Felfoghatatlan számokat közölt a minap az Eurostat. Tavaly a foglalkoztatottak 9,3 százaléka élt szegénységben. 2014-ben „csak” 6,7 százalékuk mondhatta ezt el magáról. Csaknem minden tizedik ember tehát, akinek ma Magyarországon van legális munkából származó jövedelme, éhbérért dolgozik. Nem kell messzire menni, ha meg akarjuk találni a felelősöket.
Fotó: Bielik István - Origo
Először is lássunk egy közleményt az elmúlt napokból: „a szocialista kormány segélyre ítélt egész országrészeket, emelte a rezsit és az élelmiszereket terhelő adókat, a cigánytelepeket csak papíron és számlákon számolta fel... A Fidesz kormányzása óta felére csökkent a munkanélküliség, segély helyett munkát kínálnak az álláskeresőknek, a legalacsonyabb iskolázottságúaknak is, és segélyen tengődés helyett szakmát tanulhatnak a dolgozni akaró fiatalok. A családokat adócsökkentésekkel, rezsicsökkentéssel és a rendszerváltás óta legnagyobb ingyenes tankönyvellátási és gyermekétkeztetési programmal segítik.”
Nos, igen. Ez itt a Fidesz közleménye. Ki a felelős a kormány szerint a szegénységért? Elmúltnyolcév, Gyurcsány, gyíkemberek. Semmi különös.
Állítsuk akkor ezzel szembe az Eurostat adatait, még egyszer. Tehát 2014-ben a foglalkoztatottak 6,7 százaléka élt dolgozói szegénységben. 2015-ben pedig 9,3 százalékuk. Történelmi csúcsra emelkedett Magyarországon a dolgozói szegénység. És még egy, szintén beszédes tény: történelmi csúcsra emelkedett a közfoglalkoztatottak száma is, akiknek a jövedelme messze elmarad nemcsak az átlagbértől, hanem még a minimálbértől is. A közfoglalkoztatottak tavaly kevesebb, mint 79 500 forintot kerestek, ez 500 forinttal kevesebb(!) az egy évvel korábbinál. Szó sincs itt szocialista kormányról, de még gyíkemberekről sem. Ezt itt a tavalyi év "eredménye".
Bármennyire is fura, a Fidesz és az Eurostat állításai tökéletes összhangban vannak. Csak éppen előbbi nyilvánvalóan győzelmi jelentés egy fiktív világból, utóbbi pedig szomorú látlelete a valóságnak.
Hogy ma Magyarországon egyre nő a dolgozói szegénységben élők száma, az ugyanis a mostani kormánynak köszönhető. Nem lehet ugyanis figyelmen kívül hagyni azt a tudatos nyomorba taszítást, amit a közmunkaprogram révén jelen kurzus művel a munkaerőpiac szélére szorulókkal. (Miközben jegyezzük meg: dolgozói szegénységnek számít az is, ha pedagógusként vagy ápolóként a hónap végére kenyérgondjai támadnak az embernek, ami szintén gyakori jelenség.)
Havonta mintegy 250 ezer embert „tart el” a közmunkaprogram. Ők azok az emberek, akik gyakran teljesen felesleges munkát végeznek (a közmunkának köszönhetően tudtuk meg például, hogy lehet október végén is virágokat ültetni a polgármesteri hivatalok elé), vagy éppen megalázó körülmények közt, a munkavédelmi előírásoknak meg nem felelő feltételekkel kénytelenek dolgozni. Mert ennél jobbat nem találnak.
