Csokorba szedtük a kormányzati papagájkommandó legfőbb állításait, és tételesen megcáfoljuk őket. A kormány még a saját biodíszletét is átverte. A keretszámokat Orbán Viktor átkeresztelte ugyan, de semmi javulást hozó változás nem történt az elmúlt hetekben a felsőoktatásban. A kormány jól láthatóan azon dolgozik, hogy a társadalom többségét a hallgatóság ellen hangolja. Erre minden esélye megvan, hiszen a média nagy része elvtelenül mellette áll. Minden esély megvan az ellenkezőjére is, mert a tények viszont a tüntetők oldalán állnak... Íme tehát a szájbarágó. A "kérdéseket" itt is egy fiktív szereplő szájába adtuk, a kormányéhoz képest a különbség csak annyi, hogy ebben valós érvek és számok vannak, így van mit a végén összefoglalni.
Gyros Bandi vagyok, nem értem miért tüntetnek, hiszen a kormány eltörölte a keretszámokat.
„Balog elmondta, hogy aki a 240-es ponthatárt teljesíti és az egyetemek kapacitásának függvényében talál magának helyet, azt az állam finanszírozni fogja, ingyen fog tanulni; amennyiben aláírja a hallgatói szerződést.”
V: Az első lépés, tájékozódj! Ez azt jelenti, hogy hiába beszél a kormány 55 000 emberről, pontosan annyi pénzt ad ennyi ember oktatására, mint 10 480 fő oktatására. Hiába van az egyetemeknek jogilag lehetősége több ember felvenni, pénzük nincs rá. Így a kormány keretszámok helyett az egyetemekkel vezettet be nem keretszámnak nevezett "keretszámokat" és széttárja a kezét... Kb. 50 milliárd hiányzik ahhoz, hogy a 2011-es, már megvágott szintre visszahozzuk a költségkeretet.
Gyros Bandi: De a kormány azt mondta, hogy további forrásokat biztosít.
„A forrásokról Balog azt mondta, hogy a felsőoktatásban jövőre 24 milliárd forintot fordítanak a részben magánforrásokból épített beruházások kiváltására; 27 milliárdot pedig az egyetemek, főiskolák adósságátvállalására, valamint az uniós projektek önrészének állami átvállalására. Állítása szerint az állami források a felsorolt tételekre adottak.”
V: Ez egyrészt kevesebb, mint amennyit eddig kivontak, másrészt ettől működésre nem lesz több pénz. Ettől nem lesz pénz az oktatásra. Az Orbán-kormány folyamatosan forrásokat von ki az egyetemekről, az egyetemek már évközben is zárolni voltak kénytelenek bizonyos összegeket. Előfordul, hogy aláírt, teljesítését igazolt szerződéseket nem fizetnek ki. Ez persze perképes, de ha egyszerűen nincs pénz az egyetemeken, akkor nincs. Közben fű alatti államtitkár-helyettesi (törvényellenes) utasításokat kapnak a rektorok a külső szerződések felmondására, a plusz-feladat szerződések és visszafoglalkoztatások megszüntetésére. Új tanárok felvétele tiltott, a tanárok óraterhelése maximumon van. Sok képzés gyakorlatilag el sem indítható így. Orbán és Balog is elismerte, hogy céljaik nem változtak, ez pedig nem jelenthet mást, minthogy továbbra is pénz vonnak ki a felsőoktatásból, csak más dumával próbálják ledugni a torkokon...
Év |
Milliárd Ft |
Infláció |
Oktatásra fordítható "működési" költségek. Ezen a ppp-k kiváltása egész egyszerűen nem sokat segít. Ez azt jelenti, hogy 4 év alatt a direkt állami támogatás reálértéken a FELÉRE csökken. |
2009 |
186 |
|
|
2010 |
181 |
4,7% |
|
2011 |
170 |
3,9% |
|
2012 |
157 |
5,8% |
|
2013 |
126 |
5,0/5,5% |
Gyros Bandi: Nem konyakot kellene kérni, ezért kell kancellár!
V: Ez az egyetemi autonómia súlyos megsértése. Most is vannak gazdasági tanácsok, akik a rektorok mellett felelnek a felelős gazdálkodásért. Nem azért nincs elegendő pénz az oktatásra, mert pazarolnának az egyetemek, hanem azért, mert most is szűkösek a források, A kancellár, jogköre szerint, a tudományos-oktatási szempontokat figyelmen kívül hagyva is visszavághat költségeket, felülbírálhatja a vezetők döntéseit. Ez úgy körülbelül mégis mit jelent? Szakok megszüntetését? Tanárok kirúgását? Esetleg ingyen kellene dolgoznia a tanulmányi hivatalok munkatársainak?
