- Mennyi?
- 200 milliárd
- Mi 200 milliárd?
- Matolcsy ára.
A HVG (a hetilap) cikke szerint nagyjából ennyit költött a Matolcsy György vezette jegybank saját alapítványainak „felpumpálására” – ezen kívül 18 és fél milliárd forint ment el luxus-irodaházra és kastélyszállóra. Mert a hazai (köz)gazdasági felsőoktatás még mindig az liberális ortodoxia rabságában sínylődik, ami tűrhetetlen és ezennel ünnepélyesen szükség van az unortodox elméleti alapokon álló (alternatív) közgazdászképzés beindítására. 200 milliárd forintból. Ami nagyjából a másfélszerese annak, amit a teljes magyar állami felsőoktatás kap egy évben az államtól.
(Fotó: Origo.hu)
200 milliárd forint nagyon-nagyon sok pénz ám! Felfoghatatlanul sok… 16 és fél éven keresztül lehetne belőle működtetni a Terrorelhárítási Központot (már ha szeretnénk ilyesmit egyáltalán), futja belőle 15-20 stadionra, háromszorosára lehetne belőle emelni a GYES összegét, minimum duplájára a munkanélküli segély összegét és folyósítási idejét (ami a maga 3 hónapjával ma alulról szagolja az EU átlagot és minden szakmabeli szerint minden szempontból elégtelen) és sorolhatnám. (Egyéb számok a 2014-es költségvetési törvényben.)
Nyilván mindenki ezer helyet tud mondani, ahol 200 milliárd forintnak jobb helye lenne, mint hogy Matolcsy játszóterét (MNB) csilivili csodapalotává csinosítsák ebből a pénzből. Nem mintha nem férne rá alapos megújítás a hazai közgazdasági felsőoktatásra, de nem ennyiből, és pláne nem így. Álljon már meg az a nagyon elszaladt szekér, Elnök úr!
A vs.hu-nak adott interjúban ezt olvashatjuk:
„Jó hírem van: ez nem a költségvetés pénze, tehát az adófizetőknek egyetlen forinttal sem kell emiatt többet fizetnie! A jegybank saját, jegybanki pénzét költi – amire pénzteremtéssel és a kéthetes betét révén hitelből jön a fedezet –, de csak addig, amíg nyereséges, tehát a jegybank emiatt nem lehet veszteséges.”
Illetve később ezt: „[a jelen jegybanki működés alapelve, hogy] a jövőben egyetlen évben se terhelje veszteséges működéssel a költségvetést, ellenben ha nyereséges, akkor azt nem fizeti be osztalékként a költségvetésbe, hanem maga dönt annak felhasználásáról. Ezt tartjuk független és felelős jegybanki magatartásnak. Ez nem kevesebbet jelent, mint azt, hogy a jegybank nem használ adófizetők által befizetett pénzt és nem terheli a költségvetést befizetési kötelezettséggel.”
Értelmezzük ezt egy kicsit! Az MNB a kamatcsökkentési ciklus miatti több százmilliárd forintos megtakarítása, az nem a köz megtakarítása, hanem az MNB-é, amit arra használ fel, amire akar. Nekünk, állampolgároknak ezek szerint semmi közünk a Magyar Nemzeti Bankhoz – hovatovább kiderül, hogy az MNB nem is közintézmény, hanem csak egy jóságos UFO által a Szabadság térre pottyantott valami –, örüljünk, hogy nem terheli adóforintjainkat veszteséges működéssel és hát ugye a nyereséghez meg semmi közünk. Nem megyek bele, hogy ez az államfelfogás, az állami intézményrendszer működtetésének ez a módja mennyire összhangban van a Fidesz általános állam – állampolgár narratívájával (nagyon) és abba se, hogy ha befizetné az osztalékot, akkor esetleg nekünk állampolgároknak kellene kevesebbet betolnunk, úgyhogy ezt a „nem az adófizetőket terheli” dumát ne tessék nyomni, mert nem vesszük be.
Ellenben arra hadd emlékeztessem az Elnök urat és a kedves olvasót, hogy a jegybanktörvény szerint az esetleges veszteséget igenis a központi költségvetésből kell kipótolni, ha úgy adódik. Hiába az úri becsületszó, hogy nem lesz, mert ha mondjuk, a nemzetközi környezet úgy változik, hogy hirtelen (vagy lassan) emelni kell pár százalékpontot, akkor eltűnik ám a plusz és könnyen mínuszba fordulhat a dolgok (meg a jegybanki eredmény) állása, aztán akkor majd jól jön a köz válla a sírás miatt, meg a büdzsé a pótlás okán, ugye?
Valamint hadd hívjam fel arra is a tisztel figyelmet, hogy a demokratikus kontrollt azon intézmények működése és pénzköltése felett még akkor is lehet nagyon komolyan venni, ha az adott intézmény valóban nem a köz pénzét kezeli, nem köz, hanem magánintézményként jött létre közfeladat ellátására. Az Egyesült Államokban, ahol a központi bank szerepét ellátó magánbanki társulás, a FED (Federal Reserve System) keveri a monetáris politika lapjait, annak elnöke és különböző tisztségviselői sokszor izzasztó kongresszusi bizottsági meghallgatásokon kell, hogy számot adjanak ténykedésükről. A központi bank függetlensége ugyanis nem a demokráciától való függetlenítést jelenti. Lehet, hogy ez furán hangzik bizonyos fülek számára, de a társadalmi intézmények a társdalomnak tartoznak elszámolással.
Persze az amerikaiak a hülye, kis liberális demokráciájukkal már nem mérvadóak errefelé. Kazahsztán, Türkmenisztán, Törökország, Kína és főleg az oroszok a menő mostanság, meg az illiberális demokrácia. Ha onnan nézem, akkor a 200 milliárd tulajdonképpen kevés is volt. Remélem, Matolcsy nem üti meg a bokáját, hogy csak ennyi nem-közpénzt szór el hülyeségekre!
Kattints ide és iratkozz fel a Kettős Mérce hírlevelére
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.