Bár a második, forradalmi Orbán kormány még csak tegnap alakult, maga a kormányalakítás előtti parlamenti munka is komolyan értékelhető és sok mindent elmond a következő 4 év kormányzati hozzáállásáról, a két harmaddal vissza illetve vissza nem éléshez való viszonyról.
Gyurcsányi médiapolitika?
Bár valószínűleg Orbán Viktortól nem fogunk látni eröltetett sírás, nem fog árva gyereket találni a nyaraló mellett, és nem lép eő hetente nagyívű világmegváltással, az elmúlt 2 hét szimbolikus politikája nagyban idézi, a Gyurcsányista média politikát.
A törvényhozás munkája átláthatatlanul felgyorsult, több politikus és újságíró is arra panaszkodott, hogy hiába ez a munkájuk régóta, ez így, ebben a formában gyakorlatilag követhetetlen.
A Fidesz azzal, hogy a kampány alatt semmilyen konkrét vagy tárgyilagos javaslattal nem állt elő, míg a győzelem után naponta nyújtotta be az 50-100 oldalas a magyar politikai rendszert (államirányítástól a választójogig) átíró törvényjavaslatait, megbénította a minden demokratikus rendszer alapfeltételének tekinthető párbeszédet és vitát.
A legnagyobb hiba vagy erény mégse, a paralementi ellenőrzés szatahanovitsta tempóval való kicsinálása, hanem a szimbolikus és a szakmai javaslatok keverése.
A bejelentések nagymesterének kormányzása után a magyar politikai média teljes mértékben a nagy ügyekre kondicionálódott. Ha patákat szeretnék látni, azt mondanám, a Fidesz azért nyújtotta be a Trianon emléktörvényt, a határon túli magyarok könnyített állampolgárságáról szóló törvényt, a parlament 198 főre csökkentéséről szóló alkotmánymódosítási javaslatot, és az új alkotmány írásának ügyét, hogy elkendőzze a közigazgatási vagyongazdálkodási és az önkormányzati törvény hibáit, átláthatóság ellenes és demokrácia ellenes hivatkozásait.
Természetesen ehhez hozzá játszik, hogy 2/3-os többség mellett az ellenzék bármilyen megszólalása a hülye picsogás kategóriájába esik. Főleg, ha vele szemben forradalomról, új rendszerváltásról mindennél fontosabb (de valójában kevésbé lényeges) törvényekről van szó.
Bűnök?
Bár a Fidesz megígérte, hogy konszolidálja önkormányzati törvényét, de az önkormányzati helyek csakis a kompenzációs listáról való elvétele, a győztesek bevonása a kompenzációba, illetve a brutális ellenzék gyilkolásnak számító 9 naposra rövidített kopogtatócédula gyűjtési időszak, teljesen egyértelműen az ellenzéki káderképzés és háttérország teremtés végét jelentené. Ha ez a törvény ebben a formában átmenne, gyakorlatilag lényegtelen lenne, hogyan alakítaná át a parlamenti választásokat a kormányerő, hiszen ellenzék híján nem nagyon maradna a választópolgároknak más választás a Fidesz-KDNP-n kívül.
A vagyongazdálkodási törvényben az ember nem érti mért nem kell felügyelet az állami vagyon felett, sem a számvevőszéki, sem parlamenti. Bután néz amikor a versenyeztetést kiszedik nem bízva saját maguk etikájában.. Az viszont, hogy a vad, privatizáció ellenes párt, hogy tud még állami vagyonokat berakni az MFB alá, már egyáltalán nem érti. Mondhatjuk azt, gyakorlatilag a demokratikus vagyonkontroll melletti Fideszes felszólalások üres locsogások voltak az elmúlt években.
Isteni legitimáció
"Mi, a Magyar Köztársaság Országgyűlésének tagjai, azok, akik hiszünk abban, hogy Isten a történelem ura, s azok akik a történelem menetét más forrásokból igyekszünk megérteni "
Természetesen ebben lehet hinni. De akik nem hisznek? Az mindeki számára sejthető volt, hogy ha jobboldali kormány jön, főleg egy ilyen liberális-balos szempontból elkúrt 8 év után akkor dimenzióugrás lesz. Az viszont talán kevés ember valószínűsítette,hogy a kormánypárt parlamenti törvényekben deklarálja saját kultúrális identitását. A nemzeti összetartás, összefogás egyébként is egy gumicsont amit a többség mindig rá akar kényszeríteni a vesztesre, ezzel legitimálva a saját többségét, de arra ritkán van példa, hogy ezt egyfajta kulturális determinációval együtt tegye meg.
Ahogy látjuk szépen elindult a kormányzás, a kezdett sok mindent meghatározott már, és csak arra várhatunk vajon mit hoz a jövő, mert a jövő bizony elkezdődött és nagyon úgy tűnik hosszú 4 évünk lesz.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Narancs farok 2010.05.31. 10:54:08
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.