Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Hogyan jutottunk a több vallású Burmától a rohingyákat gyilkoló mianmari Hitlerig?

Hogyan jutottunk a több vallású Burmától a rohingyákat gyilkoló mianmari Hitlerig?

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2017. október 5. csütörtök, 8:45
külföld idegengyűlölet mianmar rohingya

Az átlag, Mianmartól távol élő ember nem sokat tud az ott most is zajló véres etnikai tisztogatás körülményeiről. Mianmar népességének közel 88%-a buddhista vallású, és kb. 4-5%-a muszlim. A rohingyák többségében muszlimok, felmenőik kutatások alapján már a IX. századtól az országban éltek, az egykor független Arakan nevű államban, amit ma Rakhine-nek hívnak. Őket támadják és üldözik el otthonaikból tömegesen a mianmari katonák, és az erőszakban részt vesznek szélsőséges civilek is.

594842bf15000047004e7202.jpg

(Kép: huffingtonpost.com)

Azt, hogy a rohingyák milyen terrorban élnek, nehéz elképzelnünk. A buddhista szerzetesek által vezetett rasszista gyűlölet kampány hatására atrocitások egész sorozata érte őket, lakóhelyeiket a katonák körülvették és felégették, a pánikban menekülők közül, akit tudtak, megöltek, a nők közül sokakat megerőszakoltak. Sajtóhírek alapján gyerekeket fejeznek le, majd égetik el a holttesteiket, hogy ne maradjanak bizonyítékok. Videó került ki arról, hogy élve temetnek el férfiakat, nőket és gyerekeket is azért, mert muszlimok. A falvaik felégetése után azok az emberek, akiknek nem sikerült átmenekülniük a szomszédos Bangladesbe, táborokban sínylődnek, közvetlen életveszélyben, napokig élelem nélkül hagyva. Ők kb. 200-300 ezren lehetnek. A kormány nem enged be segélyszervezeteket Mianmarba, és tagadja, hogy népirtásról lenne szó, ám azoknak az embereknek az egyöntetű beszámolói, akiknek sikerült átmenekülniük a szomszédos Bangladesbe, valamint műholdfelvételek, a kikerülő fényképek és videók ezt támasztják alá.

De hogyan jutottunk idáig?

Örök érvényű szabály: a gyűlöletet leginkább a félelem gerjeszti, a tudatlanság táptalaján keresztül. Ezt az a felmérés jól mutatja, melyet Mianmar hét városában végeztek 500 buddhista résztvevővel, akiknek a kutatás eredménye szerint 85%-a fél attól, hogy az országban élő muszlimok iszlám tanításai szerint formálnák át az államot. Természetesen a félelem nem magától ütötte fel a fejét, ha visszatekintünk a mianmari történelemre, láthatjuk, hogy ez egy hosszú folyamat eredménye.

1886-tól Mianmar (akkori nevén Burma) angol gyarmat lett, az angolok Indiával egységesen kezelték, a gyarmati politika pedig ösztönözte a rohingyák Mianmarba való áramlását a főként rizstermesztésből adódó profitnövelés érdekében. A népszámlálási adatok szerint 1871 és 1911 között a muzulmán népesség háromszorosára nőtt az országban.

A második világháború alatt a rohingyák a briteket támogatták, a mianmari nacionalisták pedig a japánokat. A britek a támogatásért cserébe különálló muszlim nemzeti területet ígértek, amit a háború után ugyan nem teljesítettek, ám rangos kormányzati pozíciókkal jutalmazták a rohingyákat.

1948-ban Mianmar függetlenné vált a britektől, s a függetlenedés után erőszakos konfliktusok törtek ki az országban élő több mint száz etnikai és faji csoport között. Ekkor körülbelül 1,2 millió rohingya élt Mianmarban. Független államot kértek, de a politikai vezetők  elutasították kérésüket, és idegennek, államon kívülinek bélyegezték őket.  

1962-től csak külföldieknek szóló iratokat kaptak, ennek következtében nehezebbé vált számukra  a munkavállalás és a tanulás is. Az 1980-as évek végén Mianmar államadóssága megnövekedett, és a nyersanyagárak rendkívül megdrágultak, ami országszerte a lakosok tiltakozását váltotta ki. Kapóra jött a korábbi idegenellenesség felmelegítése: A kormány a rossz gazdasági helyzetért a betolakodónak bélyegzett rohingyákat okolta.

