- Ma volt egy nagyon jól sikerült, több ezer fős pártfüggetlen Magyar Tarka demonstráció.
- Ma volt egy nagyon jól sikerült, több ezer fős MSZP-s demonstráció.
- Ma volt egy nagyon rosszul sikerült, pár száz fős MSZP-s demonstráció.
Nagyjából ezek a narratívák hallhatók a mai eseményről, a kérdések tehát a "hogy sikerült?", "hányan voltak?" és "pártfüggetlen volt-e?" témakörben mozognak, ezekre, de főként az utóbbira igyekszem az alábbiakban választ adni.
Privát blogomban tegnap hajnalban - azaz jóval az esemény előtt - kifejtettem magánvéleményemet, miszerint elveink megvalósítása részben kudarcot vallott, de éppen ezért megéri ezen elvek megvalósításán tovább fáradozni, tanulva hibáinkból, így a sikeresség kérdésről többet nem is írnék, akit érdekel, ott elolvashatja.
A létszám-tippelgetés érdekes játék, én soha nem tudtam, hogy képesek emberek első ránézésre több ezres tömegeket megszámolni, nekem nem megy. Aki akarja, számolja meg a Nol fotóján. Mi humanisták kb középen voltunk, (miénk a féltucat transzparens a távolban) azaz mégegyszer ennyi ember van még mögöttünk, akármennyi is legyen az. Különösebben nem is tartom éredekesnek a létszámot, az utóbbi hetekben egyértelművé vált, hogy akkora káosz alakult ki a rendezvény körül, hogy semmiről semmit nem fog mondani. A szélsőjobbtól nyilván nem várjuk el, hogy követekezetesek legyenek, így evidens módon ők egyszerre fognak szívózni azzal, hogy azért voltunk kevesen mert a célokkal nem értettek egyet a távolmaradók és hogy Gyurcsány járatta le az eseményt, a két kijelentésük közti ellentmondást halványan sem érzékelve. Mindegy is, a résztvevők számán ez nem változtat, az egyszeri aktivista lelkivilágát pedig épp annyira dobta fel az, hogy tán még soha ekkora támogatottsága nem volt egy eseményünk megfogalmazott céljának, mint amennyire lehangolja, hogy ezen támogatók közül mennyien nem terveztek kijönni az eseményre.
Ennek okát keresve pedig nyilván Gyurcsány Ferenc részvételénél és a demonstráció vélt vagy valós pártfüggetlenségénél tartunk. Nekem mint szervezőnek, természetesen volt szerencsém jelen lenni, és részt venni egy nagyon jó pártfüggetlen eseményen. Össze-vissza rohangáltam feladataim miatt a tömegben, és icipici pártpolitika-barátságot sem sikerült találnom sehol. Nyilván volt kinek-kinek a sajátja, de az általam belátott tömeg tagjai ezt nem verték nagydobra.
