Hétfőn a kormánypárti többség nem vette tárgysorba az LMP törvénytervezetét a kampány, és pártfinanszírozás átalakításáról. Bár tavaly tavasszal a parlament szándéknyilatkozatot fogadott el, egy ilyen törvény megalkotásáról, azóta se történt semmi. Pedig itt lenne az alkalom, de hiába hallunk a választási rendszer átalakításáról, a finanszírozási részről nagy a csend a Fidesz frakcióban. Pedig a demokrácia pénzbe kerül, és még mindig jobb, ha ezt a pénzt az állampolgárok fizetik ki, mint a nemtudjukik.
Hiába beszélt tegnapelőtt Orbán Viktor egy új állam eljöveteléről, egy politikai stílusváltásról. Az emberek bizalmát a politika (vagyis az ő elképzelései alapján a Fidesz) iránt, azzal nem fogja visszaszerezni, ha csökkenti a politikusok számát. Főleg mivel ez nem valós megoldás, csak populista lépés. Egy idő után növekedni fog a szakértők száma, hiszen a magyar politikusok maguk a szakértők, egy-egy politikus mögött nincs 4-5 fős stáb, aki megmondja neki a frankót minden témában, mint a filmekben. A pártokon belül működnek szakértői csoportok, amik egy-egy nagyobb területet fognak át, és ők azok akik egy-egy politikus témáját dolgozzák fel. Ezért a politikusok számának csökkentésétől csak a politika válik még rosszabb minőségűvé, és ezzel egyenesen arányosan nyit terepet a könnyű megoldásokat kínáló lobbistáknak.
Először is szögezzük le, olyan kampány és pártfinanszírozás, ami hajlik a tökéletes felé (tökéletes nincs) ameddig a Fidesz vagy az MSZP a parlamenti helyek 33%-át birtokolja lehetetlen. Ezt a két pártot annyira átszövi a korrupció és a mutyi, annyi érdekcsoport által van befolyásolva, hogy a szétesésük nélkül lehetetlen lenne egy ilyet meghozni.
A másik dolog, hogy olyan szervet kell létrehozni, ami ellenőrizni tudja a pártokat. A jelenlegi Magyar demokráciában ez is képtelenek tűnik. Domokos László volt Fidesz képviselőé, jelenleg az Állami Számvevőszék elnökévé lenne ez a poszt. Az elmúlt 21 évben pedig ugye nem látunk olyat, hogy bármelyik párt vagy politikus önként lemondott volna lehetőségeiről.
De a folyamatot meg kell indítani. A pártfinanszírozás nélkül nem lesz tiszta a demokrácia. Szabályozni kell az adományok rendszerét, átlátható pártkasszákra van szükség. Növelni kell az állampolgári felajánlás lehetőségét (1%), eltörölni az 1 milliós kampánykeretet. Állami kontrol alá vonni a pártok költéseit, szigorítani a nyílt vagy bujtatott pártalapítványok működését, erősebb kontrolt gyakorolni a frakcióköltések felett, eltörölni a kampányidőszakot, és hosszan folytathatnánk a sort.
Lehet azt mondani egy demokrácia sok pénzbe kerül, de a politikusok fizetése még mindig kevesebb mint egy elnyomó rendszerré, és valljuk be még a mai politikusaink is szimpatikusabbak mint egy ÁVH-s keretlegény aki épp egy kalapáccsal töri össze a golyóinkat.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Az LMP mint gonosz törpe? 2011.05.27. 08:27:15
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.