Gyros Bandi: Sokan az állam pénzén tíz évekig tanulnak, ez tarthatatlan.
V: Nem igaz, nem az állam pénzén. Az állam eddig is 12 félévet, vagyis hat évet állt. Bizonyára vannak néhányan, akik éveket lógnak az egyetemeken és a romkocsmákban, de ők a tárgy újrafelvételi díjak és a vizsgadíjak mellett legkésőbb a 13. félévtől saját tanulmányukat vagy szórakozásukat saját pénzükből fizetik.
Gyros Bandi: Túl sok a diplomás Magyarországon.
V: A mai gazdasági rendszerben talán nem is értelmezhető a túl sok diplomás kifejezés, de ha igen, mi ettől akkor is nagyon messze vagyunk. Az EU célkitűzését mi is vállaltuk: Az Európa 2020 stratégia szerint 2020-ra 30 százalék felett lesz a felsőfokú végzettségűek aránya a 30-34 éves korosztály körében. Ez most 20% körül van. Nincs okunk csökkenteni a hallgatók létszámát. NEM IGAZ, hogy túlképzés lenne diplomásokból.
Gyros Bandi: Értéktelen diplomával rendelkező embereket képzünk drágán az adófizetők pénzéből.
V: A diplomások többsége a szakmájához közel helyezkedik el (a bölcsész mekdonálcos jó vicc, de nem igaz), és jóval többet keres annál, mint amennyit érettségizett munkavállalóként keresne. Így több adó- és járulékbevétel keletkezik általa, nagyobb mértékben járul hozzá az ország GDP-jéhez, és így az ország fejlődéséhez. A diplomások körében 3% a munkanélküliség, az érettségizettek között 10%. A diploma az állam és az egyén számára is megtérülő befektetés. (Éppen ezért nem a teljesen, mindenki számára ingyenes felsőoktatásról szólnak a tiltakozások!!! Akkor sem, ha a közszolgálati Kossuth a pontok helyett ezt mondta be.)
Egyébként. ha ezek a diplomák értéktelenek, akkor miért fél a kormány attól, hogy Európába mennek tudásukat értékesíteni a fiatalok? Ott nem értéktelenek a diplomáink, csak itthon?
Gyros Bandi: Ezért kell a röghözkötés! Kamatoztassák itthon a tudásukat!
V: Milyen érdekes, hogy egy élhető ország létrehozása szóba sem került. Tényleg törvényekkel, fenyegető szerződéssel kell itthon tartani a fiatalságot? A diákok többségének esze ágában sincs külföldre menni dolgozni, itthon szeretne boldogulni. Ehhez azonban olyan körülményekre van szükség, hogy könnyen el lehessen helyezkedni, értelmes, élhető életet biztosító összegeket lehessen keresni, ésszerű mértékű adót kelljen fizetni, és a hatalom ne szóljon bele minden egyes dolgunkba. És ne kelljen többmilliós adósággal indulni. A csalamádé ehhez kevés lesz. Az pedig nettó hazugság, hogy pl. Norvégiában már nincs is a sok tőlünk kivándorló orvos miatt orvosképzés. Van, már a hírcsárda is ezen röhög. Orbán Viktor hazudik. (És többek között Pindroch Tamás (Papcsák Ferenc érdemeit közpénzen méltató magyarhírlapos tollforgató) is ezt ismételgeti, pedig blőd hülyeség. Kell ennél nagyobb bizonyíték arra, hogy ezek az "újságírók" mást sem csinálnak, mint elvtelenül büfögik vissza a kormánypropagandát? Ezért tényleg kár volt az állam pénzén mondjuk kommunikáció szakra járni...)
Gyros Bandi: Nagyon helyes, hogy maradnak kizárólag fizetős szakok, az alábbi diplomák értéktelenek.
V: (0. pont: Ha értéktelenek, miből fizesse ki az itt végzett ember a diákhitelét?) Egyrészt ezzel teljesen elveszik a tehetséges, de szegény gyerekektől azt a lehetőséget, hogy ezeken a szakokon tanuljanak tovább. Másrészt nem csak a legnépszerűbb, hanem igen fontos szakokról is szó van, ezen szakok kivéreztetése mögött nehéz mást látni, mint a kritikus, társadalommal, társadalomtudományokkal valamilyen mértékben foglalkozó értelmiségi utánpótlás megszüntetését. Az eredeti elképzelés szerint egyébként csak a jogász és közgazdászképzés lett volna ilyen, ez most 16 szak. Mi ez, ha nem a tüntetések megbosszulása?
Andragógia: az andragógia a felnőttképzés tudománya, elengedhetetlen. Az, hogy az állam nem kíván hozzájárulni felnőttek képzéséhez, nem jelenthet mást, mint hogy a hatalom az ostoba, vezethető embereket szereti. Élethosszig tartó tanulás –> kuka?
Alkalmazott közgazdaságtan, emberi erőforrások, gazdaságelemzés, gazdálkodás és menedzsment, kereskedelem és marketing turizmus vendéglátás, üzleti szakoktató, pénzügy: Egy jól működő gazdaságban szükség van közgazdászokra az élet minden területén.
Államigazgatás, közszolgálat, munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási, igazságügyi igazgatási, nemzetközi tanulmányok, jogász: Úgy tűnik, a hatalom még véletlenül sem akar kinevelni senkit, aki működtethetné az államot. Megvannak a saját embereik, akikkel a fidelitas keretein belül romkocsmákban beszélgetnek. Egyébként Magyarországon a nemzetközi tanulmányok szakon képeznek (kis számban persze, és mesterképzésen de itt alapozzák meg) emberi jogi szakértőket is. Értelemszerűen a hatalomnak rájuk sincs szüksége.
Kommunikáció és médiatudományok: Gyros Bandi: Na ez aztán végképp egy haszontalan szak!!!
A kommunikáció nagyobb arányban járult hozzá a tavalyi GDP-hez, mint a mezőgazdaság, amibe folyamatosan öntjük az állami és uniós támogatásokat. Tessék, lehet ellenőrizni:
Hozzájárulás a magyar GDP-hez 2011-ben. KSH:
Mezőgazdaság 1 067 004 millió forint
Információ, kommunikáció 1 201 144 millió forint
(Senki ne higgye, hogy a kormány a piacképes szakokat akarja támogatni. A természettudományos és műszaki keretszámok (vagy pénzkivonás általi kénytelen-kelletlen "keretszámok") is csökkennek. Ráadásul a teljes ösztöndíj-lehetőségek logikája alapján akkor a kormány szerint nagyobb szükség van filozófia szakos bölcsészre, mint jogászra, és esztétika szakosra nagyobb szükség van, mint gazdasági elemzőre??? Ne dőljünk be ennek, semmiféle piaci igényről, piacképességről nincs itt szó.)
Gyros Bandi: A diákok nem akarnak tanulni, csak a balhé kell nekik, a háttérből pedig az ellenzéki pártok, + Ron Werber tüzelik őket.
V: A diákok mást sem szeretnének, csak normális körülmények között tanulni, és látni, hogy az utánuk jövőket is megilleti ez a lehetőség. Az oktatók szeretnék, ha kifizetnék a munkájukat, és legyen kit tanítani. A balhét kerülik, a legnagyobb balhé eddig az volt, hogy átléptük a virágládákat a Kossuth téren. Az ellenzéki pártok egy-egy képviselője valóban megpróbál rátelepülni a tömegre, de ilyenkor „függetlenek vagyunk” skandálás közepette szokás őket hazazavarni, nem kérünk belőlük, hiába próbálják a kormányhoz elvtelenül hű, 4 éve még a tandíj ellen érvelő, most azt felváltva támogató, illetve nincs is tandíj mondatot ismételgető újságírók a független diákságra és oktatókra rátolni az ellenzéki pártokat. Ron Werber még a fasorban sem volt, mikor elkezdtük, de le is szarjuk.
(Az más kérdés, hogy a folyamatos és továbbra is folytatott hazudozás, naponta változó "kiérlelt koncepciók" után lassan már bárkiben jobban bízunk, mint a jelenlegi kormányban.)
Tehát: A kormányszóvivő és a kormányhű újságírók, bayerzsoltok, pindrochtamások össze-vissza beszélnek. Nem is lehet persze mást csinálni, ha naponta változik a kormány dumája, és azt veszik csak át. Egyszerre évelnek a tandíj ésszerű mivolta mellett, majd kapcsolnak, nincs is tandíj, diákhitel van. Amihez hitelt kell felvenni, hogy be lehessen fizetni az tandíj. Ha a kormány eltörli a keretszámokat, de annyi pénzt ad a felsőoktatásra, amivel gyakorlatilag csak 10 480 embert lehet képezni, az egyetemek kapacitását nem növeli, vagyis a létszámkorlát bevezetését az egyetemekre testálja, akik pénz híján kénytelenek lesznek azt alkalmazni, az keretszám. Felsőoktatási ténytár: https://sites.google.com/site/felsooktatastenytar/
Nézzük a Hallgató Hálózat (Rektori Konferencia, Oktatói Hálózat, középiskolások által szintén elfogadott, támogatott) pontjait:
1. Követeljük a köz- és felsőoktatás átfogó reformját!
Erről szó nincs. Minőségi romlást hozó intézkedések látszanak csak.
