Amikor néhány hete a Miskolci Herman Ottó Gimnázium nyílt levelet tett közzé, amelyben teljesen nyíltan mentek neki a jelenlegi oktatáspolitikának, még nem sejthettük, hogy ekkora méretűvé duzzad az elégedetlenség.
Ehhez hasonló segélykiáltásból ugyanis hallottunk már többet is az elmúlt néhány évben, sokan bírálták már a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot (Klik), rengetegen kárhoztatták a köznevelési törvényt, az életpályamodellt, a tanfelügyeleti rendszert, a túlzott adminisztrációt, hogy nincs kréta az iskolákban, és még ki tudja, mi minden mást… Tegyük hozzá, joggal.
A hermanosok viszont egy kiváló lélektani pillanatban álltak elő ezzel a nyílt levéllel, és tömören-pontosan fogták meg, mi is a baj. Nem véletlen, hogy hamar olyan méretűvé duzzadt a levelet aláíró iskolák, intézmények, magánszemélyek tömege, amit már a kormány sem hagyhat figyelmen kívül.
Elsikkadó panaszok
Csakhogy a múlt héten történt még ez-az, amin érdemes elgondolkodni, hogy lássuk, mire is számíthatunk a továbbiakban.
Arról már írtunk, hogyan próbálta meg az elmúlt időszakban a kormány hitelteleníteni a pedagógusok törekvéseit. Ennek megkoronázásaként múlt szerdán Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere szakmai fórumon „hallgatta meg” a pedagógusok problémáit. Kezelni azonban jól láthatóan nem akarta őket, ugyanis azon kívül, hogy bejelentette, három évre felfüggesztik (de el nem törlik) a tanfelügyeleti rendszert, más, előremutató bejelentéssel nem készült. Az egyik legtöbb bajt okozó anomália, a Klik azonban megmarad teljes „szépségében”, és hogy erről vita ne legyen, a miniszter azt is hangsúlyozta: nem engednek az állami fenntartó rendszerből. A szakmai fórum tehát nem volt több egyszerű időhúzásnál.
Másnap pedig Balog azt is bejelentette, hogy közoktatási kerekasztalt hoz létre, amelyhez olyan szervezeteket invitál, akik készek lesznek asszisztálni az állami akarat megvalósulásában. És itt még csak nem is az a legnagyobb baj, hogy az asztalhoz ülhet majd Fekete György, az MMA képviseletében (sok szakmai meglátást tőlük nem kell várni). Hanem az, hogy a kerekasztalnál ülhetnek például a Klik képviselői (akik ellen többek közt tiltakoznak a tanárok), és a Nemzeti Pedagógus Kar is részt vehet majd az egyeztetésen. Az a Nemzeti Pedagógus Kar, amely ellen még megalakulása előtt több szakmai szervezet úgy tiltakozott, hogy „a kar létrehozásával az állam maga teremti meg a szakmai érdekegyeztetésben az engedelmes tárgyalópartnereket” (és valóban, milyen jól is mutatnak majd most a kerekasztalnál), a pedagógustársadalom pedig mereven elutasítja az általuk hozott döntéseket (ahogy arra a hermanos nyílt levél is határozottan utal). Mi ez, ha nem arcul köpése a tiltakozó tanároknak?
Ehhez képest a hét végére Rétvári Bence, az Emmi államtitkára közölte: soha nem látott, széleskörű egyeztetés kezdődik a köznevelési kerekasztallal. Csak hogy értsük, hogy is megy majd ez az egyeztetés: a beérkező panaszokat először a a tankerületi vezetők (vagyis az Emmi emberei) a Klikhez (az Emmi csúcsszervéhez) továbbítják, majd a minisztérium (...) kifejti ezeket a véleményeket a kerekasztalon (ahol főként az állam álláspontját képviselő „érdekvédők” ülnek majd). Sok jóra nem érdemes tehát számítani, a beérkező panaszok többsége várhatóan a kukában végzi majd.