Indulásképp Bódis Kriszta mondott egy pártpolitikusokat ekéző és az erőszakmentesség mellett hitet tevő szöveget, majd elindultunk végig az Andrássyn. 4-5 civil szervezet hozott transzparenseket, voltak, akik képzőművészeti alkotásokkal vonultak, de a többi ember teljesen átlagos reprezentációja volt egy körúti nyüzsgő forgalomnak. Politikust sehol nem láttam a tömegben sétálni, ha voltak is, nem feltűnősködték túl a dolgot. A vonuláson az én ízlésemnek kicsit vontatott volt a hangulat, de a fiatal generáció agyonhujjogta és -skandálta magát, az egy picit feldobta. Békésen meg is érkeztünk a Hősök terére, ahol alig hallható technika mellett megopróbáltuk felolvasni a Nyilatkozatot, kendőt ráztunk, betobtuk a kitöltött papírokat a dobozokba, majd elsétáltunk meginni egy sört a haverokkal. Gyurcsánynak se híre, se hamva. Hazafele menet találtunk valakit, aki hallott róla, hogy csak a téren kapcsolódott be, ott volt vagy tíz percet, majd lelépéskor hárman beszóltak neki, huszan megtapsolták. De mondom, ez minket nullára érintett, a közvetlen közelében állókon és a rá vadászó riportereken kívül senki nem került vele kapcsolatba. Én speciel ekkor futottam bele a "legpártpolitikusabb" emberbe, egy barátunk (akivel fordult már elő, hogy fideszes képviselőjelöltként indult lakhelyén) ugrott át az aktuális Fidelitas rendezvényről a miénk végére. Hazafele - az említett sör után - tehát vidáman mosolyogva indultunk, abban a - tapasztalatunkból fakadó - meggyőződésben, hogy azért csak sikerült egy fasza kis pártfüggetlen demonstrációt létrehozni. A cikk írásakor 12 óra telt el a demonstráció kezdete óta, folyamatosan figyelem a hozzászólásokat és egy olyan embert sem találtam, aki jelen lett volna az eseményen résztvevőként és azt állítaná, hogy bármiféle párt gaz lehelletét érezte volna az eseményen. Nyilván, akik nem voltak ott és az eleje óta a kudarcának szurkoltak, azok nagyon érezték ezt, de ez a konkrét tapasztalatok szempontjából viszonylag irreleváns.
Hazaérve viszont (baljós zene, majd hirtelen sokkhatás) a Tarka Magyar weblapon - és erre még visszatérünk - az MTI híre fogad, amely szerint "A tömeg Gyurcsány Ferenccel együtt kinyilvánította, hogy elítélik az erőszak és a kirekesztés minden formáját", majd részletes leírást kapunk Gyurcsány Ferenc minden mozzanatáról, kiemelve, hogy "taps fogadta és taps búcsúztatta". Az MTI hírben a demonstrációt kezdeményező Összefogás az Erőszak Ellen neve 0 alkalommal, a civil szó 0 alkalommal, a pártfüggetlen szó 0 alkalommal szerepel, a beszéd pártkritikus tartalma pedig a beszéd létével együtt maradt ki. Híradót egyelőre nem láttam, de hallomás alapján hasonló közvetítések hangzottak el a közszolgálati és kereskedelmi csatornákon is.
És ebben a pillanatban megörtént a "csoda", amihez nekünk magyaroknak még részecskegyorsító sem kellett: létrehoztunk egy párhuzamos univerzumot, ami bár virtuális, mégis valósabb, mint az eredeti.
Létezik egyrészt az az univerzum, ami a demonstráción résztvevők fejében él: ebben a tapasztalatokból származik az információ és eszerint ez egy pártfüggetlen megmozdulás volt, aminek főszervezői között számos, a kormánnyal és a többi párttal szemben erőteljesen kritikus (hogyszépenmondjam) szervezet is megtalálható. Erről ugye az a párezer ember tud, aki jelen volt.
Létezik azonban egy másik univerzum, ami azok fejében él, akik nem voltak ott. Az ő információik a médiából származnak, ebben a világban pedig ez egy erőteljesen MSZP-közeli esemény volt. Számuk a híreket követő személyekével egyezik, mindenesetre milliós nagyságrendről beszélhetünk.
Feloldás? Nincs.
Van a tapasztalatokon alapuló világ és a mesterségesen kreált. A kettő között innentől átjárás csak a nyitott, forráskritikus és kereső emberek számára van, a politikai közbeszéd megszokott szintje alapján pedig ez sokakat nem foglal magában. Imidzs szempontból mindegy is, aki elvek és nem párttömbök alapján politizál, az úgyis hozzászokott, hogy kétnaponta ellenkező politikai blokkokhoz akarják csapni, etéren sok minden nem változik. Aki ismer minket, annak sem változik a véleménye, mi meg sokat okosodtunk ezekből a tapasztalatokból.
