Merkel nyert, az SPD nem akar nagykoalíciót, a liberális FDP beszállna az úgynevezett Jamaika-koalicióba (CDU+FDP+Zöldek), a Zöldek tagsága és szavazói viszont nem örülnének ennek, de a pártvezetés támogatja. A szélsőjobboldali AfD pedig harmadik erőként került ki a választásokból. De vajon miből alakult ki ez az eredmény? A szélsőjobboldali AfD átvette a szélsőbaloldaltól a keleti és az elitellenes szavazókat. Az elitellenesség célpontja a menekültkérdés lett, míg a társadalmi igazságosság témája most nem annyira befolyásolta a szavazókat. De látszik egyfajta felső küszöb is az elitellenes szavazók számában, mert a németek alapvetően elégedettek a politikai elittel, a német gazdaság és az ország irányával, sőt saját életükkel is
A következő napokban és hetekben sokan fogják elemezni és kiforgatni azt, hogy miről is szólt a német választás. A magyar politika pártjai is maguk szája íze szerint fogják értelmezni az eredményeket. De mi történt valójában? Összeszedtük a 2017-es választások legfontosabb adatait az exit-pollok alapján. (A grafikonokat az Infratest Dimap a választás napján, a szavazófülkéből távozó 14177 választón végzett kutatásából illetve a Forschungsgruppe Wahlen hasonló kutatásából válogattuk, ha nagy eltérést találtunk a két kutatás között.)
CDU/CSU, az Unió: Merkel konzervatív koalíciója, az országos párt CDU és bajor testvérpártja, a CSU feketével jelölve a képeken.
SPD: A német szociáldemokrata párt, amelynek listavezetője Martin Schulz korábbi Európai Parlamenti elnök volt, főleg a társadalmi igazságosság témájával kampányoltak, történelmük legrosszabb eredményét érték el, pirossal a képeken.
Die Linke: A volt keleti kommunistákból és az SPD-ből kiváló, nyugati szakszervezeti vezetőkből alakult szélsőbaloldali párt, eddig főleg Kelet-Németországban volt erős, de az AfD elég sok szavazót elvonzott tőlük, és átvette az elitellenes párt szerepét. Rózsaszínnel a képeken.
FDP: A német liberális párt. Az előző választásokon kiestek a Parlamentből. Erősen neoliberálisak, adócsökkentést ígérnek, és szoft menekültellenes retorikával kampányoltak idén, a színük a sárga
Die Grüne: A zöld párt. A menekültkérdésben szavazóik a legelkötelezettebbek Merkel politikája mellett, ebben a kérdésben még a CDU/CSU-nál is jobban támogatják azt. Feministák, környezetvédők, sok témában rendszerkritikai megközelítést alkalmaznak, és balosok. Színük a zöld az ábrákon.
AfD: Az új német szélsőjobboldal. Merkel Európa-politikája ellen alapították, a CDU-ból kiváló konzervatívok, de egyre inkább a menekültellenességgel kampányoltak az utóbbi években. 4 éve még nem jutottak be a Parlamentbe, de a kölni események után 2 éve 20 százalék környékén is mérték őket. Gyakran hallani velük kapcsolatban a vádat, hogy putyinista szervezet. A színük a kék az ábrákon.
Alle: Az összes szavazó eredményei az ábrákon, általában szürkével mutatják.
A német választók elégedettek a politikusaikkal
1. Ha összehasonlítanánk a német eredményeket a magyar számokkal, meglepődnénk, hogy a kispártok listavezetőinek vagy magának a kancellárnak a támogatottsága is milyen magas. Kivéve persze a két szélsőséges párt a szélsőjobboldali AfD, és ka szélsőbaloldali Die Linke vezetőit (bár itt kivétel a Die Linke Nyugat-német női társelnökének elutasítottsága)
2. Sőt egy másik adatsorból az is kiderül, a szavazók 51 százaléka elégedett a kormány teljesítményével.
Gulyás Gergely már a szavazás után arról beszélt, hogy a választás eredménye a merkeli menekültpolitika bukását jelenti. De igaz ez?
3. A szavazók többsége inkább elégedetlen volt Merkel menekültpolitikájával, de ahogy a grafikonon is látszik, ez a kérdés a menekültellenes, és Merkel levadászását igérő AfD szavazóin kívül nem olyan egyértelmű. A zöldek például inkább elégedettek Merkel menekültpolitikájával, ahogy a CDU szavazói is. A szélsőbalos Die Linkénél pedig nem mondhatjuk ki egyértelműen, hogy a a kormány intézkedéseivel szembeni elégedetlenség a menekültek elutasításával párosulna.
4. Ha megnézzük azt, mit tartottak a német választok a legfontosabb témáknak, akkor kétségessé válik, hogy a menekültkérdés döntött volna a tegnapi voksoláson. Az alábbi grafikon szerint az iskola- és oktatáspolitikát 64 százalék, a terror elleni harcot 59 százalék, az időskori jólétet 57 százalék, míg a menekültek és a bevándorlás kérdését csak 27 százalék tartotta a legfontosabb problémák egyikének.