Amint láttuk, az 55 000 fő lehetősége nem elég, forrás is kell a képzésre.
3. Állítsák le a forráskivonást, kompenzálják az elvonásokat!
A forráskivonás folyamatos, nem állt le, idei szerződések kifizetése is elmarad néhol. Kompenzációról szó nincs.
4. Töröljék el a hallgatói szerződést!
Nem törlik és nem is szándékozzák.
5. Ne korlátozzák az egyetemi autonómiát!
Fel sem merül, hogy ne korlátoznák.
6. Az átfogó reformnak biztosítania kell, hogy a hátrányos helyzetű családokból is legyen esély bejutni a felsőoktatásba.
A hatalom vagy nem ismeri a társadalmi mobilitás fogalmát, vagy ismeri, de tudatosan ellene (annak lefelé irányuló megvalósulásáért) dolgozik.
A kormány lényegében semmit nem teljesített, csak felébredt a meglepetésből és beindította kommunikációs gépezetét!!! És külön bosszút áll a tüntetésekért! Ezért kell folytatnunk.
Ugyanott tartunk, csak fáradunk, és a kormány is játszik velünk: tehát rosszabbul állunk, mint a legelső fórum estéjén, és az azt követő vonuláson. (Ahogy ezt Huba is megírta.) Nem hagyhatjuk, hogy szómágiával letörjék a tüntetések erejét. Hiába fenyeget minket Bayer Zsolt a Békemenettel. Az, hogy a HÖOK belemegy abba, hogy tavasszal tárgyaljanak Baloggal, aki a lopott doktorik és szakdolgozatok kormányát képviseli, miközben tudni lehet, hogy egyedül Orbán dönt (tényleg, hova tűnt Hoffman Rózsa?), és többször is kifejezték, hogy eszük ágában sincs megváltoztatni a döntéseiket, súlyos hiba. Nem szabad bedőlni az időhúzásnak. Az a jó, ha HÖOK, HAHA és OHA (stb.) együtt megy. Nagy Dávidot a menetek elejére!
Külön felelősség terheli egyébként a blogoszféra egy részét és baloldali újságírók többségét, akik a kormány megroppanásáról, az Orbán-rendszer megtöréséről beszélnek. Többet tett a diákság, mint az egész töketlen ellenzék mindeddig, de emiatt ők ne örömködjenek. Nem, nincs semmiféle roppanásról szó. Az hogy Orbán kapkod most, talán hasonlíthat arra, ahogy a király menekül a sakktáblán, de ennél több nem történik. Orbán Viktort nem érdeklik a számok, nem érdeklik a tények, nem érdekli néhány évvel ezelőtti, pusztán hatalomvágyból elfoglalt álláspontja sem. Kitalált valamit („Zoli, mondhatod a számokat, de én máshogy látom az életet.”), és azt keresztül fogja vinni. Ha otthon maradtok, biztosan. Talán ha az utcán vagyunk, akkor is. A sakk-matt előtt, tehetetlenségében pedig úgyis felborítja a sakktáblát. Nekünk ezt kell kivárnunk. Az utcán, tiltakozva, tüntetve, sztrájkolva, fáradtan... Udvariatlanul, de méltósággal. Abból ugyanis sokkal több van bennünk, mint a kitüntetett álcivilek és Pataky Világvége Attila által vezetett, felbuszoztatott menetelőkben...
GYIH az ELTE bölcsészkaráról:
A szerző érintett: végzett hallgató és még szeretne egyszer megint az lenni, dolgozik a felsőoktatás adminisztrációjában is + oktat is. Mégsem csak személyes érintettsége okán tiltakozik. Saját, vélhetőleg megszűnő állása sokkal kevésbé érdekes, mint az egész felsőoktatás szétverése. A szerző évek óta nem írt erre a blogra, és eredetileg nem is állt szándékában, de mivel jogosultsága megmaradt, és felhúzta magát Pindroch Tamás hazug szövegein és ostobaságain (ATV Csatt! 12.21.), ezért most ezt az írást – a szerkesztőkkel való konzultáció nélkül – itt teszi közzé. Ha a blog állandó szerzőinek nincs ellenére, előfordulhat, hogy a későbbiekben ismét jelentkezik. (Zárójeles: a szerzők személyesen nem ismerik egymást, Nils H. korábbi írásai alapján került régen a Kettős Mérce szerzői közé.) Kép az Origoról.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Orbán, a szocializmus gyermeke 2012.12.27. 17:39:26
Trackback: Mandiner blogajánló 2012.12.27. 13:48:02
Trackback: A magyar diáktüntetéssel van tele a világsajtó 2012.12.27. 11:42:40
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.