A Gyurcsány Ferenc vezette kormány nagy dobásra készül: átfogó adóreformot dolgoznak ki. Az új rendszer sarokszámai megszülettek, életbe lépéséhez azonban a Tisztel Háznak még el kell fogadnia, ehhez azonban a kormányzó MSZP-nek (mint kisebbségi kormánynak) külső segítségre lesz szüksége. Praktikusan az SZDSZ képviselői lehetnek azok, akik szelet fújnak a szocialista adóreform vitorlájába, ám ha ez mégse történik meg, akkor aligha számíthat a jelenlegi kormány a törvénymódosításra.
Fodor Gábor elnökké választása óta (is) óvatosan kezeli a két párt közötti viszonyt. Bár markáns, egyértelmű nyilatkozata nem volt az ügyben, politikai értelemben azért mindenképpen elmondható, hogy az SZDSZ elnöke már üzent a szocialistáknak: nélkülünk nem lesz elfogadva sem a költségvetés, sem az adóreform. Az üzenet jogos, ugyanis nem valószínűsíthető az, hogy az Orbán Viktor vezette FIDESZ támogatni fogja a kormány kezdeményezését. Így a szocialistáknak marad a "régi csatlósba" vetett bizalom és a politikai játszma.
Gyurcsány Ferenc nyilatkozata ugyanis egyértelmű: amennyiben az országgyűlés nem fogadja el a költségvetést illetve az adóreformot, akkor leköszön kormányfői tisztségéből. Lemond és megy vele az egész kormány. Ez egy teljesen egyértelmű üzenet, vagy ha úgy tetszik politikai "csiki-csuki". Ez a bejelentés egyértelműen Fodornak szólt, magyarra fordítva így hangzik:
"Kedves Gábor! Amennyiben nem szeretnéd, hogy új kormány alakuljon 2009-ben, akkor - ha nem is hivatalosan - gyere vissza a koalícióba. Gyere vissza, mert Te sem akarod, hogy a téged támogatók kihátráljanak mögüled azért, mert dacból (bizonyítva, hogy elszakadtál tőlünk) keresztbe húzod a számításainkat. Tudom, hogy bölcsen fogsz cselekedni, mert magad sem hiszed azt, hogy jobb lenne nélkülünk, mint velünk. A választás a Te kezedben van. Ha vannak elvárásaid, ha szeretnél alkudozni, akkor keress bátran telefonon. Beszéljük meg, ez a Te érdeked is. Üdv, Feri"
Az SZDSZ elnökének kezében van most toll, amivel Magyarország 2008/2009 politikai történetét írhatja. Most biztosan nem lennék Fodor Gábor helyében, de én nem is vagyok 20 éve aktív politikus.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.