5. Ellenben ha a Forschungsgruppe Wahlen kutatásait nézzük ugyanerre a kérdésre (melyik témát tartották legfontosabbnak a szavazáson), akkor már a menekültkérdést találjuk az első helyen, megelőzve (sorrendben) a nyugdíj és a társadalmi igazságosság kérdését, a képzés és az oktatás, a belbiztonság, és a munkahelyek kérdését.
6. Viszont ha azt kérdezzük a szavazoktól, melyik párt menekültpolitikája a legjobb, akkor az derül ki, hogy messze a CDU vezet, és az AFD szavazóinak majd fele se saját pártját tartja ebben a legjobbnak.
7. Kicsit más adat látszik egy másik grafikonon ahol a Németországra leselkedő legnagyobb veszélyeket kellett megnevezi. Itt a társadalom egyre durvább politikai megosztottsága nyert 70%-kal, ezt a témát követte nem sokkal lemaradva a a bűnözés növekedésének kérdése - 62%-al, majd jóval lemaradva, az Iszlám befolyása Németországban (46%), végül pedig hogy túl sok idegen érkezik az országba, ezt a szavazók 38%-a tartotta fontos veszélynek.
8. Viszont ha azt nézzük, mit gondoltak a szavazók arról, hogy kik tudják felvenni a harcot a terrorizmus ellen, akkor még mindig Merkeléket találjuk az élen. A választók többsége szerint Merkel pártja, a CDU/CSU az, amely ezt meg tudja tenni, és még az AfD szavazóinak majdnem fele sem gondolja képesnek erre saját pártját.
AfD mint új elitellenes párt
9. Az AfD vette át a választásokon az elitellenes párt szerepét. Az alábbi grafikon azt mutatja, az átlaghoz képest az AfD szavazói sokkal inkább egyedül és magukra hagyva érzik magukat a társadalomban, és a német államtól sem várnak segítséget -- még az eddigi elitellenes párt, a szélsőbaloldali, szintén Kelet-Németországban erős Linke szavazóihoz képest is kirívó mértékben.
10. A demokrácia működésével való elégedettség szempontjából lógnak ki legdurvábban az AfD szavazói. Míg a többi párt mind az átlag közelében van, tehát szavazóik körülbelül vagy legalább 70 százalékban elégedettek a demokráciával, addig az AfD szavazói 80 százalékban elégedetlenek.
11. A felmérések arra is rákérdeztek a választóknál, hogy egy világra nyitott országot, vagy a nemzeti határokat támogatják (elnézést a nem pontos fordításért!). Ebben is kirívó az egyébként EU ellenes AfD szavazóinak eltérése a többi párt szimpatizánsaihoz képest.
12. Egy újabb grafikonon azt láthatjuk, míg a pártok szavazói leginkább a párt melletti kiállásból, meggyőződésből szavaznak pártjukra, addig az AfD szavazói inkább a többiekkel való csalódottságból szavaztak a szélsőjobboldali formációra.
13. "Mennyire teljesít jól a gazdaság? "A szavazók 84 százaléka szerint a német gazdaság helyzete jó. Ez a szám 15 éve még 12% volt!
14. A szavazók elsöprő többsége a saját gazdasági helyzetéről is azt mondja, jó. Még az anti-estabilishment szerepet átvevő AfD szavazói is jónak ítélik saját helyzetüket.
A szocdem vereség okai
15. A szociáldemokraták vereségének okát ennél a grafikonnál kevésbé lehet jobban összefoglalni. 20 év alatt 88-ról 8 százalékra esett azoknak az aránya, akik a munkanélküliséget és a munkaerőpiac helyzetét lényeges problémának tartják szavazatuk szempontjából.
16. De talán az sem mellékes a társadalmi igazságossággal kampányoló szociáldemokraták kapcsán, hogy a németek egyre inkább igazságosnak tartják Németországot gazdasági szempontból.
17. Elég nagy eltérés van a női és férfi szavazók preferenciái között is. A nők inkább szavaztak a zöldekre és a CDU/CSU-ra, míg a férfiak az FDP-re, és az AfD-re szavaztak.18. A volt NDK területén a Linke és az AfD, vagyis az elitellenes pártok az erősebbek, míg nyugaton a CDU, az SPD és a Zöldek.
Kelet-Németország
Ez a cikk a ti támogatásotokból készült el.
A Mérce cikkeit ingyen olvashatjátok, de nem ingyen készülnek, hanem a ti támogatásotokból és a mi munkánkból! A Mércét nem támogatják pártok, oligarchák, hanem 100%-ban az olvasók hozzájárulásából működik, ez biztosítja a függetlenségünket, és pont ezért csak akkor maradhatunk fenn, ha te is beszállsz!
Támogass minket egyszerűen bankkártyával:
Támogatom!
Más támogatási lehetőségekért és több infóért kattints ide.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.