A magyar politikai elit korrupt, a magyar politikai elit nem tud megoldani semmit, mondja a magyar néplélek. Szembe kéne néznünk azzal, hogy a képviselet, a demokrácia a kormányzás pénzbe kerül, és ahelyett, hogy mi költöttünk volna rá, korrupt cégek hadának hagytuk eddig azt.
A magyar társadalom azt várja el a politikusoktól, hogy a semmiből építsék fel ezt az országot, miközben pénzt erre nem kívánnánk feláldozni. A politika viszont pénzbe kerül már ha azt tekintjük politikának, hogy emberek, a közösség ügyeit intézik. Annak a politikai helyzetnek, ami most kialakult nagyrészt pontosan a pártok szabályozatlan költései, és támogatásai, az önbecsapó hozzáállás - a politika nem kerül pénzbe – vezetett. Amíg a politikusok ilyen-olyan forrásokból élnek, teremtik meg a politikai háttérországuk, míg a pártok 386 millió forintot jelentenek be egy kampányban és milliárdokat költenek, az emberek el is hitték, ez gyakorlatilag tényleg 386 millió forintba kerül, és teljesen normálissá vált, oligarchák pártot vesznek maguknak, illetve most már pártok oligarchákat.
Az emberek nem tudják, hogy a képviselői munka nem csak szavazgatásból áll, egy-egy módosító javaslat kidolgozása, leegyeztetés, tárgyalás a civil szervezetekkel, a többi frakcióval, biztossági ülés és barátai elvisznek egy embernek napi minimum 10-12 óra munkát. Emellé jön be a szervezetépítés a választokkal való találkozás, a hátország építés, majd harmadik szinten a család és a barátok. Miközben pedig ezekre az emberekre az ország sorsát bízzuk rá, olyan döntéseket hoznak, amik mindanyunk életét befolyásolják. Pedig a politikusok is ugyanolyan emberek mint mi, nincs köztünk különbség. A politikus társadalom se különbözik nagyban a magyar társadalomtól.
Pedig ha tisztességes és minőségileg jó politikát, átgondolt terveket, jövőbe mutató megvalósítható elképzeléseket várunk el a pártoktól, szükség van az állami pénzre. Vajon mi olcsóbb ha 10 milliárd forintot költünk a politikusok, tanácsadók pártalkalmazottak fizetésére, és működésére évente, vagy ha ezt a háttérben ilyen, olyan cégek teszik meg, a korrupcióból szerzik be a pártok, miközben nem azért kapják a fizetésüket, hogy a mi ügyeinket intézzék?
Ha azt mondjuk keressenek többet a politikusok, viszont cserébe elvárjuk, a politikai piac liberalizálását (küszöb levivése, kc gyűjtés eltörlése), a pártfinanszírozás legalizálását, és egy működő háttérstruktúra megteremtését, normális terveket az ország sorsáról, jó üzletet kötünk.
Lázár János tegnap bejelentett javaslatában nem látjuk egyenlőre a gikszert, ha lesz benne megírjuk, illetve nagyon reméljük a kampányfinanszírozás kapcsán is hasonlóval javaslattal állnak elő.
Bár a bizottsági munka elértéktelenedése egyértelműen a nagyobb pártoknak kedvez, a két munkatárs és az iroda biztosítja a választokkal való közvetlen kapcsolattartást, illetve, az erősebb szakértői háttérmunkát. A költségtérítés leszabályozása, illetve 80%-ban eltörlése, és a benzin, illetve lakáspénz erős megkötése pedig végre véget vett az egész politikai kultúrát romboló költségtérítési botrányoknak (amiben pont a Fidesz frakció volt az egyik legjobban érintett).
Maga a javaslatcsomag kivételesen elmozdulás a demagógiai irányából a normális politikai kultúra felé. Sajnos ettől függetlenül a kormányzásban marad az ámokfutás.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Hogyan ágyazzunk meg a korrupciónak? (I. lecke) 2011.09.24. 17:13:44
Trackback: Veszélyesnek tartják a költségvetést, de jóváhagyták 2011.09.24. 16:26:03
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.