250 ezer közfoglalkoztatottról beszélünk átlagosan. Köztük egyre több a diplomás, de kétkezi munkát végző ember, és folyamatosan emelkedik a fiatalkorúak száma is, akik kibukva az iskolából egyből a kilátástalanság közmunkának nevezett poklába lépnek be, ahonnan esély sincs a kitörésre. Legfeljebb lefelé. Folyamatosan nő a fiatal, első munkahelyükre belépők száma is a közfoglalkoztatásban. A 25 éves vagy annál fiatalabb közmunkások száma országosan 20,6 ezerről, 32,9 ezerre nőtt 2013 és 2015 között. És még mindig túlnyomó többségben vannak az alacsonyabb végzettségűek, akiknek jól láthatóan (és a kormány állításaival teljes ellentétben) a közfoglalkoztatás egyáltalán nem kínál lehetőséget arra, hogy tovább lépjenek a nyílt munkaerőpiacra. Véglegesen beragadnak az önkormányzatok által sokszor uram-bátyám módon osztogatott, legfeljebb néhány hónapig tartó közmunkaprogramokba, ahonnan vagy a munkanélküliségbe, vagy az idénymunkák irányába (már ahol adódik ilyen) mozdulhatnak el. Vagyis esélyük sincs a kitörésre. Ők ma Magyarország dolgozói szegényei. Ők az egyre csökkenő munkanélküliség áldozatai, a Fidesz szegénységpolitikájának elszenvedői.
Nem lehet elégszer elmondani: ez az a kormány, amely feladatul tűzte ki, hogy megszüntesse a szegénységet. Papíron. Hazug szavakkal, számok elferdítésével, tények kiforgatásával.
Nem véletlen, hogy a KSH már nem is közli a létminimum alatt élők számát – egészen addig, amíg ki nem találnak egy olyan definíciót a szegénység meghatározására, amellyel sikerül majd minél kevesebbeket besorolniuk ebbe a kategóriába.
Csak egy példa: a KSH a hírek szerint a létminimum-számításhoz felhasznált minimálisan szükséges napi kalóriabevitelt is csökkenteni fogja az új mérőszám meghatározásakor. Mit jelent ez a gyakorlatban? Egy férfinak, ha közepesen nehéz fizikai munkát végez, 3500-4000 kalóriára, ha nehéz fizikai munkát, akkor 4000-4500 kalóriára van szüksége. Hogy bírja a terhelést, ne essen össze. Nos, a KSH új módszere ezt lecsökkentené napi 1800 kalóriára, mármint a létminimum meghatározásakor. Vagyis jól látszik – pont nem érdekli őket (sem), hogy a közmunkások, akik jellemzően fizikai munkát végeznek, de keresetük összege még a minimálbért sem éri el, ki fognak esni ebből a kategóriából.
Ezzel a két módszerrel máris ott vagyunk, ahol a Fidesz győzelmi jelentéseiben lenni akar: csökkent a munkanélküliség, hiszen százezreket sikerült behajtani egy olyan rendszerbe, ahol éppen csak fent tudják tartani magukat, de esélyük sincs arra, hogy tervezni tudják az életüket, hogy azt lássák egyáltalán, hogy mit fognak enni másnap. Viszont papíron sikerül majd csökkenteni a szegénységet is, hiszen olyan számítási módszert alkotnak, amely jelentősen megszépíti a valóság kézzel fogható tragédiáját.
És hogy mire számíthatunk a továbbiakban? Nos, nézzük meg a szintén a napokban megjelent, 2017-es költségvetési tervezet egyes sorait. Mire jut például kevesebb pénz a közös kasszából jövőre? Arra a Start-munkaprogramra, ami még a nemzetközi ajánlások szerint is hasznosabb bármilyen közmunkánál. De mit számít, hogy az Európai Bizottság, az IMF, vagy bármilyen más szakértő mit mond? Hisz ellenük amúgy is konstans harcot vív a kormány, minden létező fronton. 15 milliárd forinttal (az ideinél 4 százalékkal) jut kevesebb a Start-munkaprogramra, mert egyre nő a foglalkoztatottság, legalábbis a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint. És a kör itt zárul be.
Papíron tényleg kevesebb lesz a szegény ember, mert tesznek róla, hogy így legyen. A valóságban viszont ez azt jelenti, hogy még többeket kényszerítenek bele olyan körülmények közé, amelyek között a szegénység szükségszerűen újratermelődik. És ez a kormány egyik legnagyobb gonoszsága: hogy még ezt is megpróbálják győzelmi jelentésként eladni. Kérdés, hogy lesz-e, aki még hisz nekik.
A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 238 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.