Több mint 30 rákos beteg 411 lakosból. Halott háziállatok. Az önkormányzat tagad.*
A bánkútiak azt gyanítják, hogy mutyi van a dolog mögött. Az önkormányzat ugyanis azt állítja, hogy a vízhálózat fel lett újítva, a csövek ki lettek cserélve. Ezt papírral is igazolni tudják, a munka el lett végezve. Az egészben csak az hibádzik, hogy az évtizedek óta ott élő lakók nem emlékszenek arra, hogy az utcájuk fel lett volna túrva a munkálatok miatt. Ennek oka nem az, hogy speciális mélyásó robotokat használtak, ennél egyszerűbb a megfejtés. Grószné Zsóri Irén bánkúti lakos vette a fáradságot, és kiásta a vízcsöveket, hogy szembesítse a polgármestert azzal, nem igaz, hogy a csőcsere megtörtént.
Bánkúton a mai napig "rostos víz" folyik a csapból. De az is előfordult, hogy az átlátszó tiszta víz gyilkolt tömegesen a hobbiállatok körében. Hörcsögök, aranyhalak, tengeri malacok, és kanárik estek áldozatul egyik napról a másikra a víznek.
"A Békés megyei ÁNTSZ július 31-ei vizsgálata kimutatta, hogy a bánkúti ivóvízben lévő nitrit a megengedett értéket 74%-kal lépi túl. A lakosok hiába fordultak panasszal az elmúlt években számtalanszor a helyi önkormányzathoz és üzemeltetőhöz, azok nem tették hozzáférhetővé a legelemibb vízminőséggel kapcsolatos információkat és a csapvíz szennyezettsége sem csökkent tartósan. A Lehet Más a Politika Békés megyei szervezete elfogadhatatlannak tartja, hogy a bánkúti ivóvízproblémát nem kezelik súlyához méltóan és az egészségre rendkívül ártalmas ivóvizet szolgáltatnak a helyi polgároknak.
A nitritek akut mérgezést is okozhatnak. A folyamatot methemoglobinémiának nevezi a szakirodalom, amelynek következtében a szervezetben oxigénhiány jön létre. Tünetei: aluszékonyság, bágyadtság, koncentrációs zavarok, szellemi és fizikai teljesítőképesség-csökkenés. A nitritmérgezés felnőtteknél nagyon ritka, ám a három hónapnál fiatalabb csecsemők fokozottan veszélyeztettek, náluk akár halálhoz is vezethet. A nitrit jelenlétével kapcsolatos másik probléma a rákkeltő nitrózaminok keletkezése, amelyek rákos elváltozásokat okoznak, főleg a gyomorban, a májban és a tüdőben."
Az ivóvízellátó kht. augusztus 4-én rendelte el a vízvezetékrendszer ötnapos átmosását. Ekkor a lakosok csak palackozott vizet ihattak, amiből az önkormányzat napi 3 litert biztosított fejenként. Augusztus 10-én adott ki az üzemeletető egy közleményt, melyben feloldotta az ivási tilalmat. Ebben egy augusztus 6-ai vizsgálatra hivatkoznak, ám a helyi lakosoknak birtokunkban vannak a rákövetkező két napról vízminták és az azokat megörökítő fotók, melyeken láthatóan szennyezett a víz. Ha ez a víz iható, akkor elég erős szervezetük lehet a bánkútiaknak.
Ivóvízellátó és Település-üzemeltetési Kht. ügyvezető igazgatójának levele a bánkúti fogyasztókhoz:
Medgyesegyháza-Bánkúti Tisztelt Vízfogyasztó!
2009. augusztus 4-én elrendelt vezetékes ivóvíz használatát a mai nappal engedélyezem
2009. augusztus 6-án vett vízminta eredményét a mai napon megkaptuk, ami után a vezetékes ivóvíz, ivásra, főzésre, fürdésre alkalmas.
*A rákos megbetegedésekről pontos statisztikai adatunk nincsen, de a helyiek összeszámolták, hogy jelenleg hányról tudnak. A valós szám ennél magasabb lehet. A helyi lakosok gyanítják, hogy az országos átlagnál magasabb arány a víz magas nitrit tartalmának tulajdonítható.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Hasznos Oldalak Víztisztító Témában 2009.12.07. 00:08:36
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.