"Veled is van közös ismerősöm, hozzád három lépésből eljutok, azt a müncheni csávót meg egy ismerősöm ismerősének az ismerőse ismeri tavalyelőttről a Balatonról. Majd megnézem wiwen a közös kontaktjainkat, lesz vagy háromszáz."
Régóta tartja magát az az álláspont, hogy kicsiny bolygónkon "mindenki mindenkivel", vagyis hogy "kicsi a világ", vagyis lehet, hogy a johannesburgi zöldséges ismeri a másodunokatestvéred volt angoltanárát, aki jóban van egy bejrúti sztriptízbár kidobóemberével.
A "hat lépés távolság"-elmélet (itt a szócikk egy része magyarul), amellyel többek közt Karinthy Frigyes is kísérletezett Láncszemek című novellájában, kimondja, hogy az "ismerősöm ismerőse"-elven a Földön bárkihez el lehet jutni hat lépésben.
Egy világméretű Microsoft-projekt most részben igazolni látszik ezt az álláspontot. A Microsoft kutatói egy hónap alatt 30 milliárd sms címzettjeit vizsgálták kísérletükben, a Microsoft Messenger sms-küldő szolgáltatásán belül. Definíció szerint ismerősöknek azokat a személyeket tekintették, akik egymásnak küldtek üzeneteket.
Kielemezve, hogy hány lépés hosszúak a láncok az sms-adatbázis legtávolabbi pontjai között, 6,6-os átlagértéket kaptak. A párok 78%-a között hét vagy annál kevesebb lépésből lehetett kapcsolatot teremteni.
Ahogy Eric Horvitz, a projekt egyik kutatója megfogalmazta: a kísérlet eredménye arra mutat, hogy "az emberiségnek van egy szocializációs állandója".
"Mindig is sejtettük, hogy közel állunk egymáshoz. Most nagy léptékben is bebizonyítottuk, hogy ez nem csupán népi legenda" - tette hozzá.
Namármost, fontos ez? Rádöbben ettől bárki is, hogy milyen közel állnak hozzá az éhező kongói kisgyerekek? Megváltozik az emberek élete, többet foglalkozunk majd egymással? Olyanok leszünk, mint egy nagy család?
Kétlem.
Viszont talán egy percre elgondolkodtathat minket a Föld nevű szappanoperáról, amelyben mindannyian szereplők vagyunk, és amelyben a többségünk eddig nagyon szarul játszik.
Aki lát a történetben ennél jobb tanulságot, az írjon bátran.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.