A Fidesz új népszavazási törvényt fog hozni. A törvénytervezet egyrészt rendez számos olyan dolgot, amire az elmúlt 20 év tapasztalatai után szükség volt, másrészt viszont szűkíti a népszavazás kezdeményezésének és sikerességének lehetőségét.
A tervezetben pozitív elem, hogy kompatibilis az uniós szintű kezdeményezésekhez, továbbá orvosolja az Alkotmánybíróság által megállapított alkotmányos mulasztásokat is.
De a Fidesz, amely sokat köszönhet a népszavazás intézményének, most korlátozza azt. Egyrészt az új törvény megpróbálja kiszűrni a „komolytalan népszavazási kezdeményezéseket”, másrészt pedig felemeli az érvényesség küszöbét 50%-ra.
A népszavazás intézménye nem olyan bonyolult dolog. Többek között azt is jelképezi, az egyszerű ember fiának is van lehetősége szembeszállni a hatalommal, közvetlen módon tud elégtételt venni, ha sérelem éri. Miután a Fidesz megszüntette azt, hogy az alkotmánybírósághoz bármelyik állampolgár fordulhasson, most bár enyhén de szűkíti a Népszavazás kezdeményezésének lehetőségét. A Fidesz ezzel azt is jelzi, nincs mindenkinek joga ahhoz, hogy ő maga nem tetszését nyilvánítsa közvetlen módon az állam irányításával szemben. Pedig az OVB és az AB is azért van, hogy döntsön, és nem szakadnának bele, évi plusz 100 hülye kérdésbe, amiknek 99%-át rutinból bírálják el.
A Fidesz kétharmadához pedig nagyban hozzájárult a 2008-as szociális népszavazás. Ezen a népszavazáson a részvétel 50,51% volt, tehát a Fidesz iszonyatos mozgósítása mellett is épp hogy csak érte el az 50%-ot. Gyakorlatilag azt jelenti az 50%-os küszöb, hogy ha valamelyik politikai oldalnak nem érdeke az érvényesség, akkor a népszavazás nagy eséllyel nem is lesz érvényes. Nem lett volna érvényes ezzel a szabályozással se az EU, se a NATO csatlakozásról rendezett népszavazás se.
Az új választási törvény előtt pedig külön megjegyzést érdemel, hogy a népszavazási törvény semmit nem mond a népszavazási kampányidőszakról, és meg se próbálja rendezni, milyen választás-eljárási szabályok vonatkoznak egy népszavazásra, különösen fájdalmas, hogy semmilyen finanszírozási keretet nem rak mellé. Csak reménykedni lehet, hogy a választási törvényben a népszavazásra vonatkozó részt is szabályozzák majd, külön tekintettel a kampányfinanszírozásra.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: BullshitGenerator 3.0 Orbán version 2011.06.03. 11:28:56
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.