Igen, néha rajtuk múlik a pénzünk
Ma a palament eltörli a kontrollt a kormány felett. Elveszi az Alkotmánybíróságtól azokat a jogköröket, amikben megakadályozhatnák a Fidesz alkotmányellenes gazdasági döntéseit.
Miért gond ez?
Egyrészt, mert ez nem demokratikus lépés. Másrészt pedig, hogy közérthető legyek, ha ez bekövetkezik a Fidesz gyakorlatilag bármit megtehet.
A Fidesznek jelenleg is joga van (illetve nem sokára egy másik törvényjavaslat által joga lesz), indoklás nélkül bárkit kirúgni, aki állami, vagy önkormányzati alkalmazott. Ha a fenti tényállás megvalósul, a Fidesz a magánnyugdíj pénztárakba az egyszerű emberek által befizetett pénzből tömi ki a költségvetés hiányát.
Miért is élne a vissza a Fidesz a lehetőségekkel? Mert ha megszavazzák az alkotmánymódosítást az egyik utolsó kontroll elem is eltűnik felőle. A hatalmaskodó főnöknek is egy dolog vet gátat az ő főnöke.
Az Alkotmánybíróságért, és a többi kontroll szervért való aggódás nem valami értelmiségi demokratikus izé, hanem pontosan a pénztárcánkról szól, arról, hogy a Fidesz ne hozhasson rossz döntéseket. Hozott-e a Fidesz rossz döntéseket? Igen, hiszen az Alkotmánybíróság elmeszelte a különadót. Pedig a Fidesz megakadályozhatta volna. Az LMP nyújtott be olyan módosítót a törvényhez, ami egyrészt megakadályozta volna, hogy az AB elmeszelje a törvényt, másrészt pedig kivette volna az egyszerű végkielégítéseket (amikor például a tanárok kapnak végkielégítést) a törvény hatálya alól. Csak a valóban túlzott végkielégítések maradtak volna benne. A Fidesz ezzel sem élt.
Miért?
Mert ebből a pénzből is a költségvetést foltozzuk.
Be kell foltozni a költségvetést? Igen. De nem olyan módon, hogy ezt valami kommunistákkal való leszámolásnak állítjuk be, és nem olyan módon, hogy kikerüljük a kontrollt, mert az egy újabb rossz kormányzáshoz vezet. Pontosan olyanhoz ami miatt a jelenlegi helyzet felállt. A Fidesznek nincs olyan gazdasági csomagja ami úgy megoldaná a jelenlegi helyzetet, hogy nem hibázik. Ez látható a különadó elmeszeléséből is. Vagy abból a történetből amikor a magánnyugdíj pénztárak ellehetetlenítése előtt két héttel a Gazdasági miniszter még ezek szabályozására adott be törvényt.
Az MSZP kormányzása nagyban hozzájárult a mostani helyzethez. Az, hogy ezek a foltokat ténylegesen be kell foltozni az ő hibájuk is. De a kontroll elvétele csak egy újabb rossz kormányzáshoz vezethet, ahol nincsen akadály a rossz döntések meghozatala felett.
Gondoljunk bele mi lett volna, ha az előző 4 évben az Alkotmánybíróság nem dobja vissza több mint 40-szer a Gyurcsány kormányzat javaslatait (és úgye nekik nem is volt 2/3-uk).
A demokrácia tehát láthatóan a pénztárcánkról is szól.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Egy el nem hangzó gyászbeszéd 2010.11.03. 00:33:55
Trackback: A nemzeti kisgömböc meséje 2010.11.02. 11:50:43
Trackback: Kelj fel Palcsi meséje 2010.11.02. 09:55:11
Trackback: A talpraállás költségvetésének meséje 2010.11.02. 09:54:47
Trackback: A politikus róka és holló meséje 2010.11.02. 09:54:26
Trackback: A kisebbrendűségben szenvedő kondás meséje 2010.11.02. 09:54:02
Trackback: Szentesíthető-e az eszköz? 2010.11.02. 09:51:20
Trackback: A FIDESZ elefánt a porcelánboltban 2010.11.02. 09:51:01
Trackback: Megérett egy mondat 2010.11.02. 09:13:14
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.