltörpül Kádárék bűneivel szemben, akkor az állam és a gazdasági érdekcsoportok viszonya az a terület, ahol Orbánék jóval a kádári szint alatt teljesítenek. A kádári szocializmus mai fejjel alig felfogható paradoxona éppen az volt, hogy amíg a kisemberek korrupciójának a társadalmi béke érdekében tág teret engedett (fusizás, hálapénz, seftelés, gyári lopások), addig az állam vezetői alig gyarapították gazdasági hatalmukat a politikai hatalmukra építve.

Persze, a káderek jobban éltek mint az átlagember, de a rendszer jellegéből fakadt, hogy gyárak, cégek vagy földbirtok nem volt a tulajdonukban és offshore bankszámláik se igen akadtak. Nem is lehetne nagyobb az ellentét a mai rendszerrel, ahol az államnak a nemzeti oligarchák gazdagítása lett az elsődleges feladata.

Az állam fő célja, hogy minél több magyar (és holland, skandináv vagy német) adófizetői pénzt pumpájlon az újfeudális elit számláira.

Ráadásul: Hogy nő meg így Orbán ellenzéke?

Orbán 2010 óta nem kádári szocializmust, hanem egy tekintélyelvű, gazdagoknak kedvező félig feudális-félig kapitalista rendszert épít. Az új ellenzéki erők csak veszíthetnek azzal, ha kritikájukba belekeverik a párhuzamot a jelenlegi és az 1956 és 1989 közötti rendszer között.

Egy ilyen stratégia nem csak a fenti érvek miatt problémás, hanem azért is, mert a győztesek és az erősek oldalára sodorja a fiatal ellenzéki pártokat, ugyanoda ahol a FIDESZ is elhelyezkedik. A Kádár-rendszer ekézése ugyanis sokak fejében automatikusan összekapcsolódik a szegény- és idősellenességgel.

2010-re eljutottunk oda, hogy még talán a Jobbik volt az egyetlen párt, amely képes volt valamennyire hitelesen megszólítani a rendszerváltás veszteseit, és jelenleg az MSZP kevés sikerrel küzd, hogy visszaszerezze ezeknek az embereknek a bizalmát. A Jobbik korosztályi összetétele pedig azt is jelzi, Magyarországon mennyire sok fiatal is a rendszerváltás vesztesének tartja magát.

Hiba lenne az új ellenzéki pártok részéről, ha nem próbálnák megszólítani és visszahódítani ezeket a rétegeket. Nem arra gondolok, hogy be kellene hódolni a kádári nosztalgiának, hanem csak arra, hogy hamis történelmi  párhuzamok helyett a globalizáció veszteseiért is kiálló pozitív alternatívát lenne érdemes nyújtani az Orbán-rendszerrel szemben.

Szabó Imre

Ez a cikk a ti támogatásotokból készült el.

A Mérce cikkeit ingyen olvashatjátok, de nem ingyen készülnek, hanem a ti támogatásotokból és a mi munkánkból! A Mércét nem támogatják pártok, oligarchák, hanem 100%-ban az olvasók hozzájárulásából működik, ez biztosítja a függetlenségünket, és pont ezért csak akkor maradhatunk fenn, ha te is beszállsz!

Kattints és támogasd a Mércét rendszeres havi 2000, 5000 vagy 10 000 forinttal, hogy tovább működhessen és még jobb lehessen!

Támogass minket egyszerűen bankkártyával:

Támogatom!

Más támogatási lehetőségekért és több infóért kattints ide.

kádár mkkp momentum NER Kettős Mérce vendégszerző 2017. 08. 31. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját
  • A felrobbantott máltai újságírónő fia: “Háborúban állunk az állam és a szervezett bűnözés ellen, melyek megkülönböztethetetlenné váltak.” A felrobbantott máltai újságírónő fia: “Háborúban állunk az állam és a szervezett bűnözés ellen, melyek megkülönböztethetetlenné váltak.”
  • Megint Orbánék állhatnak az EU fejlődésének útjába Megint Orbánék állhatnak az EU fejlődésének útjába
  • Túlélhet-e az alternatív színtér? - A budapesti éjszakai élet nehézségei Túlélhet-e az alternatív színtér? - A budapesti éjszakai élet nehézségei
  • A filmrovattal együtt a józan ész is távozott az Origóból A filmrovattal együtt a józan ész is távozott az Origóból

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr8912789526

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard