Csütörtök reggeltől péntek reggelig A Város Mindenkié hajléktalan és lakhatással rendelkező aktivistái virrasztottak a Józsefvárosi szabálysértési iroda előtt. A tüntetésnek két célja volt, egyrészt demonstrálni, van aki kiáll a hajléktalanokat sújtó intézkedések ellen, és a hajléktalanok mellett, másrészt megnézni mit csinál a rendőrség, megszámolni hány hajléktalant visznek be. Mi is velük töltöttünk pár órát.
„Tudod miért alszanak az utcán?”- kérdezte az egyébként a tüntetéshez odacsapódott civilben rendvédelemmel foglakozó aktivista. „Figyelj, én bementem az Előd utcai (nem 8. kerület- a szerző) szállóra megnézni milyen hajléktalanak, lenni, a bejáratnál csak annyit kérdeztek, van-e nálam bor, és a nálam – engedéllyel - lévő 8 milliméteres lőfegyvert simán bevittem, bármivel mehetem volna szamuráj kardig bezárólag.” „Minden hajléktalanszálló 110%-al üzemel, nem egy 5 négyzetméteres fekvő hely jutna neked, azt tudjad. De most figyelj! Lefeküdtem az Előd utcában aludni, 10 percen belül menekültem, mert a csótányok még hagyján, de a poloskák úgy csipkedtek, hogy nem lehetet, nem hogy aludni, de meglenni sem. Azt a 70 millió forintot, amit a szabálysértési irodára, a személyzetre és az ügyintézésre költenek, ha abból poloskát irtanának, már kevesebb ember lenne az utcán.” „Voltam több helyen, nem volt este, hogy ne lett volna balhé, volt, hogy 8-szor kellett kihívni a zsarukat, de nem arról van szó, hogy mindenki ilyen pár srác csinálja a balhét, de őket se tudják kiszűrni. Volt olyan, hogy egy arc kést rántott, egy cigarettatekerőért, te bemennél az értékeiddel, ami kevés van, egy ilyen helyre?”
A szabálysértési irodába bekísérteket elvileg csak az adatait kéne felvenni, de mégis 2-3 óráig tartják benn őket. Bent nincs WC, a hajléktalanoknak őrizet mellett kell kimenni, és az ugyanabban az épületben lévő, de az utcáról nyíló fülkébe, ha pisilniük kell. A kijövő embereket A Város Mindenkié aktivistái megkérdezték, hogyan kerültek be, mi történt bent és milyen bírságot kaptak, majd jogi tanácsadással és egy kis füzettel látják el őket mi a tudnivaló. Az aktivistákat láthatólag nem szeretik az itt dolgozó rendőrök, hajnali fél 1-kor például ránk szólnak, hogy ne lépjünk le az úttestre, mert az szabálysértés, majd egy másik rendőr 10 perc múlva kellemesen elgyalogol mellettünk az úttesten. Azt se engedték meg, hogy kifüggesszék a tüntetők a molinójukat, így azt két-két aktivista tartja váltva 24 órán keresztül, csak azért is.
Erőszak nem volt, némán, ellenállás nélkül maguktól battyogtak be a hajléktalanok a szabálysértési irodába, majd mentek el. Készségesek és kedvesek voltak az aktivistákkal, már-már büszkeségnek is mondanám, ami látszott rajtuk a kijövetel után, de valószínűleg csak örültek, hogy foglakoznak velük. Többen is ott maradtak virrasztani a hajléktalan és nem hajléktalan aktivistákkal. A büntetésük elsőre egy megrovás és pár napos kitiltás szokott lenni a kerületből, de már osztottak ki pénzbírságot is, másodjára viszont örök kitiltás jár.
Az iroda aminek célja a Józsefvárosi hajléktalanság felszámolása 24 órában üzemel. Éjszaka, csak hajnali 3 és 5 között nem hoztak be senkit, reggel 8-kor például egyszerre 5 embert. Állítólag volt olyan, hogy szálon lakó hajléktalant, de olyan is, hogy 7. kerületit hoztak be az irodába. Az is felmerült, hogy kvótára dolgoznak az iroda dolgozói, megadták nekik naponta hány hajléktalant kell vegzálni. Összességében egy nap alatt úgy 20-30 hajléktalan kap szabálysértési bírságot.
A „bekísért” emberek közül senki se tűnt a legendákból ismert maga alá hugyozó hajléktalanak, egyik se volt részeg, bár egyikőjük elismerte, bepiált kicsit és azért aludt el a Teleki téren a benzinkút mögött. Persze az is igaz patyolat tiszta egyikőjük se volt, de talán nem is ez az elvárás egy az utcán élő emberrel szemben, viszont látszott nem hagyták el magukat teljesen, legtöbbjükről meg se mondaná az ember az utcán, ő hajléktalan, csak azt, hogy szegény.
A kerületben körülbelül 830 férőhely van a hajléktalanellátó intézményben, míg körülbelül 2000 hajléktalan van regisztrálva. Egy ember elzárása körülbelül 8 ezer forintba kerül naponta az államnak, ez az összeg, ha hajléktalan szállón lakik a fenti körülmények között 3000 forint, míg lakhatási támogatással egy ember elhelyezése kb 1000 forint a hajléktalan aktivisták szerint. A kerületben jelenleg kb 500 önkormányzati lakás áll üresen, aminek fenntartására évente több millió forintot költ a VIII kerület. Ha az önkormányzat a hajléktalanok büntetése helyett, a lakhatásra, szociális ellátásra költene, ha a főváros is hasonlóképpen gondolkodna, közelebb jutnánk a megoldáshoz.
A képek a délután 6 órai demonstráción készültek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.