Lehet szidni a liberális oktatás politikát! Lehet szidni a Bolognai rendszert! Lehet visszakövetelni a nádpálcát! De nincs értelme. Ismerjük be, tudtuk, de nem mertük bevallani, a magyar felsőoktatás nem elitképzés. A magyar felsőoktatás tömegképzés és ezzel nincs is semmi baj, csakhogy a magyar társadalom azt várja el, hogy tudósokat képezünk, szakértőket. Pedig nem.
Mi diákokat képzünk, akik majd a gyakornoki idő és a munkafolyamat megismerése után lehetnek szakértők és tudósok. Legjobb eséllyel diplomás munkanélküliek lesznek, mivel ők is azt várják el az egyetemtől, hogy tapasztalattal, az életre felkészülve hagyják el a felsőoktatás kapuit!
Pedig nem, az oktatási rendszerünk nem erről szól, ez csak a kiképzés.
Talán még a műszaki, jogi és az orvostudományi képzéseken jobb a helyzet, de onnan is egyre rosszabb dolgokat hallani.
De mi van akkor, hogyha az első bekezdésben említetteket felismerve eleve feladjuk az egészet, hiszen tömegoktatásban nem lehet tudósokat képezni. És ha nem tudunk tudósokat képezni -mint a mi időnkben- akkor szarjunk az egészre?
Vajon a fejpénzrendszer menyiben segíti a normális képzést? Vajon az egyetemi tanárság az magával születik vagy oktatni kéne? Vajon kinek a hibája, ha pehelykönnyű vizsgasor kell, hogy ne bukjanak meg az emberek?
Miért vetem fel ezt most?
Hétfőn kommunikáció szakosként szerencsém volt részt venni egy közgazdász szakos vizsgán. Európa és Magyarország gazdaságtörténete. A feladatsort, ami 5 tesztkérdésből és 3 kis esszéből állt nem fejeztem be, előbb kimentem. Mivel idén diplomázom a 2-es is elég lett volna. 3-as lett.
Azért hagytam ott, mert idegbajt kaptam az olyan tesztkérdésektől, amik rákérdeznek az egyetlen kötelező irodalom szerzőjére és ami olyan helyes válaszokat ad meg, minthogy a szántóföld, a hegyoldal vagy a sivatag közül a szántóföld alkalmas mezőgazdasági művelésre. A két esszé, amit kitöltöttem, a gimnáziumi történelem érettségi egy-egy tétele volt. „Mi vezetett az 1929-es gazdasági világválság kialakulásához?” „Mi az a hiánygazdaság?”. A harmadik esszékérdés nem tudom mi volt, nem olvastam el.
Vajon elég ezt és ennyit tudni a jövő közgazdászainak a közgazdaság történtéből?
Elég ez nekünk?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.