Egy kis kitekintés: nagyon úgy tűnik, hogy Írországban a "nem" szavazatok kerülnek többségbe a lisszaboni szerződésről tartott mai népszavazáson. Minthogy a szerződés életbe lépéséhez a tagállamok egyhangú döntése szükséges, az írek vétója azt jelentené, hogy az első EU-alkotmány után a módosított alapokmány keresztülvitele is kudarcba fullad. Írország volt egyébként az egyetlen tagállam, amely a szerződésről népszavazást tartott.
Európa vezető politikusai előzőleg kijelentették, hogy "nincs B tervük" arra az esetre, ha az írek elutasítják a szerződést. Mark Mardell, a BBC európai rovatának szerkesztője úgy véli, hogy az ír miniszterelnök egyetlen lehetősége egy újabb referendum kiírása lenne, amellyel azonban egy újabb nemleges választ kockáztat. Mardell hozzáteszi, hogy az Unió demokratikus hírnevének sem tenne jót, ha erőltetne egy megismételt szavazást.
Az EU-nak tehát továbbra sincs alapokmánya, és belátható időn belül nem is lesz. Mindez csupán annyit jelent, hogy az Unió a jelenlegi keretek között működik tovább. Kérdés, hogy ez vajon elegendő lesz-e a versenyképesség megőrzéséhez a világpiacon és a politikai színtéren, vagy az európai közösség ezzel a buktával végleg lemarad az Egyesült Államok és Kína mögött.
Mi pedig csak remélhetjük, hogy az írek (akik egyébként 45%-os részvételi arányt produkáltak a referendumon) felelősen, az esetleges következmények ismeretében döntöttek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.