Szeptembertől ismét emelkednek a pedagógusfizetések – már-már győzelmi jelentésként hatott Czunyiné Bertalan Judit bejelentése. Mintha nem ez lett volna az eredeti ígéret…
Fotó:nol.hu
Az köznevelési államtitkár úgy tesz, mintha egyfajta kegyet gyakorolna: a lassan épphogy csak megtűrt pedagógusok (akiknek ráadásul egyre gyakrabban van merszük élesen, és jogosan bírálni az oktatásban zajló folyamatokat) száját befogandó újfent bejelentett egy béremelést. Csakhogy az igazság az, hogy egyrészt ez a béremelés nem a semmiből jött, hisz az amúgy szintén sokat kritizált életpálya-modell szerves része, másrészt viszont óriási hátrányt is jelent a tanárok számára.
Ugyanis például nem január elsejétől (ahogy mondjuk az egyetemi oktatók, a rendőrök meg a tűzoltók bére), hanem szeptembertől emelkedik a tanári fizetés. 3,4 százalékkal, ami valójában 3-15 ezer forint közti összeget jelent. Ha a pedagógusok bérét egy tollvonással el nem választották volna a minimálbér mindenkori értékétől, akkor egyeseknek már január 1-től akár 20 ezerrel is nőhetett volna a bére. Ráadásul azt se felejtsük el, hogy míg a minimálbér nem csak idén, de tavaly is emelkedett (ha marad az eredeti rendszer, akkor 5-5 százalékkal nőtt volna tavaly és idén is a tanárbér), a pedagógus életpálya-modellben tavaly nem járt magasabb fizetés. Így a tanárok keresete az elmúlt két évben jócskán elmaradt attól, amit egyébként megérdemelnének, s ami a régi rendszerben járt is volna nekik.
És ha ez nem lenne elég vérlázító, akkor itt van még a kormányzati kommunikáció is mellé. A mostani 3,4 százalékos béremelésről ugyanis az államtitkár asszony olyan hangnemben beszélt, mintha ez valóban egyfajta úri kegy lenne, amit a kormány gyakorol a lesajnálható és semmibe vehető pedagógusoknak. Koránt sincs azonban ez így, ahogy arra egyébként a napokban a Miskolci Herman Ottó Gimnázium nevelőtestületének nyílt levele is felhívta a figyelmet.
A pedagógusokra amellett, hogy bérezésük állandó téma, egyre több kéretlen teher hárul. Emelkedő óraszámok, elvett pótlékok, egyre növekvő adminisztrációs terhek mellett olyan rendszer épült ki, amelyben egyre nagyobb szerepe van annak a fajta házmester-mentalitásnak, amely megmérgezi az amúgy is feszült légkört. Nem elég, hogy a portfólió-készítés pluszterhe mellett ellenőrzésekkel teszik megalázóvá a pedagógusi munkát, emellett elvárják azt is, hogy a tanárok egymást és önmagukat is folyamatosan figyeljék, és jelentsék, ha valami nem a felülről meghatározott kereteken belül történik. S tegyék mindezt úgy, hogy iskoláik jó eséllyel adósságok mocsarába merülnek, taneszközökre pénzük nincs, és időnként még a rezsit sem sikerül befizetni, ezért elzárják a gázt... Eközben folyamatos kísérletezés áldozatává válik pedagógus, diák és szülő egyaránt, ahogy a botrányos metódussal zajló tankönyvfejlesztés évről évre silány, demagóg és hibás tankönyvek sorát zúdítja rájuk. Mindezek mellett talán jogos a kérés:
„Tiszta, átlátható, mindenféle pénznyelő, központi vízfejtől mentes fenntartói viszonyrendszert követelünk! S legfőképp NYUGALMAT akarunk, mely politikától, álreformoktól mentes, hogy legalább néhány évig ugyanazt a könyvet használhassuk! Pedagógusok vagyunk: megtanultuk, hogy mit és hogyan kell tanítani – ha hagyják!”
A Herman Ottó Gimnázium tantestülete előtt érdemes fejet hajtani. Mert nagyon ritka, hogy egy csoport ilyen erős hangon szólaljon fel az őket ért igazságtalanságok ellen. Ám hogy lássuk, hogy folyik ez minálunk: kedden megjelent a nyílt levél. S mi történt szerdán? Czunyiné bő mellénnyel állt ki a köz elé, és bejelentette: ismét béremelést kapnak a pedagógusok. Vagy ahogy azt a gimnázium levelének kezdősoraiban olvashatjuk: „„Miért sírnak már megint a pedagógusok?!” – kérdezik sokan, „Állandóan fizetésemelést kapnak, ráadásul alig dolgoznak, délben mindennap otthon vannak!” – sajnos a társadalom jelentős részének ez a véleménye a tanárokról.”
Úgy tűnik, teljesen igazuk volt: a köznevelésért felelős államtitkárság vezetőjétől csak ennyi telik: a közvélemény álságos hergelése, ráadásul egy olyan béremeléssel, ami valójában jár a pedagógusoknak. Ez az igazi szégyen.
A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 109 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.