1982-ben elvették személyi okmányaikat, és állampolgári jogaikat teljesen megvonták. Szavazati joguk, a tanuláshoz-, munkához-, utazáshoz-, házassághoz- vagy vallásgyakorláshoz való joguk megszűnt.

A modern Hitler

A rohingya ellenes akciókból kiemelkedik az önmagát a burmai Bin Ladennek nevező Ashin Wirathu, aki a legnagyobb mianmari buddhista kolostort vezeti. Wirathu 1997-ben elolvasott egy ismeretlen szerző által írt, "Fear of Our Race Disappearing" című könyvet, ami elmondása szerint megvilágosodást hozott számára. 2001-ben megalapította a 969 nevű erősen radikális muszlimellenes mozgalmát. 2003-ban követői tizenegy muszlimot megöltek, két mecsetet és huszonhárom házat felégettek. Erőszakra való felbujtásért börtönbe került, ahonnan 9 év után szabadult.

Wirathut a modern Hitlerként is szokás emlegetni, csak az ő célja a zsidók kiirtása helyett a rohingyáké. Elhíresült mondása szerint "tele lehetsz szeretettel és kedvességgel, de nem alhatsz egy veszett kutya mellett. Ha gyengék leszünk, országunk muszlimmá válik.”

Másik beszéde alkalmával se adta alább: ,,a muszlimok gyorsan szaporodnak, ellopják nőinket, megerőszakolják őket. El akarják foglalni az országunkat, de én nem hagyom nekik.”

Az egykor egymillió rohingyából mára csupán kb. 300 ezer élhet Mianmarban, ami az 52 millió buddhistához képest elenyésző szám, így elég furának tűnik, hogy a rohingyák országfoglalásától értekezik a mianmari rasszista többség.

Ha itt kicseréljük a muszlim szót bármelyik másik vallási csoportra vagy népcsoportra, akkor ismerős szcenáriót kapunk, ami sajnos a történelem során a világ számos helyén lezajlott már.

Az ember természetéből adódóan fél a mástól, az ismeretlentől, és a vele hasonló tulajdonságokkal vagy nézetekkel bíró embereket részesíti előnyben. Amennyiben a hatalmon lévők nem enyhíteni próbálják az ellentétet, hanem még propaganda eszközökkel elmélyíteni, megnövelni azt, az a mostanihoz hasonló népirtáshoz vezethet, ahogyan vezetett a holokausztnál, Kambodzsánál, Srebrenicánál vagy Ruandánál is.

Krausz Fanni

Ez a cikk a ti támogatásotokból készült el.

A Mérce cikkeit ingyen olvashatjátok, de nem ingyen készülnek, hanem a ti támogatásotokból és a mi munkánkból! A Mércét nem támogatják pártok, oligarchák, hanem 100%-ban az olvasók hozzájárulásából működik, ez biztosítja a függetlenségünket, és pont ezért csak akkor maradhatunk fenn, ha te is beszállsz!

Kattints és támogasd a Mércét rendszeres havi 2000, 5000 vagy 10 000 forinttal, hogy tovább működhessen és még jobb lehessen!

Támogass minket egyszerűen bankkártyával:

Támogatom!

Más támogatási lehetőségekért és több infóért kattints ide.

külföld idegengyűlölet mianmar rohingya Kettős Mérce vendégszerző 2017. 10. 05. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • A német liberálisok nagy visszatérése A német liberálisok nagy visszatérése
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban  Újabb sztrájk jön az Operaházban 
  • Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett
  • Magukra hagyott tanodákat látogatott a Tanítanék Mozgalom az Adománytaxival Magukra hagyott tanodákat látogatott a Tanítanék Mozgalom az Adománytaxival
  • Túlélhet-e az alternatív színtér? - A budapesti éjszakai élet nehézségei Túlélhet-e az alternatív színtér? - A budapesti éjszakai élet nehézségei

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr8712928859

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard