Ma 88 éve született meg a trianoni békeszerződés. Ez volt Magyarország történetének második olyan eseménye, amiben közrejátszott az, hogy a magyar elit nem törődött a kisebbségekkel.
Az első ilyen az 1848/49-es szabadságharc volt, ha előtte megadtuk volna a minimális jogokat az éledező nacionalizmusból kiemelkedő, horvát, szlovák és román kisebbségeknek, eltekinthettünk volna Jellasicstól, az erdélyi dák parasztlázadástól, és talán magunk mellé tudtuk volna allítani őket, ami megváltoztathatta volna a szabadságharc kimenetelét. A szabadságharc vége felé történt is kiegyezés a románokkal, de a csatlakozásukat megakadályozta a világosi fegyverletétel.
A szabadságharc után az emigráció már látta ezeket a problémákat, többen autonómiát adtak volna a kisebbségeknek, de gondoljunk Kossuth dunai konföderáció elméletére, amiben a mieinkkel egyenlő jogokat kaptak volna.
Sajnos a magyarországi politikai életben ezek a gondolatok nem találtak meghallgatásra, az Eötvösök kissebségi törvénytervezetén kívül, senki más nem gondolta ezt komolyan. Talán a 10-es évek elején Jászi Oszkár és radikális pártja hozta fel újra a kisebbségi autonómia tervét, de ő is mindenféléről beszélt, egységes Európán keresztül Dunai konföderációig. Viszont ő már látta a világégést és annak magyar következményeit. Ellenben politikusaink nem látták azt, hogy amit kaptak 67-ben a monarchiától, abból kötelességük átadni egy részt a kisebbségnek.
Jött az első világháború, és miközben a monarchia harcolt, a kisebbségek képviselői Londonban, Párizsban és Washingtonban tárgyaltak.
A háború elvesztése után Károlyiék még felkínáltak egy autonómia tervezetet, de akkor már kikiáltották Csehszlovákiát, Romániát és a Szerb-Horvát királyságot. A románok egészen Budapestig vonultak, örülhetünk annak, hogy nem Bukarest vagy Pozsony fennhatósága alatt élünk.
Wilson elnök híres jegyzéke kútba esett, az európai erőviszonyok és az amerikai választás aláásták azt. Az európai nagyhatalmak nem vették figyelembe a demográfiára mutatókat, inkább előkészítettek egy új világégést.
És milyen véletlen, ma Magyarországon van egy kisebbség, amit ugyanúgy semmibe veszünk, mint elődeink tették 48-ban, és Trianon előtt. Vagy ahogy velünk tették az európai nagyhatalmak
Emlékezz, magyar!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.