A Kocsis Máté józsefvárosi polgármester és országgyűlési képviselő Baross utcai irodáját elfoglaló tüntetők a szabálysértési törvény ma szavazásra elfogadásra kerülő, hajléktalanokat inkrimináló módosítása ellen tiltakoztak. Az ülősztrájkolókat a rendőrség őrizetbe vette és késő este engedte ki őket a kerületi kapitányságról. A pénteken letartoztatott aktivitstákat kérdeztük szabadulásuk után, nekik miért nem tetszik ez a törvényjavaslat.
Az AVM által a Víg utcai rendőrkapitányság elé bejelentett, a szabálysértési őrizetbe vett ülősztrájkolók melletti szimpátiatüntetésen mintegy százan vettek részt, ez a szám nagyjából a felére apadt, mire az utolsó embert is kiengedték. „Én csak arra lennék kíváncsi, hogy ezt a sok csokit ki fizette?” – kérdi az egyik szimpátiatüntető a másiktól, miközben a köznyelvben csak hajléktalanszatyornak nevezett kötélfüles bevásárló alkalmatosság felé bök, amelyikből csokoládéval kínálják a fogdából kiengedett ülősztrájkolókat. A válasz többnyire röhögés, de van, aki veszi a lapot és a hajléktalanmaffiától amerikai üzletemberekig felvázolja a lehetséges válaszokat. Mint kiderült a csokoládéval az egyik őrizetbe vett tiltakozó szülei támogatták a tüntetőket.
A viccelődéstől eltekintve, maguk a délelőtt őrizetbe vett tüntetők nem díjazzák a találgatásokat arról, hogy kik állnak mögöttük. Kocsis Máté azon megállapításával sem értenek egyet, hogy azonosak lennének az A Város Mindenkiért (AVM), hajléktalanok érdekvédelmével foglalkozó csoporttal. Bár többen kapcsolatban vannak az AVM-mel – és még többen nem –, de valamennyien szimpatizálnak azzal, és nem állt szándékukban belekeverni saját, az AVM délelőtti tüntetése után kezdődő akciójukba azt. Maga az ülősztrájk, a mindenki szól egy-két ismerősének módszerével szerveződött, a tüntetők bevallása szerint nem állt mögötte semmilyen szervezet, többen most, a polgári engedetlenség során vagy a fogdában ismerték meg egymást. Vannak közöttük rutinos demonstrálók és olyanok, akik életükben először vettek részt hasonló akcióban, vannak közöttük hajléktalanok, civil szervezetek aktivistái és társadalmilag aktív, bevallásuk szerint semmilyen szervezethez nem köthető állampolgárok.
A délelőtti demonstráció őrizetbe vett résztvevői közül többen munkatársunktól értesültek először Kocsis Máté reakciójáról és rögtön válaszoltak is arra. Kopiás Attila – akit a többiek csak Steve-nek szólítanak – nem először jár polgári engedetlenség miatt a józsefvárosi rendőrkapitányságon. Legutóbb álhajléktalanként – majd pár napra rá öltönyben – heveredett le egy Rezső téri padra, az első alkalommal szabálysértési őrizetbe vették. Akkor Kocsis Máté kerületi rendeletei ellen lépett fel. Ahogy munkatársunkkal megosztotta, ezúttal a szabálysértési törvény tervezett módosítása ellen – amely szerint 150 ezer forinttal vagy 60 nap elzárással büntethetővé tenné az utcai hajléktalanság állapotát – tiltakozott társaival együtt. „Ez felháborodott állampolgárok magánakciója volt, nincs közöm az A Város Mindenkiéhez” – mondja. Kopiást jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni ellenállás vádjával állították elő, ami 30-tól 50 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható szabálysértés. „A rendőrkapitányság eljáró hatóságként már ki is állította az 50 ezer forintról szóló szabálysértési határozatomat, mivel volt már hasonló ügyem” – utal a Rezső téri akciójára. „Szeretném elmondani, hogy maximálisan korrektek voltak velünk a rendőrök, nem csak semmiféle hatalommal való visszaélést nem tapasztaltunk, de kifejezetten segítőkészek is voltak. Én három olyan emberrel kerültem egy cellába, akik szintén részt vettek az akciónkban és akiket korábban egyáltalán nem ismertem, velük barátkoztam össze, amíg a kihallgatásra vártam. Amikor a kihallgatásról kísértek vissza a fogdába, akkor – bentről nem lehet kilátni – hatalmas üdvrivalgást hallottam, ebből sejtettem, hogy többen várnak ránk, de amikor kiléptem és száz fő körüli embertömeg fogadott... én azt éreztem, hogy nem jutok szóhoz.”