Pedig lenne miről beszélnünk, ha ugyanazt az eseményt ismernénk. Érdekes lenne beszélni arról, hogy lehetséges, hogy a résztvevő civil szervezetek kérése ellenére hermetikus lezárásra került a fél Terézváros? Hogyan lehetséges, hogy az Erőszakmentesség Világnapján biztosításába a civil szervezetek megkérdezése nélkül - illetve ennek direkt elhallgatásával - jelent meg a kétes hírű és az esemény szellemiségéhez egyáltalán nem illő In Kal Security? Hogyan lehetséges, hogy a Tarka Magyar összefogás blogját mind a mai napig egyetlen ember kezeli, ahhoz az Összefogásban szereplő civil szervezeteknek nincs hozzáférése? Hogyan lehetséges, hogy ezen a blogon egyedüli beszámolóként a valósággal köszönőviszonyban sem lévő MTI hír szerepel immáron hosszú-hosszú órák óta a szervezők többszöri kérése ellenére?
Én, mint az Összefogás és a Tarka Magyar demonstráció megfogalmazott céljainak (emlékeztetőül: pártfüggetlen, demokratikusan szerveződő, mindenfajta erőszak, megkülönböztetés és a politikai árokásás ellen való kiállás) feltétlen híve éppen ezért tartom szomorúnak, hogy nincs kivel beszélni ezekről. Mindazok, akik az MTI-szerű hírek alapján tájékozódnak, dönthetnek ugyan, de csak hamis információk alapján. Dönthetnek, hogy egy utolsó leheletével is civilségéhez ragaszkodó, alulról jövő összefogásnak segítenek-e megőrizni és megerősíteni pártfüggetlenségét, visszaszerezni jó hírét. De dönthetnek úgy is, hogy a kormányfő egyértelmű céljainak megfelelően behódolnak, a Tarka Magyart és az Összefogást - tagjai hangos tiltakozása ellenére - MSZP-csatolmányként kezelik és mindent megtesznek tönkretételéért.
Utolsó adalékként hadd idézzem az MTI hírrel kapcsolatban az Összefogás levelezési listáján megjelent véleményeket (teljes, válogatatlan és szerkesztetlen lista, én mindössze anonímizáltam):
2008. október 4. 22:43 A írta, [a@a.com]:
Nem volt kevésbé Gyurcsányra koncentráló beszámoló amit a honlapra tudunk tenni? Ez így tényleg öngól. :-(
Lesz saját beszámolónk?
2008. október 4. 22:56 B írta, [b@b.com]:
Ez gusztustalan. Ki tette ezt ki?
Vagy vegyük le, vagy rakjunk rá valamit.
2008. október 4. 23:04 C írta, [c@c.com]:
egyetértek a B-vel.
C
2008. október 4. 23:10 D írta, [d@d.com]:
Szintén.
Addig is, ha valaki esetleg nem ért egyet a cikkel, fejtse ezt ki nyugodtan szervezőként a commentek között, arra van. :+)
2008. október 4. 23:11 B írta, [b@b.com]:
Ki kéne tenni egy nyilatkozatot arról, hogy sajnálatosnak tartjuk hogy a média még nem nőtt fel ahhoz a feladathoz, hogy ne GyF piros kendőcskéjéről írjon és bőven elég ha egy hírben csak egyszer említik a nevét, egy civil rendezvényen, ahol ő volt az EGYIK felvonuló. :-(
A jövőnk olyan lesz, amilyenné tesszük, tetteink pedig döntéseinken múlnak. Az előttünk álló kérdés most nem csak az, hogy szeretnénk-e átlépni az országot megosztó pártpolitikai árkon, hanem hogy a nagy háborúskodásban belelőjük-e a civileket is ebbe az árokba.
A szerző az Ifjú Humanisták képviseletében az Összefogás az Erőszak Ellen tagja, a Tarka Magyar demonstráció szervezője. Véleményével egyedül az Ifjú Humanistákat képviseli, az Összefogás más tagszervezetei véleménye ettől gyökeresen eltérő is lehet.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Ifjú Humanisták 2008.10.12. 09:31:42
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.