Nem tudom, hogy egyáltalán szokás-e még átolvasni a pártok programjait kampányidőszakban. Talán nem. Én mégis, időről-időre belelapozok a Jobbik programjába – nem önkínzásból, vagy szenzációéhségből, pusztán csak azért, mert érdekel, hogyan pozícionálja magát egy szélsőjobboldalinak bélyegzett csoportosulás. Meg érdekel, mit jelent a konkrétumok, nem pedig a retorika szintjén az a szó, hogy „radikális” (e szónak a tartalmát a magukat szalonképesebbnek tartó nagypártok esetében a bármi elé odabiggyeszthető „reform-„ előtag fedi le). Úgy tűnik, hogy programjukat olvasva mindkettőre fény derül.
Hamar túltettem magamat azon, hogy a „radikális” szónak több jelentésrétege van, a baromságtól a meghökkentő képtelenségekig. Mint a csendőrség felállítása, a XVIII. század óta tervezett, de többször megbukott Duna-Tisza közötti hajózható csatorna megépítése (III.5.2.) vagy éppen a belső-ázsiai türk népek stratégiai partnerekké emelése (VI.4.5.). De azt nem gondoltam volna, hogy a „radikalizmus” (mint módszertan, ahogyan ők maguk is hangsúlyozni szokták) egyenesen az abszurdot is jelentheti; márpedig a Jobbik „Nemzetépítő média megteremtése” (V.2.5.) című alfejezete maga az abszurditás.
Mi is a „szebb jövő” a Jobbik szerint mondjuk a médiában?
„A Jobbik bevezeti a sávozott reklámadót, mely alapján felállítandó Közszolgálati és Tartalomminősítési Tanács a műsorokat erkölcsi és tematikai tartalom, illetve stilisztikai minőség alapján három reklámadózási csoportba sorolná: közszolgálati, értékközvetítő, semleges.”
Azontúl, hogy nem értheti meg egy átlagember (szemben a program íróival), hogy mi az éles különbség a közszolgálati és az értékközvetítő között (hiszen a két kategória éles megkülönböztetést kíván, vagyis ha valami közszolgálati, nem közvetíthet értéket és oda-vissza), azt már végképp nem fogja fel, milyen a semleges tartalom. Vagy a „semleges” szó csak a „nem támogatottat” jelenti? Ha a fentiekben leírt grémium valamilyen műsort semlegesnek ítél, akkor az adott műsor szolgáltatójának több adót kell fizetnie, vagy kevesebbet? Semleges műsor mondjuk a horgászmagazin vagy az már közszolgálati? Mit jelent az értékközvetítés?
De ne menjünk bele definíciós kérdésekbe, ezekre úgyis megvannak a Jobbiknak is az implicit elképzelései. Inkább időzzünk el itt: Közszolgálati és Tartalomminősítési Tanács. Tehát ülni fog egy tanácsnyi okos ember U-alakban elrendezett asztalok körül és végig fogják nézni a hozzájuk beérkezett műsorokat, majd pedig meg fogják címkézni őket „erkölcsi és tematikai tartalom, illetve stilisztikai minőség alapján”. Bizonyára rengeteg esztéta, erkölcstanár és nemzetnevelő fog egy vetítővászon alatt ülni, ölükben vastag jegyzettömbbel, amibe fel fogják jegyezni, hogy például „a Szomszédok újabb ismétlését nem javasoljuk, mert az alkotók a posztkádári életérzést nem megfelelő kritikával és nem elégséges stilisztikai bázisra támaszkodva ábrázolják” (ebben történetesen igazuk lenne). Aztán rányomnak egy pecsétet a Szomszédok dossziéjára („semleges”) és nyomhatja a csatorna a milliókat a közösbe. És vajon mi lesz megfelelően „közszolgálati”? Ami a Jobbik programjában szereplő céloknak megfelel, vagy ami adott számú állampolgár érdekét, véleményét képviseli?
Nem tudom. De az biztos, hogy nem szeretném, ha egy állami szerv döntené el, hogy melyik műsor megfelelően erkölcsös és melyik az, amelyik stilisztikailag megfelelő a számomra. Döntse el inkább a közönség.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.