Az biztos: jön a tranzakciós adó, de hogy milyen formában arról csak sejtéseink vannak. Az Origo információi szerint - ahogy azt tegnap mi is megírtuk - a kormány egy olyan megoldást vezetne be, ami azokat a pénzügyi műveleteket adóztatná meg, amelyet a lakosság és a termelő vállalatok többsége végez. Ha ez igaz, a kormány hasonló baklövést követne el mint az egykulcsós adóval.
Az Origo információi szerint a Nemzetgazdasági minisztérium a kiadáscsökkentést preferálta volna a bevéltelnöveléssel szemben a költségvetésben lévő 150 milliárdos lyuk betömésére, de végül mégsem ez a döntés született. Bár cikkünk témája nem ez, de érdemes megemlíteni, ahol az NGM-el szemben más érdekek győznek gazdasági kérdésben, és ahol a kiadácsökkentés, a strukturális átalakítás majdnemhogy tabunak számít egy olyan helyzetben amikor a magyar gazdaság éppen kivérzőben van, az nem a gazdaságra koncentráló kormányzás képét tárja elénk.
Ha igaz az Origo információja rosszul járunk. A tranzakciós adó kivétese pozitiv intézkedés lenne, ha az a tőkespekulációt célozná meg. Ha az Origo információi igazak, akkor ez az új adó főleg a KKV szektort fogja nehezen érinteni, illetve a fekete gazdaság szerepét növelni - így az adóbevételeket is csökkenteni.
Anti-Tobin adó
Amennyiben ez a verzió lép éltbe gyakorlatilag a cégeknek minden pénzmozgás után adót kell majd fizetniük, például a munkabér elutalásakor, mind a járulékfizetéskor. Ez azért veszélyes, mert többek között mégjobban megterhelnék a munkavállalók alkalmazásának költségét, ami nem lenne jó hatással az álláshelyteremtésre, ami elvileg a fő prioritása a kormánynak, illetve még inkább a fekete munkavállalásra ösztönözne. Emellet nagyobb hangsúlyt kapna a készpénzes fizetés, ami butaságnak tűnik, hiszen a banki tranzakciók mellett sokkal nehezebb az adócsalás, mivel nyomot hagy. Tehát egyértelmüen a fekete gazdaság felé terelné az embereket, ami hosszú távon adóbevételcsökkenéssel járna. Természetesen ez a verzió is tovább növelné a megélhetés terheit, hiszen a rezsi, a lakbér és a számlavezetés is az adó hatálya alá tartozna. A napi gazdaság számitásai szerint ez az adófajta átutalásonként 430 forintba kerülne az embereknek.
Tobin adó
A helyes verzió az lenne ha klasszikus tranzakciós adó bevezetéséről lenne szó. Ez az adó nem minden pénzügyi művelet, hanem a nagyobb, inkább spekulatív pénzmozgásokat adóztatná meg (ez a Tobin adó), de erről az elképzelésről nem olvashatunk Matolcsytól, ezért csak a sötétben tapogatózunk. Viszont az Európai Bizottságnak van jelentése a Tobin adó hatásairól, és eszerint az 130 milliárdot hozna Magyarországnak. Persze csak akkor ha ennek bevezetését támogatná az Orbán kormány és ahelyett, hogy maszatos gazdasági szabadságharcát folytatja, aminek láthatóan nem az EU vagy a bankszektor hanem a lakosság, és a munkáltatók a célpontja, beleállna a Tobin adó támogatásába, amit az EU 27 tagálamából jelenleg 10 támogat, köztük Németország és Franciaország, és csupán 3 ellenez, Svédország, Nagy-Btirrania és Hollandia.
Ha valóban fontos lenne a szabadságharc és Magyarország függetlensége Orbán Viktor számára, akkor a válságot is előidéző tőkespekulációval foglalkozna, nem a lakosságot húzná le újra és újra.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Viktor, rúgjatok csak bele Magyarországba! 2012.04.13. 10:47:53
Trackback: Mandiner blogajánló 2012.04.13. 08:39:34
Trackback: Számoljunk tranzakcióadóul! 2012.04.12. 23:47:16
Trackback: Ne a zemberek fizessék meg! 2012.04.12. 22:06:43
Trackback: Jézus az én pénzügyi tanácsadóm 2012.04.12. 20:56:45
Trackback: Lehet-e malacunk Matolcsyval? 2012.04.12. 17:11:01
Trackback: Tranzakció a végletekig 2012.04.12. 17:05:58
Trackback: LMP: Szociális katasztrófát okozhat a tranzakciós adó 2012.04.12. 14:54:01
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.