Mindeközben kissé méltatlanul sikkadt el a szakiskolák helyzetéről szóló közlemény, amelyet több szakmai szervezet is aláírt, és amely „a szakképzésben jelentkező súlyos problémákra” kívánta felhívni a figyelmet. A dokumentum szerint szinte évenként forgatják fel a szakképzés egész rendszerét, tologatják az iskolákat a különböző minisztériumok között, miközben az oktatás alapvető feltételei is hiányoznak (nem biztosított a megfelelő számú és megfelelő minőségű gyakorlati képzőhely). Az állásfoglalást az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete, az Eötvös József Szabadelvű Pedagógiai Társaság, a Hálózat a Tanszabadságért, a Hívatlanul Hálózat, a Magyar Óvodapedagógiai Egyesület, a Magyartanárok Egyesülete, az Oktatási Vezetők Szakszervezete,az Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesülete, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Pedagógusok Szakszervezete is aláírta.
Fáklyák vonulása
Ezzel a felütéssel kezdhetik tehát meg a pedagógusok az eddigi legnagyobb támogatottsággal, alulról szerveződő megmozdulásukat. A fáklyás demonstrációt a nyílt levelet közzétevő Miskolci Herman Ottó Gimnázium szervezi, célja pedig, hogy „szembesítse a kormányt a mindenkin és mindenen áterőltetett, általuk oktatási reformcsomagnak nevezett intézkedések eredményével”.
Február 3-án tehát legalább 7 helyen az országban tüntetnek az oktatási kormányzat ellen a tanárok. Miskolc mellett Békéscsaba, Budaörs, Budapest, Pécs, Szeged és Szombathely csatlakozott a kezdeményezéshez eddig, a pedagógustársadalom mellett pedig a közlekedési szakszervezetek is több ezer fővel készülnek a megmozdulásra. Természetesen nem csak a pedagógusokért, de saját magukért is tüntetnek majd – az ágazatban ugyanis szintén nagy az elégedetlenség a béremelések elmaradása miatt. De még ennél is fontosabb, hogy a szakszervezetek jelezték: mostantól minden jogos küzdelem mögé felsorakoznak, összezárnak és erős egységet alkotnak. A miskolci felvonuláson emellett felszólalnak az egészségügyi- és szociális szférában dolgozók, bölcsődei és óvodai dolgozók is.
A Kettős Mérce szerdán három helyszínről, Budaörsről, Budapestről és Miskolcról (többi helyszín szervezés alatt) videókkal, képekkel és szöveges beszámolóval tudósít majd percről-percre a tüntetésekről.
Segíts, hogy minél több emberhez eljusson a tüntető tanárok hangja! Küldj támogatást a Mércének és mi ezt a pénzt arra kötjük, hogy a Facebookon még több emberhez eljusson a tanárok tiltakozása. 1000 forintból 2000, 10 ezer forintból 25000, míg 50000 forintból 150000 ezer emberhez tudjuk a Facebookon eljuttatni a tanárok tiltakozását szerdán. “Veszélyben a jövőnk” - ezt írd a közleménybe!
Ezt Paypal-en tudod megtenni
Vagy utalhatsz közvetlenül a netbankodból is az alábbi számlaszámra:
Számlatulajdonos: Kettős Mérce Egyesület
Bankszámlaszám: 16200216-17076018
A beérkező támogatásokkal a tüntetés után elszámolunk.
És ha nem lenne ez elég figyelmeztető jel a kormány számára, hogy igenis szükséges lenne az oktatási rendszer újbóli átgondolása, és a szakma dolgozóival való tényleges egyeztetés, a hétvégén első alkalommal összeült pedagógusok, nevelők, nevelést-oktatást segítők, diákok és szülők részvételével az Országos Tantestületi Értekezlet, ami egyből jelezte, hogy illegitimnek tekinti Balog kerekasztalát, és érdemi, az érintett szereplők bevonásával kezdeményezett tárgyalásokat követel. „Követeljük a közoktatás átfogó átalakítását, széleskörű egyeztetést a gyakorló pedagógusok és nevelésben részt vevők érdekvédelmi és szakmai szervezeteivel, szülőkkel és diákokkal! Nem hagyjuk, hogy látszatmegoldásokkal, közérzetjavító álintézkedésekkel hallgattassák el a tiltakozók hangját!” - fogalmaztak nyílt levelükben.