Az ülősztrájk egy másik résztvevője, Tanay Marcell arra a kérdésre, hogy miért nem éltek a Kocsis Máté által felkínált tárgyalási lehetőséggel, úgy válaszolt, hogy erről inkább az AVM csoportot kéne kérdezni: „Amit én tudok az az, hogy volt egy bejelentett tüntetés is előttünk az AVM szervezésében és ők több hete, nem is egyszer kértek már találkozót Kocsis Mátétól ám a tárgyalási időpontot épp a tüntetés idejére illetve azt egy órával megelőző időpontra adta. Amennyire én itt hallottam az emberektől az AVM nem fogadta el az időpontot. Nem tartozom semmilyen szervezethez, az AVM-nek szimpatizánsa vagyok, nem tagja. Többször vettem már részt tüntetéseiken és néhány barátommal szerveztünk már akciókat, tüntetéseket a hajléktalanok diszkriminációja ellen tőlük függetlenül. Úgy gondolom, hogy hajléktalanügyben ma a legprofibb szervezet, amelyik valóban tesz is valamit, az mindenképpen az A Város Mindenkié.”
Udvarhelyi Tessza viszont tagja az AVM csoportnak és az ülő demonstrációban is részt vett. Mint mondja, nem mint az AVM tagja ült le Kocsis irodája elé a folyosón, hanem mint egy állampolgár, aki nem ért egyet Kocsis Máté politikájával. „Én személy szerint tavaly november óta részt vettem az összes demonstráción, szerveztem is azokat, aláírtam az összes lehetséges petíciót, az AVM többször volt bizottsági üléseken, hagyományos érdekvédelmi eszközökkel kértük, próbáltuk befolyásolni a döntéshozókat, hogy vonják vissza ezt az embertelen előterjesztést, de nem tették. Ezért egy csoport állampolgár úgy döntött, hogy most már ahhoz az eszközhöz folyamodik amelyik a demokratikus keretek között az utolsó lehetséges forma, ez pedig a polgári engedetlenség” – válaszol arra a kérdésre, hogy miért ezt a formáját választották a tiltakozásnak. Az el nem fogadott találkozó történetéhez annyit tesz hozzá, mint az AVM tagja: „Két alkalommal sikerült neki (Kocsis Máténak) időpontot felajánlani, ez mindkét alkalommal épp a demonstrációnk napjára esett, az egyik az október 16-i parlamenti a másik pedig éppen most péntekre. Mi mindkét alkalommal jeleztük neki, hogy nem alkalmas nekünk az időpont, hiszen demonstrációt szervezünk, illetve legutóbb azt mondtuk a titkárnőjének, hogy találkozunk, de most már van egy feltételünk, hogy vonja vissza a szabálysértési törvény módosítását – ami ellen a tüntetést szerveztük – ezek után szívesen ismertetjük vele a szakpolitikai javaslatainkat, hogy miként lehet lakhatáshoz juttatni a hajléktalan embereket. A Város Mindekié sose kapott olyan időpontot, amely megfelelt volna, az ülősztrájkolók viszont zömmel nem is az AVM tagjai voltak.”