Az Országos Tantestületi Értekezlet résztvevői ezért nyíltan kiálltak a Herman Ottó Gimnázium nyílt levele, a Teleki Blanka Gimnázium 16 pontja mellett, emellett február 10-re újabb országos demonstrációt hirdettek.
Az Országos Tantestületi Értekezlet egy Facebook-oldalt is létrehozott a tiltakozásnak, ehhez itt tudsz csatlakozni:
Intő jelek azért vannak
Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy a pedagógusok ignorálása mellett a kormány folyamatosan keresi a másfajta utakat is, hogy véget vessen az elégedetlenkedésnek.
Egyrészt jelzésértékű, hogy a Klik épp a február 3-i, miskolci demonstráció időpontjára hívott össze köznevelési fórumokat a tankerületekben. Ez is egy módja annak, hogy a tankerületekben listázzák: ki az, aki megjelenik a Klik-rendezvényen, ki marad távol, s kinek van mersze ebben a fontos pillanatban inkább demonstrálni menni
Másrészt az sem lehet véletlen, hogy a Magyar Idők épp szombaton „értesült” arról, hogy Balog Zoltán egyeztetett a Pedagógusok Szakszervezetével, és felkérte őket „a köznevelési kerekasztalon való részvételre, amelyet az érdekképviselet elfogadott”. A PSZ hivatalosan ezt az értesülést a hétvégén sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta – ez azonban a pedagógusok egy részében rossz érzéseket kelthet, mivel a szakszervezetet az oktatási kormányzat több ízben is felhasználta már arra, hogy a kedélyeket csillapítsa. Az inkább a tárgyalásban hívő PSZ ugyanis mind a köznevelési törvény elfogadásakor, mind 2013-ban, amikor a sztrájkbizottság ülésezett, hajlandó volt egy asztalhoz ülni a kormány képviselőivel, ám a tárgyalásokból rendre rosszul jöttek ki (tényleges eredményeket elérni ugyanis nem tudtak). Most sem teljesen tiszta, hogy a PSZ valóban leül-e a kerekasztalhoz, amelyet a pedagógusok többsége mereven elutasít, és ha igen, milyen módon kívánják érvényesíteni a tanárok érdekeit.
Mindez azonban arra utal, hogy a kormány a már jól ismert taktikával igyekszik minden fórumon elbizonytalanítani és elhitelteleníteni a pedagógusokat, miközben retorikai bravúrok sorával, de alaptalanul bizonygatja, hogy valójában az oktatási reformok működnek. A taktika korábban a felsőoktatás törvény elfogadása, illetve a diáktüntetések idején működött – akkor önmagukat falták fel a tiltakozó szervezetek, a tüntetések pedig egy idő után érdektelenségbe fulladtak.
Ebben a légkörben vágunk tehát neki a hétnek, amikor a pedagógustársadalom eddig nem látott mértékű összefogásának eredményeképp Miskolcon és más nagyvárosokban is fáklyás felvonulók tiltakoznak majd a köznevelési reformok ellen. És csak bízhatunk abban, hogy a korábbi hibákból tanulva a mostani lendület nem törik majd meg.
Itt tüntetnek szerdán:
Miskolc, Herman Ottó Gimnázium Sportcsarnoka - Hősök tere -16:30
https://www.facebook.com/events/933297490087140/
Békéscsaba, Szent István tér, Városháza előtt - 17:00
https://www.facebook.com/events/1151668338191816/
Budaörs, Ifjúság u. 6. (Herman Ottó Általános Iskola) - 16:30
Budapest, Szabadság tér - 17:00
Győr, Városház tér 1. - 16:30
Hajdúszoboszló, Kálvin tér - 16:30
https://www.facebook.com/events/805068462971829/
Pécs, 48-as tér - 17 óra (biciklis-fáklyás vonulás a tankerület épületéhez)
Sopron, Széchenyi tér 1 - 17:30
https://www.facebook.com/events/506725886173998/
Szeged, a KLIK szegedi tankerületének irodája Kálvária utca. 84-86 szám alatti épülete - 17:30
https://www.facebook.com/events/950335425060448/
Szombathely Borostyánkő áruház előtt - 17:00
https://www.facebook.com/events/1790621821165278/
Veszprém, Szabadság tér 18:00
https://www.facebook.com/events/973882856035674/
A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 125 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.