„Azért Kocsis Máté polgármesteri irodájában tartottunk ülősztrájkot, mert Kocsis éppen ott tartózkodott. Ő egyébként nem egyszerűen józsefvárosi polgármester, hanem hajléktalanügyi referens is, azaz az egész ország hajléktalanügyi kérdéseiben kompetens személy” avat be Szabó Veronika abba, hogy miért a kerületi önkormányzat épületében tartottak demonstrációt, ha a konkrét törvénymódosítás, amely ellen tiltakoznak az Országgyűlés hatáskörébe tartozik. Az akció AVM csoporthoz való kötődését firtató kérdésre azt válaszolja, hogy „Ez nem igaz. A többségünk nem is AVM tag, ahogy én sem. Szimpatizálok velük – ahogy gondolom a többiek is – de nem vagyok tag.” Kalocsai Kinga szintén nem tagja az AVM-nek, ahogy mondja egyszerű állampolgári felháborodás vezérelte. „Úgy gondolom, hogy ez eléggé felhívta a figyelmet erre a törvénymódosítási indítványra, amely alapján börtönbe lehet zárni a hajléktalanokat.” Mészáros Gyöngyvér sem tagja az AVM csoportnak, magánemberként vett részt az akcióban. „Nem értek egyet azzal, hogy embereket azért börtönözzenek be, mert nincs hol lakniuk. Az volt a célom, hogy ezt a tervezetet vonják vissza. Az ülő demonstráció egy olyan eszköz ehhez, amelyet már a polgárjogi küzdelmek során is használtak az Egyesült Államokban.”
„Mindenki tudja, hogy nem fogjuk tudni kifizetni a bírságot” – mondja Kaszás János, aki hajléktalanként vett részt a figyelemfelkeltő akcióban. „Úgy gondolom, hogy a Kocsis Máté és társai által beterjesztett törvénymódosítás emberi normákkal nem elfogadható, ezért vettem részt abban, hogy tiltakozásképpen elfoglaljuk Kocsis Máté irodáját. A hajléktalanokat nem megbüntetni kell, hanem segíteni abban, hogy a társadalom hasznos tagjaiként tudjanak élni, ahogy szeretnének” – mondja. Bene Géza, józsefvárosi hajléktalan is részt vett az ülősztrájkban. Kocsis Máté kabinetfőnökén keresztül azt üzente az ülősztrájkolóknak, hogy a kerületi lakosokat – így Bene Gézát is – fogadja, a többiek azonban öt perc alatt hagyják el az irodája előterét. „Én azt kértem, hogy vonják vissza a javaslatukat és utána valamennyien jelen lehessünk az egyeztetésen, de erre nem volt hajlandó. Úgy döntöttünk, hogy addig maradunk, amíg vissza nem vonják ezt a javaslatot ezért behoztak minket ide a rendőrségre. Most, 23 óra 10 perckor engedtek ki.”
Érsek-Obádovics Nándor, blogger, politikai performer szintén részt vett az ülősztrájkban. „Személyes kapcsolatom nincs az AVM csoporthoz. Én a bajkeverők csoportjához tartozom” – mondja nevetve. „Azért ezt a módját választottam a tiltakozásnak, hogy minél többen tegyenek ugyanígy. Onnan, hogy az emberi méltóságot ilyen súlyosan sértő törvénymódosításról van szó, nincs miről tárgyalni. Ha Kocsis Máté először visszavonja, vagy akár csak kiáll mögüle, onnantól kezdve lehet miről tárgyalni, de akkor sem velem. Én nem is akarok, nem is akartam tárgyalni Kocsis Mátéval, én tiltakozni jöttem. A tárgyalás nem az én dolgom, nem nekem kell megoldásokat mondani, ezt megteszik helyettem a különböző szervezetek. Én magánszemélyként azért jöttem ide, mert az erkölcsi érzékem rettenetes módon sérti a szegény emberek kriminalizálása.”
„Minden más lehetséges tiltakozási formát kipróbáltunk már és látjuk, hogy a jelenlegi rezsim hogyan reagál ezekre a módszerekre. E mellett létezik egy polgári engedetlenségi hagyomány, amelyet pontosan ilyen helyzetekben kell bevetni és amelyek javítják egy demokrácia minőségét – mondja Halmai Gábor, aki szintén nem először vesz részt különböző érdekvédelmi megmozdulásokban, és szintén nem tagja az AVM csoportnak. „Én azért mentem oda, hogy Kocsis Máté visszavonja a törvénytervezetet és ha azt kérdik, hogy kik állnak mögöttünk, én azt mondom, hogy azok az emberek, akik most idejöttek a Víg utcai rendőrkapitányság elé támogatni minket.”
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Aki elfelejtette honnan jött - a hajléktalanok királya 2011.11.15. 19:48:16
Trackback: Karácsony előtt kerül a boltokba dr Kocsis Máté életvezetési kalauza 2011.11.15. 16:15:30
Trackback: Hajléktalan-holokauszt 2011.11.14. 20:31:29
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.